Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze budou protestovat aktivisté z celé Evropy

  16:23aktualizováno  16:23
Protestů proti MMF a Světové bance se zúčastní zelení, radikálové, anarchisté, studenti, socialisté i komunisté z řady evropských států. "V čele kolony plánované úterní demonstrace budou němečtí, nizozemští, řečtí a italští anarchisté a stoupenci autonomistického hnutí. Jejich úkolem bude prolomení policejního kordonu, nebude-li jiná možnost dostat se do bezprostřední blízkosti kongresového centra," píše maďarský internetový deník Origo.

"Oni budou vpředu pro to, že už mají značné zkušenosti z bojů proti policistům. Nejlépe organizovaní budou zřejmě Řekové, jejichž cestu do Prahy financuje velká odborová organizace," informuje Origo.

Organizátoři demonstrací mají vše promyšleno do detailů
Podle listu v Maďarsku už od léta působí organizace nazvaná Mobilizace k pražské demonstraci, která je v kontaktu s pražským vedením Iniciativy proti ekonomické globalizaci (INPEG).Organizátoři vše připravují velice pečlivě. Demonstranty nabádají, aby si s sebou vzali druhé šaty pro případ, že policie proti nim použije vodní děla. Doporučují se různé náplasti i tampony na zastavení krvácení.

"Demonstranti byli upozorněni, aby se akce nezúčastnili s nakrémovaným tělem, protože všechny krémy přitahují slzný plyn. Děvčata, která v úterý budou mít menstruaci, byla upozorněna, aby z bezpečnostních důvodů nepoužívala tampony, ale vložky. Všichni dostali přesné informace o českých zákonech, o hromadné dopravě v Praze, o počasí i o cenách," píše Origo.

Zvláštní autobusy vyjedou z Maďarska v pondělí
Maďarští odpůrci globalizace dorazí na demonstraci do Prahy zvláštními autobusy, které budou v pondělí vypraveny z Budapešti, Györu a Veszprému. Podle Orega se všichni z nich důkladně připravili i na to, aby při příjezdu na hranice přísně dodrželi české zákony i předpisy nutné pro vstup do ČR a celníci je nemohli vrátit zpátky.

Rakouští Zelení odmítají násilí, ale chtějí být vyslyšeni
Rakouští Zelení se chystají do Prahy i se svou zahraničně politickou mluvčí Lunacekovou. Ta na dotaz, jestli Zelení podpoří demonstrace v Praze i v případě, že se zvrhnou v násilí, odpověděla, že Zelení zásadně násilí odmítají, na druhé straně však podle ní odpůrci finanční globalizace mají právo vyjádřit svůj protest způsobem, který světové finanční organizace zaregistrují.

Rakouští Zelení politiku MMF zásadně odmítají
Zelení tvrdí, že dosavadní politika MMF je nedemokratická, vnucuje státům postupy, které vůbec nesměřují k odstranění chudoby, ale naopak prohlubují propast mezi bohatými a chudými a to jak v lidské rovině, tak na mezistátní úrovni. Kromě toho MMF poskytuje úvěry i nedemokratickým vládám a režimům a spolupodílí se tak vlastně na vykořisťování utlačeného obyvatelstva.

Jako zvláštní případ uvádějí Rusko, jehož elity si převádějí prostředky z půjček MMF na soukromá konta do zahraničí, ale garantem splátek těchto půjček zůstává ruský lid.

Podle Zelených je nutné, aby MMF prošlo důkladnou institucionální reformou a aby se umožnilo národním parlamentům demokraticky se zapojit do rozhodovacích procesů světových finančních institucí.

Do Prahy se z Rakouska chystají i další organizace jako Mladí socialisté a Komunistická strana Rakouska.

Aby ušetřili, pojedou Rakušané po překročení hranic za koruny
V letáku, který je v těchto dnech distribuován ve Vídni, jsou doporučovány dva způsoby nejlevnější dopravy vlaky Českých drah. Účastníkům se navrhuje, aby si jízdenku rakouských železnic ÖBB koupili jen na hranici, a odtud cestovali do Prahy za sazby ČD.

"Se studentskými slevami se tak do Prahy a zpátky dostanete za pouhých 300 šilinků (asi 680 Kč), bez slev za 400 šilinků," uvádí se na letáku. Druhou doporučovanou variantou je využít jízdenky typu "kilometrové banky" na 2000 kilometrů pro dvě osoby.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

Hraniční přechod mezi KLDR a Čínou ve městě Rason

Čínská vláda se chystá na humanitární krizi v souvislosti s případným konfliktem na Korejském poloostrově. U hranic...

Austrálie odrazuje migranty. V uprchlickém táboře panuje násilí, vedro a hlad

Kurdský uprchlík a novinář Behrúz Búčání.

Násilí ze strany policie, vedro, hmyz, nedostatek vody, přeplněné budovy a nepoživatelné jídlo. Takové podmínky panují...Najdete na iDNES.cz