Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V osmnácti obcích začne od půlnoci vládnout ministerstvo vnitra

  18:39aktualizováno  18:39
Lidé z osmnácti obcí nemohou odevzdat svůj hlas v komunálních volbách. Nekonají se tu, protože z různých důvodů chybí kandidátní listiny. Od půlnoci proto vládu nad obcemi převezmou úředníci z ministerstva vnitra. Spravovat je budou do doby, než z náhradních voleb vzejdou noví zastupitelé.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

"Složili jsme kandidátku. Zastupitelstvo odsouhlasilo pět zastupitelů, v obci bylo šest kandidátů. Podala se kandidatura na městském úřadě v Sušici. Po deseti dnech čtyři kandidáti odstoupili, tím nebyla splněna podmínka minimálního počtu kandidátů, a proto se tu volby nekonají," popisuje František Zdeněk, starosta obce Dražovice, která leží v Plzeňském kraji.

Stávající starosta přesto věří, že se kandidátku podaří do náhradního termínu voleb sestavit. "Musí se podařit sestavit. Obec bojovala za to, aby byla samostatná, předtím jsme patřili pod Žirovce. Je potřeba, aby se sehnali lidi a zůstali jsme samostatní," zdůraznil.

KDE SE NEVOLÍ

Středočeský kraj
Libenice, Zlosyň, Řitonice, Kovanec

Plzeňský kraj
Dražovice, Nezdice, Myslinka, Zhoř

Karlovarský kraj
Prameny

Ústecký kraj
Podbořanský Rohozec

Liberecký kraj
Bohatice

Královéhradecký kraj
Borovnice, Chleny

Pardubický kraj
Choteč

Jihomoravský kraj
Brumov, Horní Kounice

Olomoucký kraj
Sobíšky, Jezernice

Zdroj: ČSÚ

Plzeňský a Středočeský kraj letos stojí v čele pomyslného žebříčku obcí, kde se komunální volby nekonají. V obou krajích jsou čtyři. Všechny ale dostanou další šanci.

"Součástí zápisu a vyhlášení voleb, který provede Státní volební komise, bude i seznam těchto osmnácti obcí. V souladu se zákonem se v nich potom vyhlásí takzvané dodatečné volby," řekl iDNES.cz Pavel Kuklík, vedoucí oddělení zpracování výsledků voleb Českého statistického úřadu.

Náhradní volby vyhlašuje ministr vnitra. "Dnešní půlnocí končí v obcích stávající zastupitelstva a přebírají je správci z ministerstva vnitra. Budou jim předány klíče od radnice, hesla. Správce obce má pak v obci úřední hodiny, občané na něj mají mobil, takže se na něj mohou obrátit," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Náhradní termín musí ministr stanovit do třiceti dnů od vyhlášení výsledků voleb a ty se pak musí konat během následujících devadesáti dnů. "Správce řídí obec do doby, než vzejde z náhradních voleb nové zastupitelstvo," doplnil Řepka. Pokud se tedy v prvním náhradním termínu nenajdou lidé, kteří chtějí kandidovat, vypíše se druhé kolo, třetí a tak dál.

Správce obce se mezitím o obec musí starat. "Je to pověřený úředník z odboru dozoru a kontroly ministerstva vnitra. Tento odbor má detašovaná pracoviště po celé České republice, je to tedy většinou někdo z kraje, kde se konkrétní obec nachází," popsal mluvčí vnitra.

Obce se většinou jen zpozdily s podáním kandidátek

Podle Řepky je praxe taková, že ve většině případů vzejde už z prvního náhradního termínu nové zastupitelstvo. Důvod, proč se totiž volby v obcích nekonají, je nejčastěji ten, že "pouze" nestihnou podat včas kandidátní listiny.

"Zpozdili jsme se s předáním kandidátky k registraci. Měli jsme trochu problémy se sestavením kandidátky. Než se to podařilo, bylo po termínu. Volby budou v náhradním termínu, kandidátku máme sestavenou, jen se ji nepodařilo podat včas," potvrzuje Stanislav Novák, starosta obce Zhoř.

Výjimkou je vesnice Prameny v Karlovarském kraji. Bezvládí tam trvá od prosince 2009 a nezmění se to ani po tomto volebním víkendu. Obec má kvůli nedokončenému projektu stáčírny minerálních vod dluh ve výši 80 milionů a na většinu majetku byla vydána exekuce. Přitom kdyby z voleb vzešlo nové zastupitelstvo, mohla by žádat o finanční pomoc. Se správcem obce to ale nejde.

Oproti minulým komunálním volbám se počet míst, kde se volební místnosti neotevřou, zásadně nezvýšil ani nesnížil. "Pamatuji si počet z roku 2006, to jich bylo 19. A předtím jich bylo spíše víc," podotkl Kuklík.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Najdete na iDNES.cz