Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V poslední britské debatě vyhrál Cameron, Brown žehlil svoje uřeknutí

  11:35aktualizováno  11:35
Třetí závěrečnou televizní debatu britských kandidátů na premiéra vyhrál podle průzkumů lídr konzervativců David Cameron. V zatím nejostřejší diskusi se labouristický premiér Gordon Brown neúspěšně snažil vyžehlit incident, při kterém nazval voličku bigotní ženou.

Zleva: Šéf konzervativců David Cameron, lídr liberálních demokratů Nick Clegg a premiér Gordon Brown | foto: AP

Čtvrteční diskuse v Birminghamu byla poslední debatou před parlamentními volbami 6. května.

Labouristický premiér Brown se před ní dostal pod mimořádný tlak kvůli středečnímu incidentu, kdy na opomenutý mikrofon označil jednu z voliček za "bigotní ženu". (více o Brownově uřeknutí čtěte zde)

Brown se hned na úvod diskuse snažil celou záležitost zlehčit. "Tato práce sebou nese mnohé a jak jste viděli včera, nedělám vždy všechno správně. Ale vím, jak řídit ekonomiku v dobrých i špatných časech," prohlásil Brown, který je premiérem od roku 2007. Do té doby byl deset let ministrem financí.

Nicméně podle průzkumů se mu incident vyžehlit nepodařilo. Camerona za vítěze debaty považuje 41 procent lidí, liberálního demokrata Nicka Clegga 32 a Browna 25 procent, ukázal průzkum institutu YouGov.

Zleva: Šéf konzervativců David Cameron, lídr liberálních demokratů Nick Clegg a premiér Gordon Brown

Recepty na deficit, zdanění bank a euro

Cameron zdůrazňoval, že konzervativci jsou jedinou stranou, která to myslí se snižováním rekordního rozpočtového deficitu vážně. Brown naopak varoval před škrty, které chtějí konzervativci už letos zavést, protože by podle něj ohrozily počínající ekonomické oživení.

Žádný z účastníků debaty nepřišel s konkrétnějšími návrhy na omezování deficitu s výjimkou toho, že chtějí chránit výdaje do zdravotnictví, školství a na policii.

Cameron se vyslovil pro okamžité zavedení daně na banky, které byly příčinou ekonomické krize. Brown takovou daň podpořil ovšem s tím, že musí jít o celosvětovou akci, jinak znevýhodní britský finanční sektor. Clegg obvinil své rivaly, že jejich strany jsou obě příliš napojeny na londýnskou finanční čtvrť City, a vyslovil se proti jakýmkoli odměnám zaměstnanců bank ve ztrátě.

Cameron zase napadl Clegga za to, že chce přijmout euro a přislíbil, že konzervativní vláda nikdy evropskou měnu nepřijme. Clegg se bránil tím, že by o euru nechal vyhlásit referendum.

Zleva: Šéf konzervativců David Cameron, lídr liberálních demokratů Nick Clegg a premiér Gordon Brown

Cameron: Labouristé vpustili do země milion Poláků

Po Brownově uřeknutí se opět dostala do popředí otázka imigrace. Po ekonomice je to pro pro britské voliče nejžhavější téma. Všichni tři politici přistupovali k imigraci jako k problému a zdůrazňovali své návrhy na její omezení

TV DEBATY

Série televizních debat stranických lídrů se letos v Británii vysílala poprvé. Především Downing street se na obrazovky příliš nechtělo. Předcházející dvě debaty pomohly liberálním demokratům, kteří byli do té doby outsidery. Všechny ankety ukazují na nebývalou situaci, kdy nikdo nebude mít nadpoloviční většinu poslanců a nejsilnější strana bude muset vytvořit menšinovou nebo koaliční vládu.

Cameron zdůrazňoval, že za vlády labouristů od roku 1997 bylo přistěhovalectví příliš vysoké. Vláda odhadovala, že přijde 13 tisíc Poláků, a nakonec jich byl asi milion, prohlásil. Lídr toryů zopakoval, že zavede limit na počty přistěhovalců ze zemí mimo EU. Neuvedl však o kolik, ani jak chce limit prosazovat. Napadl však Clegga za to, že chce zavést částečnou amnestii pro ilegální přistěhovalce. Clegg a Cameron ve shodě kritizovali labouristy za to, že prý zavedli do imigračního systému zmatek.

Brown na závěr diskuse varoval před ekonomickými záměry konzervativců i liberálních demokratů. Podle něj jsou "věci příliš vážné na to, aby byly ponechány těmto dvěma lidem". "Nejsou připraveni na vládu," řekl o svých rivalech.

Clegg se snažil vyznít optimisticky a vyzval voliče, aby se nebáli hlasovat pro "něco opravdu jiného". Cameron se snažil prezentovat konzervativce jako jedinou stranu autentické změny a řekl, že hlas pro labouristy znamená "stále to samé" a volba pro liberální demokraty "nejistotu".

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Najdete na iDNES.cz