Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Paříži shořela izraelská ambasáda

  11:16aktualizováno  11:16
Izrael nepotkávají katastrofy jen na vlastní půdě. Několik hodin po sebevražedném atentátu u Tel Avivu zachvátil rozsáhlý požár budovu izraelského velvyslanectví v Paříži. "Sídlo ambasády oheň zcela zničil," informoval prefekt pařížské policie Jean-Paul Proust. Požár vznikl podle prvních výsledků vyšetřování náhodně, uvádějí francouzské policejní zdroje.

Také izraelský velvyslanec ve Francii Elie Barnavi se domnívá, že požár byl pravděpodobně nehodou. "Podle prvních poznatků byla jeho příčinou porucha na elektrickém vedení," dodal.

V odpovědi na dotaz izraelského rozhlasu ohledně možného teroristického útoku Barnavi nicméně uvedl, že nelze vyloučit žádnou variantu.

Policie zatím nezná přesnou příčinu požáru. Podle prvních zjištění mohl vzniknout v souvislosti s rekonstrukcemi ve staré budově. Spekuluje se například o elektrickém zkratu.

Izraelský velvyslanec konstatoval, že se požár šířil neuvěřitelnou rychlostí. Dodal, že šlo o starou budovu, kde byl interiér ze značné části dřevěný. Jak uvedl velitel hasičů, požár byl tak silný, že uvnitř budovy místy popraskaly kameny.

S ohněm bojovalo 130 hasičů
Požár vzplál v noci po druhé hodině SELČ. Hasičům se ho podařilo z valné části lokalizovat o dvě hodiny později. Na zásahu se podílelo přes 130 hasičů, z nichž pět utrpělo lehčí zranění.

Oheň vzplál v prvním poschodí šestipatrové budovy izraelské ambasády, upřesnil policejní mluvčí. Podle prvních zpráv šlo o momentálně neobývané křídlo budovy, které je právě renovováno.

"Plameny způsobily velké škody na interiéru," řekl velitel zásahu. Podle následného prohlášení pařížského starosty Bertranda Delanoea ale lehla popelem celá hlavní budova izraelského zastupitelského úřadu v Rue Rabelais poblíž Elysejských polí.

Okolní domy musely být evakuovány
K likvidaci požáru vyjelo 35 hasičských vozidel a z okolních domů bylo preventivně evakuováno kolem 60 lidí.

Na místo neštěstí se dostavili premiér Jean-Pierre Raffarin, ministr vnitra Nicolas Sarkozy, pařížský policejní prefekt i starosta Paříže.

O požáru byl bez prodlení informován i prezident Jacques Chirac, který se poté telefonicky spojil s izraelským velvyslancem ve Francii Eliou Barnavim i s premiérem.

Středeční atentát
v Izraeli

Francie má největší židovskou komunitu
Nový předseda vlády Jean-Pierre Raffarin chtěl svou přítomností na místě neštěstí vyjádřit sympatie izraelskému velvyslanci a izraelskému lidu.

"Příčina požáru není zatím známa, má ale obzvláště kruté důsledky pro velvyslanectví a práci diplomatů," řekl agentuře AFP.

Izraelský velvyslanec uvedl, že svou rezidenci prozatím přemění na malou ambasádu, aby mohl pokračovat v práci, a že mu již pařížský starosta nabídl náhradní prostory.

"Všechno, co se týká Izraele, je v dané době vážné," zdůraznil premiér. Jeho země je v Evropě domovem nejpočetnější židovské komunity a od počátku nové vlny násilí na Blízkém východě byla ve Francii zaznamenána řada útoků proti židovským budovám i symbolům.

Izrael nepotkávají katastrofy jen na vlastní půdě. Několik hodin po sebevražedném atentátu u Tel Avivu zachvátil rozsáhlý požár budovu izraelského velvyslanectví v Paříži. "Sídlo ambasády oheň zcela zničil", informoval prefekt pařížské policie Jean-Paul Proust (23. května 2002).

Hořící budova izraelské ambasády v Paříži, v níž se během záchranných prací několik hasičů zranilo. (23. května 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Najdete na iDNES.cz