V policejní služebně explodovaly rozbušky

  8:53aktualizováno  8:53
P ř e r o v (dík, job, ČTK) - - Mohutnou explozi, která v pátek zdemolovala policejní služebnu v Přerově-Předmostí a zranila šest lidí, má na svědomí asi dvě stě zážehových rozbušek. Ty policisté přivezli na stanici poté, co je objevil jeden přerovský občan při úklidu garáže. Policie tvrdí, že se zraněnými ještě nemluvila, a proto není jasné, proč rozbušky na služebně vybuchly.
V pátek asi hodinu a půl před výbuchem zavolal policii muž z Přerova, který uklízel garáž po svém zemřelém nevlastním otci. V ní našel rozbušky, které před lety sloužily při průmyslových odstřelech, a protože si s nimi nevěděl rady, požádal o pomoc policii. Hlídka tašku s výbušninami odvezla na stanici, aniž ovšem přivolala pyrotechnika.
Deset minut před sedmou večer taška explodovala, poranila přítomné muže zákona a zcela zdemolovala služebnu. Střepy z oken se rozlétly desítky metrů po okolí. Výbuch poškodil i část objektu nákupního střediska, ve kterém stanice sídlí.
Běžný postup ukládá, aby místo, kde jsou nálože, policisté uzavřeli a ihned poté zavolali pyrotechniky. Odpověď na otázku, proč se tak nestalo, se nyní pokouší najít vyšetřovatel. "Rozbušky policisté našli v hustě obydlené oblasti, a proto možná postupovali jinak. O jejich pochybení se nedá mluvit, než je vyslechneme. Teď toho ještě nejsou schopni, protože jsou stále v šoku," vysvětlil přerovský policejní ředitel Jiří Zlámal. Vyloučil rovněž jakoukoli souvislost výbuchu s pátečním aktem přijetí republiky do NATO či explozí, která před dvěma týdny zdemolovala sloupek před přerovským muzeem.
Experti na výbušniny připouštějí několik možných důvodů exploze, například pád tašky na zem, neopatrné zacházení s rozbuškami nebo jejich uložení příliš blízko topení. Policie zatím žádnou z verzí nepotvrdila. Kriminalisté také prošetřují, odkud rozbušky pocházejí.
Zatímco jeden ze zraněných má popáleniny na osmdesáti procentech těla a stále bojuje o život, jeho kolegyně už byla v sobotu propuštěna domů. O další zraněné se starají lékaři v popáleninových centrech nemocnic v Ostravě, v Brně a na chirurgickém oddělení v Přerově. Primářka popáleninového centra v Ostravě Jarmila Tymonová uvedla, že nejstarší zraněný policista má velmi vážné a hluboké popáleniny na tolika místech těla, že není jistota, zda má šanci přežít. "Je stále v kritickém stavu," podotkla primářka. Druhý z mužů, kteří leží v ostravské nemocnici, je podle Tymonové z nejhoršího venku. "Má sice vážná zranění těla, obličeje i očí, ale je naděje, že poškození nejsou nezvratná," řekla primářka.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Elfové proti trollům. Skupina Čechů se snaží potírat ničivý obsah internetu

Bohumil Kartous z obecně prospěšné společnosti EDUin (18. 9. 2015).

Internet zaplavují dezinformace a urážky, které rozšiřují takzvaní trollové. Název šiřitelů destruktivního obsahu byl...

Hnutí ANO stojí za premiérem Babišem, podporu očekává i od ČSSD

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek při tiskové konferenci v Poslanecké...

Předsednictvo i výbor hnutí ANO na úterním jednání podpořily svého předsedu Andreje Babiše. Místopředseda Jaroslav...

Ředitelům škol kompetence zůstávají, kraje širší pravomoci od vlády nedostaly

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a vicepremiér a ministr...

Kraje chtějí řídit, jaké obory se na středních školách otevřou a kolik žáků do nich přijmou. Doteď to byla výhradně...

Najdete na iDNES.cz