Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V noci na neděli si pospíme o hodinu déle, začne platit zimní čas

  • 79
V neděli začne platit zimní čas. Ve tři hodiny ráno si lidé posunou hodinky zpět na 02:00 a noc se jim tím o hodinu prodlouží. Česko stejně jako většina dalších evropských zemí tím opustí na pět měsíců letní čas a vrátí se k času astronomickému.

Změna času se promítne do jízdních řádů vlaků a autobusů, týká se to převážně mezinárodních spojů (podrobnosti čtěte zde).

Původním záměrem změny času bylo lépe využít denního světla a ušetřit na svícení. Letní čas platí ve většině zemí Evropy, Severní Ameriky a Blízkého východu. Češi si začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979. Do roku 1995 letní i zimní čas trvaly šest měsíců, poté se Česko srovnalo s EU a letní doba se prodloužila na sedm měsíců.

Střídání letního a zimního času ve společnosti vyvolávají diskuse, zda jsou změny zdravotně bezpečné a zda vůbec jsou k něčemu dobré. Lékaři a psychologové se shodují, že na změnu času si lidé, zejména senioři a děti, zvykají asi týden. Horší je to v březnu při změně na letní čas, kdy musí fakticky vstávat o hodinu dřív.

V Česku jeho zrušení změn času usiluje například iniciativa kolem lidoveckého senátora Petra Šilara nazvaná For Only One Time neboli „Pouze jeden čas“ (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video