V Paříži testují vakcínu proti antraxu

Lidé se možná už brzy dočkají nové očkovací látky proti sněti slezinné, neboli antraxu. Vyvinuli ji vědci v Pasteurově ústavu v Paříži. Podle profesorky Michele Mockové, která výzkum vede, byla experimentální vakcína zatím úspěšně testována na hlodavcích. "Podařilo se nám vytvořit očkovací látku, která funguje u myší nakažených snětí slezinnou," potvrdila v rozhovoru pro deník Le Parisien.

Mocková je považována za největšího francouzského experta na tuto chorobu.

Nová vakcína se podle ní od očkovacích látek určených pro zvířata liší tím, že neobsahuje živé mikroorganismy. "Cílem výzkumu je zlepšit i bezpečnost používání veterinárních vakcín, které už dobře fungují," uvedla Mocková. Podle ní však bude zapotřebí ještě několik let, než bude mít účinnou očkovací látku proti sněti slezinné k dispozici i člověk.

Než se prostřednictvím poštovních zásilek začala šířit nákaza antraxem ve Spojených státech, výzkum v Pasteurově ústavu takřka nikoho nezajímal. "Až dosud jsme neměli téměř žádné nabídky, protože nikdo nemyslel na to, že by tato choroba mohla ve větší míře hrozit lidem," míní vědkyně.

Rakousko zkouší sprej proti antraxu

Pokud bude mít o výzkum zájem některá z farmaceutických firem, bylo by možné přejít do první fáze testování přípravku pro potřeby lidí. Výzkum v Pasteurově ústavu by mohl mít zásadní význam, neboť podle specialistů účinná očkovací látka proti sněti slezinné pro lidi dosud neexistuje.

Vakcína, která se vyráběla v USA, má řadu vedlejších účinků, jako únava, nevolnost a chřipkové stavy, a nezajišťuje vůči antraxu ani dlouhodobou imunitu. "Tato očkovací látka je velmi slabá," tvrdí profesor François Bricaire, který řídí infekční oddělení pařížské nemocnice Pitié-Salpétriere.

Jediný americký výrobce očkovací látky firma BioPort navíc musela zastavit výrobu vakcín v roce 1998. Její laboratoře totiž neodpovídaly platným hygienickým předpisům. Od té doby žádá o povolení k obnově výroby a distribuce očkovací látky.

I INDIE PRÝ VYVINULA NOVOU LEVNĚJŠÍ VAKCÍNU

Také indičtí vědci tvrdí, že po šesti letech pokusů vyvinuli novou levnější a bezpečnější vakcínu proti antraxu. Ta by prý měla být dostupná během následujících šesti až devíti měsíců. Informoval o tom indický ministr pro rozvoj lidských zdrojů, vědy a techniky Murli Manohar Džoši. Očkovací látka začala vznikat v 90. letech v Západním Bengálsku ve spolupráci dillíské univerzity a indického státního střediska biochemické technologie. Předpokládanou cenu nové vakcíny, která ještě nebyla pojmenována, odmítly úřady zveřejnit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video