Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V pátých třídách jsou nevzdělaní učitelé

  1:00aktualizováno  1:00
Učitelé na prvním stupni základních škol děti navnadí, že je škola hrou. Už v šesté třídě ale přichází šok. Místo získávání nových poznatků prostřednictvím her dostanou děti do ruky učebnice, které se musí učit nazpaměť.
Škola, vysvědčení, žáci

Škola, vysvědčení, žáci - Učitelka Ivana Birnerová předala na základní škole v Bohaticích vysvědčení i žákyni prvního ročníku Nikolce Hanušové. (30. června 2004) | foto: Radek DuchoňMF DNES

Úroveň výuky pak klesá až do deváté třídy, kde je nejhorší.

Na to, že to se základními školami vůbec není v pořádku, upozorňují ve své nejnovější výroční zprávě školní inspektoři.

Zatímco učitele prvního stupně základních škol pochválili, na jejich kolegy z druhých stupňů se sesypala kritika: učitelé neumějí děti do výuky zapojit, nepoužívají pomůcky a spokojují se jen s tím, že svým žákům ze stupínku "odvyprávějí" probíranou kapitolu z učebnice.

"Slovní hodnocení žáků se omezuje jen na povšechné pochvaly. Při zkoušení navíc učitelé prověřují jen to, co se děti naučily nazpaměť," kritizují školní inspektoři. Takovému způsobu výuky mělo přitom dávno odzvonit. Učitelé mají děti vést hlavně k tomu, aby uměly informace samy najít a pak s nimi pracovat.

"Ministerstvo školství sice chce, abychom učili moderně, jenže zároveň nezrušilo přijímací zkoušky na střední školy. A ty jsou postavené právě na nabiflovaných znalostech. Školám nezbývá nic jiného než přijímačkám výuku podřídit," podotýká ředitel jedné z turnovských základních škol Karel Bárta.

Oproti loňsku je však i na druhém stupni základních škol situace přece jen lepší. Učitelé jsou totiž vzdělanější: těch nekvalifikovaných rychle ubývá. 

Školy nejvíc šidí žáky pátých tříd
Každý třetí učitel dětí v páté třídě nemá pro svou práci potřebné vzdělání. Je to mnohem horší než v jiných ročnících, píší školní inspektoři ve své zprávě.

Rady, jak vybrat dítěti nejlepší základní školu

Například mezi učiteli prvních tříd nemá vysokou školu jen každý pátý kantor. A mezi učiteli deváťáků je těch, kteří nemají potřebné vzdělání, ještě méně.

"Čím to? V první třídě je potřeba naučit děti číst a psát, což je zásadní. A v osmičkách a devítkách je zase potřeba připravit děti co nejlíp na přijímačky. Takže když si má ředitel vybrat, do které třídy dát nekvalifikovaného učitele, většina si nejspíš řekne, že v pětce je nejmíň co zkazit," míní zástupce ředitele Základní školy v Benešově nad Ploučnicí Miroslav Hanzelka.

Nedostatkoví učitelé jazyků
Inspektorům se tento přístup k páťákům nelíbí. Platí totiž přímá úměra: čím nižší dosažené vzdělání učitel má, tím méně si z jeho hodin školáci odnesou. A naopak. "Nejvíce se to projevuje ve výuce českého jazyka, matematiky a cizích jazyků," řekla mluvčí inspekce Světla Prokešová.

A právě učitelé angličtiny a němčiny jsou nejčastěji "nedostatkovým zbožím". Školy je shánějí těžce, a proto často vezmou zavděk třeba maturantkou, hlavně když umí anglicky. "V posledním roce se to ale trochu zlepšuje. Zrovna včera jsem jednu učitelku angličtiny s diplomem sehnal," pochvaluje si Karel Bárta.

Možná právě proto, že jich je pořád málo, takže se o svá místa nemusí bát, se učitelé angličtiny při výuce nijak zvlášť nesnaží. Od inspektorů za to dostali v porovnání s ostatními kolegy nejhorší známky. Děti se jim nedaří při hodinách dostatečně zaujmout a mezery mají i v přípravě na vyučovací hodiny.

Slavně nedopadli ani němčináři a učitelé fyziky. "Fyzika je mimořádně obtížný předmět, proto je i těžké pro něj děti při hodinách nadchnout. Na druhou stranu to nejspíš nebude tak zlé, když naši školáci dopadli při mezinárodním porovnání znalostí v přírodních vědách vysoko nad průměrem," upozorňuje Karel Tomek z ministerstva školství.

"Jedničku" si naopak od inspektorů za svou práci a za to, jak děti umějí pro svůj předmět nadchnout, vysloužili učitelé chemie a výpočetní techniky.Témata: práce, Ploučnice

Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz