Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V pohraničí doutnají další ohniska napětí, varuje šéf vládní agentury

  20:05aktualizováno  20:05
V odlehlých příhraničních oblastech, jako je Šluknovsko, hrozí další střety a protiromské nálady, myslí si ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Konkrétní města nechce z bezpečnostních důvodů jmenovat. Předpovědět ohniska napětí by měla pomoci i aktualizovaná mapa vyloučených lokalit.

Policie koriguje pochod městem Rumburkem na Šluknovsku. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Jsou regiony, kde nálada ve společnosti už teď není příznivá. Nechci ale moc ukazovat. Sám bych mohl přivolat nějakou potíž. Obecněji se dá říct, že není náhoda, že to propuklo v příhraničním regionu," říká.

Martin Šimáček bude ve středu v 8:30 hostem on-line rozhovoru

Problémy podle něj může eskalovat zejména tam, kde je vysoká nezaměstnanost, a tedy konkurence o pracovní místa. "Způsobuje, že ti co pracují, si více všímají lidí, co nepracují nebo jsou závislí na dávkách," míní. 

Kromě odlehlých příhraničních oblastí v Ústeckém, Olomouckém či Moravskoslezském kraji vidí možné riziko i v místech, kde se soustřeďuje organizovaný zločin - například lichva nebo obchod s lidmi. "To může být věcí i velkých měst," podotýká Šimáček. 

Předpovědět místa dalších střetů je obtížné, tvrdí experti

Podle antropologa Tomáše Hirta ze Západočeské univerzity v Plzni, který se problematice sociálního vyloučení věnuje, lze vyostření situace na jiných místech v Česku předvídat jen velmi těžko.

"Jsme schopní analyzovat příčiny a souvislosti, které vedly ke vzniku stávajících konfliktů - například prodej bytů, stěhování nájemníků, sociální úpadek, který vede k radikalizaci. Říct ale, na jakém místě dojde ke konfliktu, to společenská věda moc neumí," uvádí.

Pouliční bitky podle něj probíhají každou noc, ale v době, kdy se otřásají sociální jistoty, narůstá riziko, že budou účelově označeny za rvačky s etnickým podtextem. "Na tom se podílejí jak exponenti neonacistického hnutí, někteří lokální politici, tak představitelé romských organizací. A především média, pro která je obraz etnického konfliktu mimořádně atraktivní," myslí si Hirt.

Vyloučené lokality podle krajů

Praha - 6 (v nich 9 000 až 9 500 Romů)

Středočeský - 36 (3 000 až 3 500)

Jihočeský - 16 (1 500 až 2 000)

Plzeňský - 17 (1 500 až 2 000)

Karlovarský - 18 (3 500 až 4 000)

Ústecký - 63 (21 000 až 22 000)

Liberecký - 26 (2 000 až 2 500)

Královéhradecký - 25 (2 000 až 2 500)

Pardubický - 15 (1 000 až 1 500)

Vysočina - 11 (1 500 až 2 000)

Zlínský - 11 (500 až 1 000)

Olomoucký - 27 (4 500 až 5 000)

Moravskoslezský - 28 (10 000 až 10 500)

Jihomoravský - 11 (5 000 - 5 500)

Zdroj: MPSV (2006)

Za trochu uměle vyostřené považuje dění na Šluknovsku i Jan Černý, ředitel programů sociální integrace organizace Člověk v tísni. "Je to kombinace působení médií na konci okurkové sezóny, ambicí politiků, kteří se snaží zviditelnit, a dvou vystrašujících kriminálních trestných činů (v Novém Boru a Rumburku - pozn. red.). Ukazuje to, jak snadné je podnítit dav," míní.

Vznik nepokojů v jiných městech nepředpokládá. "Může to někde být, ale nevím o žádném místě v Česku, kde by se to takto hrotilo," říká Černý.

Drábkovo ministerstvo aktualizuje mapu vyloučených lokalit

Lépe odhadnout potenciální násilnosti by měla pomoci i aktualizovaná Mapa sociálně vyloučených nebo sociálním vyloučením ohrožených romských lokalit v ČR. Původní materiál, který si nechalo vypracovat ministerstvo práce a sociálních věcí, je ale už pět let starý a v řadě informací již není aktuální. 

"Vím, že na ministerstvu by mělo možná už na konci tohoto roku a určitě v průběhu roku příštího proběhnout šetření, které naváže na to předchozí a mělo by být ještě přesnější," říká Šimáček, jehož agentura se na zpřesňování dat také podílí.

Tým sociologa Ivana Gabala v roce 2006 zjistil, že je v Česku ve 167 obcích 310 vyloučených lokalit, v kterých žije celkem 60 až 80 tisíc Romů. Lokality ale nejsou úplně souměřitelné. V některých případech se jedná o jeden činžák, jinde o sídliště s několika tisíci obyvateli.

Agentura odhaduje, že v současnosti se počet lokalit blíží 400. V Ústeckém, Karlovarském, Libereckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji jsou prý v malých městech a obcích v příhraničních oblastech dosud nezmapovaná místa, navíc přibyly lokality v důsledku řízené migrace.

Z Gabalova šetření vyplynulo, že nejvíce rizikových míst je právě v Ústeckém kraji, kam patří i Šluknovský výběžek. Ghett se v kraji nachází kolem 60. A to jak ve velkých městech (Most, Litvínov, Děčín či Ústí nad Labem), tak i v malých obcích (Cítoliby nebo Straškov). Celkem v nich žije přes 20 tisíc Romů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...

Architekti chtějí debatu o soše Rudoarmějce, kazí prý pohled na zámek

Socha Rudoarmějce nedaleko zámku v Pardubicích.

Socha Rudoarmějce ruší výhled na rezidenci Pernštejnů. Architekti, jimž svěřil Pardubický kraj přeměnu zámku, by rádi...

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...Najdete na iDNES.cz