Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Novoměstské radnici bývala trestnice

  13:44aktualizováno  13:44
Nové Město - Již v zakládací listině Nového Města pražského z roku 1348 bylo určeno, že nově založené město má být spravováno podobně jako Staré Město městskou radou. Ta v počátcích neměla vlastní budovu a rada proto zasedala v domě měšťana Štěpána Vladyky v dnešní Řeznické ulici. Na svém současném místě - tedy v jihovýchodním cípu Karlova náměstí - je Novoměstská radnice připomínána až v roce 1377. Během staletí prošla několika přestavbami, během nichž se do její tváře zapsaly mnohé umělecké slohy.

Kromě Obecní síně a kaple Panny Marie a svatého Václava v prvním patře patří k nejcennějším částem takzvaný mázhaus v přízemí, který se řadí k nejlepším ukázkám gotické světské architektury lucemburského období u nás.

Z radniční věže se pak návštěvníkům nabízí jedinečný pohled na rozsáhlou novoměstskou oblast.

Vycházku nazvanou Novoměstská radnice, která zahrnuje celkovou prohlídku objektu a procházkou po okolí pořádá Pražská informační služba v úterý 7. srpna. Sraz je v 16.00 hodin před Novoměstskou radnicí na Karlově náměstí. Vstup 30 Kč + vstupné do objektu 20/10 Kč.

S budovou radnice je spojena především takzvaná první pražská defenestrace 30. července 1419, kdy tu bylo několik protihusitsky smýšlejících konšelů vyhozeno z oken. Tato událost odstartovala následující vlnu husitské revoluce v pražských městech.

Funkci správního centra Nového Města přestala radnice plnit v roce 1784, kdy po sloučení čtyř pražských historických měst do jednoho celku se sídlem nově vzniklého magistrátu stala radnice Staroměstská.

Radniční budova na Karlově náměstí byla využívaná jako trestnice a sídlo trestního soudu, přičemž pro tento účel byla rovněž stavebně upravená. Dnešní podobu radnice získala na počátku 20. století zásluhou architektů Hilberta a Wiehla. Poslední rekonstrukce se uskutečnila v letech 1975 až 1994. Před radnicí je socha husitského kazatele Jana Želivského a na vnější zdi věže standard pražského lokte - 59,27 centimetru - určeného k veřejnému přeměřování.

Program dalších procházek v tomto týdnu:

středa 8. srpna - Vrtbovská zahrada - jedna z nejkrásnějších pražských zahrad
Sraz v 16.00 hodin před hlavním vchodem do Vrtbovského paláce (nároží Karmelitské a Tržiště). Vstup 30 Kč + vstupné do objektu 20 Kč.

sobota 11. srpna - Královská cesta
Sraz ve 14.00 hodin u sochy Karla IV. na Křižovnickém náměstí. Vstup 30 Kč.

neděle 12. srpna - Sláva barokní Čechie - Barokní triumfy
Společná prohlídka výstavy. Sraz v 10.00 hodin před Obrazárnou Pražského hradu na druhém hradním nádvoří. Vstup 30 Kč + vstupné na výstavu - platí i vstupenka z minulých akcí. Informace na konci programu.

neděle 12. srpna - Ač zemřeli ještě mluví
Připomínka významných osobností, které jsou pohřbeny na vyšehradském hřbitově. Sraz v 15.00 hodin u kostela svatého Petra a Pavla na Vyšehradě. Vstup 30 Kč.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...Najdete na iDNES.cz