Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V pankrácké věznici zemřel vrah, jenž sekerou pozabíjel vlastní rodinu

  12:58aktualizováno  12:58
Trojnásobný vrah z Hradce Králové odsouzený na doživotí zemřel ve věznici na Pankráci. Třiašedesátiletý Pavel Peca před 19 lety v Plotištích nad Labem zabil sekerou svou bývalou manželku i dvě dcery.

Pavel Peca v budově Krajského soudu v Hradci Králové | foto: Jaroslav BednářČTK

Podle Hradeckého deníku zemřel Peca v minulých dnech ve vězeňské nemocnici na pražské Pankráci, kam byl přemístěn z věznice v Rýnovicích.

Už příští rok by si býval mohl zažádat o podmínečné prominutí doživotního trestu za vzorné chování. Jeden z nejbrutálnějších českých vrahů prý podlehl rakovině.

Ale popořádku. Bylo pozdní středeční odpoledne 19. května 1993 a Pavel Peca si v hradecké restauraci U Letců objednával jednoho panáka za druhým. Právě zapíjel masakr, při kterém sekerou zabil svou bývalou manželku Zdenu (41) a dcery Petru (19) i teprve čtrnáctiletou Radku.

Opíjel se už před vraždou

V den trojnásobné vraždy Peca, jenž byl zaměstnaný jako řidič multikáry, už dopoledne popíjel v hradecké hospodě Na Malém růžku. Cestou domů se stavil Na Pláckách na další tři piva.

Doma se pak střetl s bývalou manželkou, s níž se rozvedl už v roce 1987, ale dál spolu žili ve společné domácnosti. Vynadala mu, že je z něj zase cítit pivo. Peca v dřevníku vzal sekeru, nejprve devíti ranami zabil Petru a dalšími sedmi usmrtil ženu, jež přišla své dceři na pomoc.

Poté si sedl ke stolu, začal psát šestnáctistránkový dopis a čekal na nejmladší dceru. Ani ta nedostala šanci přežít, přestože nad zakrvácenými těly prosila o život a bránila se.

Sám se prý zabít nedokázal

"Jsem posera, nedokážu to," napsal Peca na poslední stránku, když vysvětloval, že se chtěl zabít, avšak nenašel odvahu. Krajský tribunál jej sice odsoudil jen k 25 letům vězení, ale vrchní soud i po nátlaku veřejnosti rozsudek zrušil a uložil mu doživotí.

O jeho povaze svědčí i dopis z vazební věznice. "Myslím, že bych mohl manželku a dcery vidět ve věčném království. Já se totiž začínám obracet k Bohu. Problém ovšem je, jestli se do nebe dostanou manželka s dcerami, když jsou nevěřící."

Bratr a strýc obětí Bohumil Ulrich má ale jasno. "Cítím obrovskou úlevu. Vždy jsem si říkal, že ho musím přežít, byť jen o jediný den," řekl Deníku Ulrich.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policisté připoutali opilou ženu k mříži, podmíněné tresty jim zůstanou

Policisté Miroslav Vaněk, Ondřej Paška a Jakub Vychodil u uherskohradišťského...

Odvolací senát Krajského soudu ve Zlíně potvrdil podmíněné tresty pro tři policisty z Uherského Hradiště, kteří jsou...

Soud s Bartošem provázejí průtahy. Opět navrhl předčítání svých knih

Adam B. Bartoš čeká na zahájení soudního jednání.

Soudní jednání s předsedou Národní demokracie Adamem B. Bartošem provázejí obstrukce. Po několika dnech, kdy se...

Muž napadl exmanželku ve vaně. Nutil ji, aby mu řekla, s kým chodí

(Ilustrační snímek)

Peklo zažívá po rozvodu žena z Karlovarska, která musí bydlet ve společném bytě s bývalým manželem. Ten ji...

Najdete na iDNES.cz