Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V občance už nebudete muset mít, zda jste ženatý či vdaná a kde bydlíte

  9:40aktualizováno  9:40
Občanský průkaz bude obsahovat mnohem méně údajů než dosud a každý bude vypadat jinak. Lidé si totiž budou moci sami rozhodnout, zda chtějí mít v nových občankách s čipem, které stát chystá, uvedeno, kde bydlí a jaký je jejich rodinný stav - tedy zda jsou například ženatí nebo rozvedení. Změnu zákona schválili poslanci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ministerstvo vnitra ČR

Pro novelu zákona o základních registrech, kterou připravilo ministerstvo vnitra, zvedlo ruku 100 ze 154 přítomných poslanců, proti bylo pouze jednadvacet poslanců ze sociální demokracie. Zákon ještě musí posoudit senátoři. Mezi nepovinnými údaji bude i rodné číslo či údaj o tom, že člověk uzavřel registrované partnerství.

Výsledná podoba zákona je kompromis. Ministr Radek John původně navrhoval, aby z občanských průkazů s elektronickým čipem, které se mají vydávat od roku 2012, některé údaje zmizely "povinně".

Ministerstvo vnitra tím chtělo ušetřit náklady spojené s vydáváním nových občanek - asi 30 milionů korun. Nyní si totiž lidé, třeba když se přestěhují, musí požádat o nový průkaz a zapsat si do něj nové trvalé bydliště.

TOP 09 spolu se Starosty a nezávislými a opoziční sociální demokraté ale poukazovali na to, že vyškrtnutí některých údajů z občanky může pro lidi znamenat i určité praktické nepříjemnosti. John musel uznat, že by to lidi v určitých případech omezilo - a ustoupil.

To, že se lidé budou moci vybrat, prosadil poslanec Polčák za TOP 09

Třeba kdyby chtěli lidé v nemocnicích informace o zdravotním stavu nemocného partnera, stěží by podle nich bez zápisu údaje v občance prokazovali, že jsou s ním sezdáni. Obdobně argumentovali možnými potížemi při sepisování smluv - třeba v bankách, pojišťovnách či v půjčovnách.

"Zejména my starostové dobře víme, jaké praktické problémy by to mohlo přinést, proto kolega Stanislav Polčák navrhl tu změnu," řekl iDNES.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

I když budou státní úřady, ale i třeba nemocnice v budoucnu podle Johna vybaveny čtečkami, které při předložení občanky potvrdí i rodinný stav příslušného člověka, aniž to bude na průkazu výslovně napsáno, dohodl se ministr vnitra s opozicí, že rozhodnutí, co bude chtít mít zapsáno, bude na svobodné volbě každého.

Když budou lidé požadovat potvrzení o něčem, co nebudou chtít mít v občance uvedeno, zajdou si na některý Czech Point, například na poště, a potvrzení si koupí. Nyní se za něj platí 30 korun.

Ministerstvo vnitra bude dál připravovat odstranění rodného čísla dokladů. To by měl nahradit takzvaný "bezvýznamový identifikátor" v podobě čárového kódu, podobného, jaký je na zboží při nákupech.

Chtěli byste občanský průkaz s uvedenou adresou a rodinným stavem, nebo raději bez nich?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

s těmito údaji 14689
bez těchto údajů 4134


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Kamerové systémy ohlídají studenty, zatím je dostane deset středních škol

Ilustrační snímek

Bezpečnost na středních školách se opět o něco zvýší. Karlovarský kraj vypíše veřejnou zakázku na jejich zabezpečení...

Babiš podal demisi, Zeman mu dal druhou šanci, netrvá na 101 hlasech

Premiér Andrej Babiš předal prezidentovi Miloši Zemanovi demisi menšinové...

Po 43 dnech v úřadu podala zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinesl na Hrad prezidentu...

Najdete na iDNES.cz