Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V obchodních vztazích mezi EU a USA přetrvávají problémy

  10:59aktualizováno  10:59
Praha - Pokračující problémy ve vztazích mezi dvěmi největšími světovými ekonomikami odhalila studie o překážkách obchodu, kterou publikovala Evropská komise v pondělí 8. října. Zmiňovaná studie je zveřejňována každoročně a poukazuje na překážky, které podle názoru Komise ovlivňují legitimní zájem evropských společností podnikat ve Spojených státech.

Zatímco v minulém roce se ve vztazích mezi EU a USA podařilo poměrně uspokojivě vyřešit dlouhodobý spor ohledně dovozu banánů, Evropská unie neustále poukazuje na velký počet amerických opatření, která ztěžují vzájemný obchod. Mezi ně patří například Helms-Burtonův zákon nebo zákon o podnicích zahraničního prodeje (foreign sales corporations, FSC). Podle tohoto zákona jsou například daňově zvýhodňovány exportující firmy, což ve vzájemné soutěži diskriminuje firmy evropské. Komise ve zprávě uvedla, že se bude snažit veškeré sporné otázky řešit formou přímého vyjednávání. Podle Komise však bude zřejmě nezbytné uchýlit se zároveň k formálnějším způsobům urovnávání konfliktů, nezaujmou-li Spojené státy flexibilnější postoj.

Ačkoli americký obchodní zástupce v Bruselu Robert Zoellick od počátku roku, kdy nastoupil do této funkce, několikrát opakovaně ujistil o své ochotě dobrat se dohody ohledně sporných otázek, má v tomto směru poněkud svázané ruce. Většina problémů totiž vychází z existence legislativních aktů amerického Kongresu, do kterých exekutiva nemůže výraznějším způsobem zasahovat.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Najdete na iDNES.cz