Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Ostravě přistál legendární americký bombardér B-52

  10:53aktualizováno  15:22
Na ostravské letiště dosedl americký strategický bombardér B-52H Stratofortress, který bude jedním z hlavních diváckých lákadel víkendových Dnů NATO v Ostravě.

Obří stroj přiletěl do Ostravy z americké základny Barksdale v Louisianě, po mezipřistání ve Fairfordu na britských ostrovech. Odtud odletěl ve 13:11.

"Stroj tam čekal na zprávu, že v Ostravě panují odpovídající meteorologické podmínky pro přistání. Například nízká oblačnost by jeho přistání neumožnila a museli bychom čekat na zlepšení," řekl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem Dnů NATO v Ostravě.

Přílet amerického stroje přilákal k letišti stovky zvědavců.

Právě na této víkendové dvoudenní show se letoun představí veřejnosti v historické premiéře. Půjde o první takovou prezentaci ve střední Evropě.

DNY NATO V OSTRAVĚ

Dny NATO v OstravěNejvětší akce svého druhu ve střední Evropě. Jubilejní desátý ročník přehlídky nejmodernější vojenské, policejní a záchranářské techniky a elitních jednotek z Česka i zahraničí se letos koná zároveň jako Dny Vzdušných sil Armády České republiky.

www.natodays.cz

Účast B-52 na show v České republice, ale i v celé kontinentální Evropě, je tak naprosto výjimečná. Ačkoli se pravidelně účastní airshow ve Velké Británii a letos byl k vidění na veletrhu ILA v Berlíně, měli lidé šanci spatřit ho pouze v Moskvě v letech 2003 a 2007.

Přípravy probíhají od jara

Organizátorům přitom trvalo tři roky, než se podařilo účast více než dvousettunového obra o rozpětí 56 metrů na přehlídku dojednat. Zároveň jde zřejmě o logisticky nejnáročnější operaci v celé desetileté historii akce.

Přímo na letišti Leoše Janáčka v Ostravě pracoval šestičlenný americký přípravný tým. Z Británie zároveň vyrazil trailer amerických vzdušných sil, který do Ostravy přivezl speciální tažnou tyč (takzvané ojátko) pro zatažení letounu na místo statické ukázky. Kvůli rozpětí křídel totiž letoun nemůže na určené místo zajet s nahozenými motory.

Navíc stroj nemá standardní podvozek s příďovou nohou, ale dva páry dvojkol, což vylučuje použití standardní techniky dostupné na ostravském letišti.

Svou roli sehrály i technické nároky americké strany. Pro přistání B-52 musí mít například letištní dráha velkou nosnost a být dostatečně široká a dlouhá. Mošnovské letiště tyto parametry splňuje. Na místě to už v dubnu ověřoval speciální čtyřčlenný tým přímo z Louisiany. Experti tehdy zkoumali, zda je vůbec přistání a vystavení B-52 na mošnovském letišti možné a technicky proveditelné.

B-52H Stratofortress

Americký bombardér B-52První prototyp vzlétl v roce 1952. Původně byl určen k bombardování nepřítele z vysokých výšek. Stroj od firmy Boeing má délku přes 49 metrů a rozpětí více než 56 metrů. Unese až 31 tun různé munice. Vybaven je osmi motory Pratt & Whitney TF33-P-3/103 a létá vysokou podzvukovou rychlostí 0,86 mach. Do výzbroje patří mimo jiné i jaderné zbraně - v době studené války tyto stroje neustále držely jadernou pohotovost pro případ nutnosti okamžité jaderné odvety. Z celkových 744 vyrobených kusů zůstává ve službě v americkém letectvu ještě 90 těchto strojů. Letoun, který přiletí na letiště do Mošnova, slouží u 93. bombardovací letky ze základny Barksdale v Louisianě. Jde o jedinou rezervní jednotku, jež je letouny B-52 vyzbrojena. Letka se přímo účastnila bojů v druhé válce v Zálivu a protiteroristické operace Trvalá svoboda v Afghánistánu. O vyřazení B-52 ze služby se zatím neuvažuje. Naopak americké vzdušné síly plánují provoz těchto letounů díky jejich spolehlivosti až do roku 2040 či 2045.

Autoři: natoaktual.cz,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...Najdete na iDNES.cz