Pákistánský ministr pro náboženské menšiny Šáhbáz Bhattí

Pákistánský ministr pro náboženské menšiny Šáhbáz Bhattí | foto: Profimedia.cz

V Pákistánu zastřelili ministra, který chtěl zmírnit zákon o rouhání

  • 372
V Pákistánu zavraždili ministra pro náboženské menšiny Šáhbáze Bhattího. Křesťanského člena kabinetu zastřelili v Islámábádu zabijáci Tálibánu a al-Káidy. Bhattí vyzýval ke změně přísného pákistánského zákona o rouhání a v minulosti už čelil výhrůžkám islamistů.

O smrti dvaačtyřicetiletého ministra informovala nemocnice v Islámábádu. Dva neznámí ozbrojenci začali střílet na Bhattího auto během jeho cesty do práce na předměstí metropole, popsala televize BBC na svém webu.

Podle svědka stříleli tři muži. Dva z nich otevřeli dvířka vozu a snažili se Bhattího vytáhnout ven, zatímco třetí opakovaně střílel dovnitř auta ze samopalu typu Kalašnikov. Z místa činu střelci ujeli bílým suzuki. Zatím není jasné, proč s sebou ministr neměl ochranku, kterou měl přidělenou.

"S požehnáním Alláha mudžáhidové pošlou každého z vás do pekla," přihlásila se k atentátu na letácích zanechaných na místě al-Káida a pákistánská odnož hnutí Tálibán.

Násilí mě nezastraší

Bhattí byl jediným křesťanským členem kabinetu a šéfem vládní Lidové strany. Chtěl změnit tvrdý zákon proti rouhání, za jehož porušení hrozí i trest smrti. Tvrdil, že je zákon zneužíván k perzekuci náboženských menšin.

Vyhrožovali mu islámští ozbrojenci. "Řekli mi, že pokud budu pokračovat v kampani proti rouhačskému zákonu, budu zavražděn. Setnou mi hlavu. Ale násilí a extremismus mě nezastraší," řekl Bhattí v lednu televizi BBC.

Atentát na pákistánského ministra pro náboženské menšiny Šáhbáze Bhattího v Islámábádu (2. března 2011)
Atentát na pákistánského ministra pro náboženské menšiny Šáhbáze Bhattího v Islámábádu (2. března 2011)
Atentát na pákistánského ministra pro náboženské menšiny Šáhbáze Bhattího v Islámábádu (2. března 2011)

Podle ČTK je Bhattího smrt další ranou pro pákistánské liberály, kteří útok označili za symptom čím dál tím víc se radikalizující většinové muslimské populace.

Zločin přidal pochybnosti nad obrazem Pákistánu coby umírněného islámského státu a může ještě víc prohloubit politické zmatky v zemi disponující jadernými zbraněmi, která je životně důležitým partnerem USA v boji proti terorismu.

Kvůli zákonu proti rouhání umřel i guvernér Paňdžábu

Zákon proti rouhání je v centru pozornosti od listopadu, kdy pákistánský soud odsoudil k trestu smrti pětačtyřicetiletou matku pěti dětí za urážku proroka Mohameda (více o případu odsouzené Asie Bibiové zde).

Za odpor proti přísnému zákonu zaplatil v lednu životem guvernér nejlidnatější pákistánské provincie Paňdžáb Salmán Tasír. Zastřelil ho jeden z jeho osobních strážců. Guvernér patřil mezi jednoznačné odpůrce zákona o rouhání a žádal pro odsouzenou křesťanku prezidentskou milost (více o jeho vraždě zde).

Kromě Bhattího a Tasíra bojuje za zmírnění zákona proti rouhání například i liberální poslankyně Sherry Rahmanová. I ona dostává od islámských radikálů jednu výhrůžku smrti za druhou a nekompromisní pákistánští duchovní se nedávno rozhodli ji samotnou obvinit z urážky proroka Mohameda. Ministr vnitra jí před časem dokonce doporučil odjet ze země (více zde).

Islámábád

Islámábád

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video