Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Nově propukl palácový převrat

  0:03aktualizováno  0:03
V největší televizi začala revoluce - a to jen pár hodin před začátkem voleb. Proti generálnímu řediteli TV Nova Vladimíru Železnému se vzbouřili jeho nejbližší spolupracovníci, lidé, kteří za ním dosud stáli: právník Aleš Rozehnal a čtyři spoluzakladatelé televize, Vlastimil Venclík, Josef Alan, Peter Hunčík a Peter Kršák.

Ti využili svého nadpolovičního podílu ve společnosti CET 21, která drží licenci k Nově, a oznámili, že okamžitě odvolávají Železného z funkce generálního ředitele Novy i jednatele CET 21. Vladimír Železný označil jejich kroky za protiprávní a tvrdí: "Ředitelem zůstávám dál."

Z komplikovaného prohlášení CET 21, které vydal jeho jednatel Aleš Rozehnal, vyplývá tato skutečnost: část majitelů Novy se obává, že v televizi probíhají podezřelé finanční operace a že z ní peníze plynou neznámo kam.

Takovému výkladu včerejších událostí nahrává i skutečnost, že se "převratu" proti Železnému nezúčastnil a výslovně se od něj distancoval další spolumajitel Novy a faktický vládce nad jejími financemi Jiří Šmejc. Vztahy Šmejce a Rozehnala se podle zdrojů z jejich okolí v poslední době blíží otevřenému nepřátelství.

"Udělal nejhorší rozhodnutí svého života," prohlásil Železný na adresu Rozehnala, advokáta, díky němuž se dokázal před třemi lety odstřihnout od bývalých investorů Novy, americké firmy CME.

DÁLE ČTĚTE

Článek - TV Nova má vážné finanční potíže

Článek - Odvolaný Železný dál vysílá

Souhrn událostí okolo TV Nova

Kdo je kdo na Nově

Také tehdy se Američané pokusili Železného zbavit. Jenže Železný tehdy ovládal 60 procent licence a začal budovat "novou Novu" bez Američanů. Teď je Železný ve významně horší pozici: kvůli jeho miliardovému dluhu vůči bývalým partnerům mu byl podíl v Nově exekuován a dnes je "pouhým" zaměstnancem. Zjevně si však věří a ve svém prohlášení tvrdí, že právě jemu jsou loajální zaměstnanci televize.

Věrná Železnému zůstala i jeho dlouholetá pravá ruka a programová ředitelka Libuše Šmuclerová. Ta přitom spolu s Rozehnalem vlastní společnost Edikon, která "puč proti Železnému" zahájila. "Nechci, aby se opakoval 19. duben 1999," připomněla Šmuclerová rozchod s americkým investorem.

Na Železného stranu se postavil i jeho tradiční zastánce, předseda ODS Václav Klaus: "Jde o evidentní pokus vmísit se do voleb," komentoval Klaus načasování celé akce. "Znevěrohodňuje to celou naši zemi," dodal Klaus.

Poté, co tuto zprávu Rozehnal včera v půl druhé odpoledne oznámil, vypukl v nejsledovanější televizi v zemi chaos. U vchodu do sídla Novy na pražském Barrandově se přetlačovaly dvě bezpečnostní agentury, pracující pro Železného a Rozehnala. "Nebudeme se prát s ochrankou, budeme postupovat jen právními prostředky," komentoval situaci Rozehnal večer po odjezdu z Novy.

Rozehnal osud V. Ž.

Kdyby se tenhle kousek Aleši Rozehnalovi povedl, byl by to opravdový unikát.

Nejprve totiž pomáhal Vladimíru Železnému zbavit se amerických partnerů - a teď by se zbavil ještě Vladimír Železného.

Přitom ještě nedávno byl Rozehnal pro šéfa Novy nepostradatelnou oporou - boj o nejsledovanější televizi dokonce spolu s Železným popsal v téměř kultovní knize "Štvanice aneb Tu televizi nedáme." Rozehnalovi bylo tehdy osmadvacet - a po dvou letech práce pro Novu se ocitl téměř na vrcholu.

Jenže jen zdánlivě. O Novu se totiž rozpoutal lítý boj, trestní oznámení zpestřovala smršť desítek žalob.Rozehnal stál ale pevně při Železném a za odměnu dokonce dostal významný podíl v Nově.

Oddanost šéfovi a účast při prodeji někdejšího Železného majetku ho nakonec v listopadu 2001 přivedla do vazby - kvůli údajné snaze podvést americké věřitele ze CME tam strávil skoro tři měsíce.

Tehdy ještě si ho Železný nemohl vynachválit: "Je to vynikající právník, jemný člověk, znalec žen a vína," popisoval ho Železný divákům ve své sobotní polední show a srovnával ho dokonce s Miladou Horákovou.

"Jsem rád, že se mě někdo zastane," Železného komplimety Rozehnanl v únorovém rozhovoru pro MF DNES. Bylo sice zřejmé, co si o tom všem myslí, loajalitu ale zachoval: "Nemáme zájem proti panu Železnému vystupovat a odvolávat ho," tvrdil tehdy přesvědčivě Rozehnal.

I svůj vztah s Železným, starším o čtvrt století, popsal jako "rozhodně víc než pracovní, dal by se nazvat přátelský".
Jenže to se mělo už brzy měnit: v citovaném rozhovoru totiž Rozehnal detailně popsal, jak, proč a za kolik se šéf Novy zbavoval svého majetku.

To se Železnému vůbec nelíbilo a na večírku k 8. výročí Novy to také svému advokátovi před zkoprnělými svědky během desetiminutového, hlasitého monologu pěkně od plic vysvětlil.

Dnes se už oba někdejší klíčoví spojenci nebaví vůbec. Rozehnal se pro Železného stal dalším zrádcem.

Odvolali Železného. Ale kdo vlastně?
Další překvapení: Aleš Rozehnal, který včera odvolal Železného, nevlastní podle verdiktu soudu ani procento v licencované firmě CET 21, klíči k Nově. Rozehnal však tvrdí, že to vůbec nevadí.

Kdo ovládá CET 21, ovládá i Novu a může klidně odvolat i samého Vladimíra Železného. Je to tedy zdánlivě jednoduché. Jenže není: ve skutečnosti se o majetkové poměry v CET 21 vedou soudní spory. A jejich poslední vývoj je hodně překvapivý.

6. června totiž Krajský obchodní soud v Praze rozhodl, že nezapíše do obchodního rejstříku návrh na zvýšení základního jmění CET 21, o němž přitom valná hromada rozhodla již v lednu 2000. Co by to znamenalo: nic menšího než to, že podíl v Nově dnes nevlastní například Aleš Rozehnal, Libuše Šmuclerová či firma Jiřího Šmejce.

A že by se poměry v CET 21 měly vrátit fakticky do časů, kdy se Železný rozcházel s bývalými americkými partnery ze CME. Tehdy Železný ovládal 60 procent licence.
Ale to by dnes už platit nemohlo: jeho podíl mu byl totiž státem zabaven v exekuci kvůli tomu, že dluží CME přes miliardu korun. "Železného procenta" by se tak měla rozdělit mezi ostatní společníky.

V takovém případě by se největším majitelem Novy rázem stali režiséři Peter Kršák s více než 41 procenty (dnes necelých 17) a Vlastimil Venclík s podílem 31 procent (dnes 12,5 procenta). Obdobně by se zvýšil podíl i dalších společníků CET, tedy i Josefa Alana a Petera Kršáka (oba by drželi 10 a půl procenta namísto dnešních čtyř.)

Aleš Rozehnal je proto optimista: ovládá prý CET 21 v každém případě. Buď z pozice spolumajitele, nebo přes své nové spojence, spoluzakladatele Novy Venclíka, Alana i Hunčíka, kteří mají i ve variantě teď potvrzené soudem 52 procent. Přesto se Rozehnal jako jednatel CET 21 hodlá proti rozhodnutí soudu odvolat: "Jde o to, aby se jednou provždy rozhodlo, jaké jsou skutečné majetkové poměry v CET 21," říká Rozehnal.

Nezakrývá přitom, že by byl rád, kdyby se poměry v CET 21 co nejdříve změnily. Stručně řečeno: kdyby do televize konečně vstoupil dlouho ohlašovaný silný zahraniční investor. "Ano, domnívám se, že by tento krok mohl vést ke zdůvěryhodnění naší televize," říká Rozehnal. Není totiž nic tajného na faktu, že Nova investora zoufale, a přitom neúspěšně shání již od rozchodu s CME před třemi lety.

Již mnohokrát šéfové Novy tvrdili, že se vyjednávání s utajovanými partnery blíží k finále - jedním z termínů byl například konec loňského roku. Jenže investor nikde.
"Současná situace samozřejmě není pro jednání s investory optimální," prohlásil hlavní správce kasy TV Nova Jiří Šmejc v únoru v Hospodářských novinách, dodal ovšem, že Nova jedná s pěti zájemci.

Ale i mnozí lidé zevnitř Novy už tehdy tvrdili, že postava Železného, obtížená mnoha právními problémy, znamená pro hledání investora zásadní problém.

Je však možné, aby třeba i s konečně nalezeným investorem spolu ještě někdy spolupracovali právě Rozehnal se Šmejcem, kvůli jejichž sporu se včerejší dramatické odvolání Železného konalo? "Ano, domnívám se, že to možné je, je to v našem společném zájmu," říká Rozehnal.

Tři muži z ochranky společnosti CET 21 nedobrovolně opustili budovu Novy prosklenými dveřmi. (14. června 2002)

Vladimír Železný byl už podruhé shozen z trůnu. Železný odvolání odmítá a dál se cítí být ředitelem. (14. června 2002)

Vladimíra Železného se pokusil z čela nejsledovanější tuzemské televize vystrnadit právník Aleš Rozehnal. (14. června 2002)

Reportéři Novy přerušili práci a shánějí se po informacích. Do budovy televize a jejích kanceláří nemá v současné chvíli nikdo přístup. (14. června 2002)

Do budovy televize a jejích kanceláří nemá v současné chvíli nikdo přístup. Za vstupní dveře se nedostal ani poslíček se zásilkou. Vchodem může projít pouze osoba s průkazem České produkční. (14. června 2002)

Do budovy televize a jejích kanceláří nemá v současné chvíli nikdo přístup. Za vstupní dveře se nedostal ani poslíček se zásilkou. Vchodem může projít pouze osoba s průkazem České produkční. (14. června 2002)

V přízemí budovy Krátkého filmu na Barrandově se Vladimír Železný sešel se zaměstnanci Novy a podle jednoho z účastníků schůzky jim řekl, že se svým odvoláním nesouhlasí a že za vzniklou situací stojí Aleš Rozehnal. (14. června 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz