Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Plzni zkontrolovali tituly Mgr. a Bc., podezřelých absolventů napočítali 53

  10:42aktualizováno  11:10
Komise Západočeské univerzity zřízená rektorem zjistila velmi závažné nedostatky u 53 absolventů právnické fakulty, konkrétně 44 z magisterského a devíti z bakalářského studia. Dokončila tím kontrolu všech studentů práv. Celkem jich zkoumala téměř 1 800.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni - instituce, která nechtěně ukázala na problém přesahující západočeský region | foto: Jiří Bervida, MAFRA

"U jejich (podezřelých absolventů magisterského a bakalářského studia, pozn. red.) dokumentace jsme zjistili tak závažné nedostatky, že je třeba s dotyčnými jednat," cituje ČTK prorektorku a vedoucí komise Eva Pasáčková.

Komise prověřila 236 absolventů bakalářského programu. V případě držitelů titulu Mgr. zkoumala dokumentaci 550 lidí studujících v letech 1994 až 2009. Zaměřila se na ty absolventy, jejichž délka studia byla kratší, než je standardní doba studia, a na ty, k jejichž průběhu studia vzneslo připomínky ministerstvo školství nebo vedení univerzity.

Při prověřování komise nenašla u některých absolventů doklady o předchozím studiu, další vykonali státnice v nestandardním termínu, chybí jejich práce v knihovně či posudky vedoucího práce nebo oponenta.

Na vině je i bývalý děkan fakulty, zjistila komise

Podle rektora univerzity Josefa Průši ale nelze říct, že všichni podezřelí přijdou o titul. Bude záležet na konkrétním případu a na tom, zda chybějící věci doplní.

Bývalý děkan právnické fakulty v Plzni Jaroslav Zachariáš stále tvrdí, že nic neudělal.Ze zprávy komise zároveň plyne, že velký podíl na zjištěných problémech měl bývalý děkan fakulty Jaroslav Zachariáš. Provinil se například  tím, že uznával výsledky předchozího studia splněné před více než dvěma roky.

Podle komise mohl porušit i zákon o vysokých školách, a to když za odlišných podmínek přijal ke studiu absolventy vysokoškolských institucí, jejichž studijní programy neodpovídají studijnímu oboru právo. Absolvované předchozí studium jim plně uznal.

kauza v plzni

Kauza na plzeňských právech je označována za největší skandál českého vysokého školství od roku 1989.

Propukla zveřejněním plagiátu dizertace bývalého proděkana Ivana Tomažiče. Postupně se ukázalo, že škola nezpracovávala výroční zprávy a způsob přijímacího řízení byl zcela odlišný od jiných škol. Závěrečné práce nebyly předávány knihovně, nefungovala kontrola kateder. Někteří studenti absolvovali školu nestandardně rychle.

Rektor univerzity proto zřídil komisi, která tituly přezkoumala.

Fakultu prošetřila akreditační komise. Výsledek je ten, že až do odvolání nesmí nabírat uchazeče o doktorské studium a udělovat tituly Ph.D. a také JUDr.

Exděkan porušoval i vyhlášku fakulty - stanovoval například další termíny státnic mimo fakultou vyhlášené termíny.

Komise prověřila za čtyři měsíce 1 800 absolventů

Výsledky plynou ze závěrečné zprávy, kterou dnes představila univerzitní komise novinářům. Ta od listopadu prověřila dokumentaci téměř 1 800 lidí.

Už dříve dokončila šetření u doktorského studia, kde zjistila vážné pochybení u 14 ze 63 držitelů titulu Ph.D. Podle rektora už má škola připraveny podklady pro zahájení správního řízení u šesti absolventů.

"U těchto šesti je to pochybení v jejich studiu markantnější než u zbylých osmi," řekl iDNES.cz Průša.

Na seznamu podezřelých absolventu doktorského studia je podle oficiálně nepotvrzených informací bývalý proděkan fakulty Ivan Tomažič, expředseda akademického senátu fakulty Daniel Telecký, bývalý vysoký policejní důstojník Jan Brázda či advokát Eduard Bruna, jenž obhajoval například Jiřího Čunka (o kontrole titulů Ph.D. čtěte zde). 

Do hledáčku univerzity se kromě absolventů s tituly Bc., Mgr. a Ph.D. dostali i studenti s titulem JUDr. Těch podle Průši nyní prověřují asi 70.

Zatím však není jasné, zda bude tituly odebírat vedení univerzity, nebo právnická fakulta (viz předchozí článek o tom, kdo má odebírat tituly z práv v Plzni).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Zlínský kraj trápil silný vítr, u Holešova projel pod padajícím stromem vlak

Stromy popadaly i na cestu spojující Vsetín a Malou Bystřici v lokalitě Dušný.

Silný vítr způsobil v pondělí a v úterý komplikace lidem na spoustě míst ve Zlínském kraji. Hasiči vyjížděli k více než...Najdete na iDNES.cz