Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V ubytovně pro dvacet dělníků bydlí takřka třicet rodin. Lidé se bojí

  12:25aktualizováno  12:25
Soukromá firma otevřela v Ostravě-Svinově ubytovnu pro dvacítku dělníků. Jenomže ve skutečnosti v objektu bydlí osmadvacet rodin s dětmi. Žijí tu hlavně sociálně slabí a obyvatelům Svinova se to nelíbí.

V ubytovně v Ostravě-Svinově bydlí místo dvaceti dělníků takřka třicet rodin. (7. dubna 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Dělníci? To nevím. Jsou tu hlavně maminky s dětmi a řekl bych, že většina ubytovaných jsou Romové," sdělil obyvatel Ostravy Jiří Kima.

Před několika dny se přestěhoval do ubytovny v ulici Františka a Anny Ryšových v Ostravě-Svinově. Ubytovna vznikla loni v listopadu v administrativní budově u bývalého dolu Jan Šverma II a patří společnosti Estate Movit Ostrava.

Ubytovna ve Svinově

Ubytovna v Ostravě-Svinově, kde místo dvacítky dělníků bydlí takřka třicet

Vznikla loni na konci listopadu. Stojí v ulici Františka a Anny Ryšových v Ostravě-Svinově a jejím vlastníkem je akciová společnost Estate Movit Ostrava.

Mělo tu být 20 zaměstnanců firmy, nyní tu žije 28 rodin s dětmi.

 Její původní záměr byl takový, že budovu využije pro výrobu a sklady, záměr hovořil také o tom, že chce v budově provést stavební úpravy pro krátkodobé ubytování zaměstnanců firmy v počtu dvaceti lůžek. Loni v létě to projednávali svinovští radní.

Obvod nejprve zamítl, jenže ostatní povolili

A zamítli to. Důvod? Nevěřili, že tam budou jen dělníci, a báli se sociálních problémů. "Zástupci společnosti s rozhodnutím rady nebyli spokojeni a obrátili se na magistrát, hygienu a hasiče, aby jejich záměr posoudili. Všichni jim vyšli vstříc," řekla místostarostka Ostravy-Svinova Jiřina Broulíková.

Vzhledem k tomu, že firma všechna potřebná povolení sehnala, stavebnímu úřadu nezbývalo než provoz také umožnit. "Všude bylo ale napsáno, že tam bude dvacet lidí," upozornila Broulíková.

To potvrdil i hlavní architekt Ostravy Cyril Vltavský. "Náš útvar posoudil záměr firmy podle územního plánu města a konstatoval, že jej umožňuje. Pro zorientování lze uvést, že jde o třípodlažní stavbu, kde je pro krátkodobé ubytování dvaceti lidí zapotřebí zhruba pěti pokojů. Z toho je patrné, jak malou část budovy chtěl majitel k ubytování zaměstnanců využít," popsal Vltavský.

Policie zjistila mnohem větší počet ubytovaných

Obyvatelé Svinova si však všimli, že se kolem ubytovny pohybuje víc než jen dvacet lidí. Bylo jim to divné, tak upozornili radnici. "Neznám nikoho, komu by to nevadilo. Skončila zima, mrazy pominuly, bojíme se, že začnou potíže," řekl obyvatel Svinova Jiří Šnejdar.

V ubytovně v Ostravě-Svinově bydlí místo dvaceti dělníků takřka třicet rodin.

Stejně jako řada dalších se bojí, že se sem stěhují lidé, kteří nebudou pracovat, ale jen znepříjemňovat život ostatním. Ubytovnu už navštívila státní policie. Jak potvrdila ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková, policisté ji zkontrolovali hned dvakrát. Zjistili, že tam bydlí mnohem víc lidí než dvacet.

"Stavební odbor postupoval podle nařízení. Firma dostala pokutu, protože porušila, co mohla," uvedla Jiřina Broulíková.

Podnikatel vznik ghetta odmítá

Luděk Vavrečka, který má objekt v pronájmu, redaktorům MF DNES při osobní návštěvě potvrdil, že v ubytovně nyní žije zhruba osmadvacet rodin.

"Na nátlak sociálních úřadů, které potřebovaly někam umístit sociálně slabé, nájemce do ubytovny přijal lidi navíc," zdůvodnil Martin Knopp, zástupce společnosti Estate Movit Ostrava, která ubytovnu vlastní.

"Situaci řeším se stavebním úřadem. Ubytovnu rozšiřuju. Stavebně a technicky je nemovitost připravena dávno, protipožární a hygienické záležitosti jsou všechny hotové. Zdržel se jen projektant, který onemocněl. Nyní čekám na vyjádření příslušných úřadů. Slyšel jsem, že z ubytovny vzniká ghetto a je v něm osm set lidí. Není to pravda. Nevím, čeho se obyvatele Svinova bojí," dodal Martin Knopp.

Zástupce majitele se ptá: Čeho se lidé ze Svinova bojí?

Podobně reagoval i správce ubytovny Luděk Vavrečka. "Viděli jste tu nějaký nepořádek? Pral se tu někdo? Myslím, že ne," uvedl Vavrečka. Ubytovna stojí na opuštěném místě, odkud se většina lidí před lety odstěhovala. Někteří však zůstali.

"Nikomu by tu nemuselo vadit, že mezi ubytovanými je zhruba sedmdesát procent Romů. Nevím, proč by tam nemohli bydlet. Provozovatel spolupracuje s policií, já sám jsem neslyšel o tom, že by v domě bydleli nějací kriminálníci," sdělil Knopp.

V nedalekých garážích žijí bezdomovci

Jak řekl, mezi ubytovanými jsou sociálně slabí lidé většinou středního věku, sem tam nějaké děti. "Myslím si, že mají dost problémů sami se sebou, než aby ve Svinově vyvíjeli trestnou činnost. Provozovateli jsem kladl na srdce, ať se tam denně uklízí, sbírají se odpadky, ať je tam dostatek kontejnerů. Binec, který je všude okolo, tak ten už je tam patnáct let. Třeba v garážích, o které se nikdo řadu let nestará, bydlí bezdomovci," vylíčil Knopp.

Ubytovaným se tu žije docela dobře. Třeba Jiří Kima ještě donedávna bydlel s mámou. Chtěl se osamostatnit, tak odešel do Svinova. "Platím tři a půl tisíce za měsíc. Pro začátek je to tu dobré, ale pořád bych tu bydlet nechtěl," řekl Kima. Na pokojích, které nejsou vybavené, bydlí zpravidla dva lidé. "Dostanete tu jen matraci. Koupelna a záchody jsou společné, v tom bych viděl největší problém, protože někteří ubytovaní neudržují pořádek. Ale znám i horší ubytovny," dodal.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Klaus mladší chce funkci v ODS, dere se do čela pražské organizace

Václav Klaus mladší při rozhovoru s Barborou Tachecí pro MF DNES (18. února

Václav Klaus mladší se po úspěchu ve volbách do Sněmovny pokusí získat svoji první velkou politickou funkci ve straně,...

PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanci zvolí nového šéfa Sněmovny

Během ustavující schůze Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu 2017 zasedli...

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou volit jejího předsedu. Jediným kandidátem...Najdete na iDNES.cz