V Nise uhynuly stovky pstruhů a lipanů

  • 10
Stovky kilogramů ryb uhynuly v sobotu v Nise na Liberecku. Rybáři celý den vytahovali v několikakilometrovém úseku otrávené pstruhy a lipany a nakládali je do kádí. Škoda je několik desítek tisíc korun. Podle rybářů je to na Liberecku nejhorší katastrofa za posledních 10 let.

Zatím není jasné, kdo jed do řeky vypustil. Případu se ujala liberecká policie s podezřením na trestný čin ohrožení životního prostředí.

"Potrvá nejspíš týdny, než bude jasné, proč vlastně ryby uhynuly," řekla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Odborníci, kteří zkoumají, co bylo příčinou úhynu, budou mít podle mluvčí k dispozici pouze mrtvé ryba a nikoli vzorky zaneřáděné vody. "Na místě byla sice inspekce životního prostředí, ovšem voda v Nise byla už v tu dobu hodně zřečená, jel se tu vodácký závod," vysvětlila mluvčí.

Rybáři však neztrácejí naději, že se přeci jen podaří odhalit, co vodu znečistilo. "Řeka byla asi dvacet minut kalná a zapáchala, někteří lidé si toho všimli a říkali, že cítí čpavek, údajně také odebrali vzorky a odevzdali je policistům," uvedl Jan Krupička z Českého rybářského svazu. Rybáři jsou přesvědčeni, že nebezpečná látka se do vody dostala z Jablonce nad Nisou.

"Už jsme vytáhli z řeky asi sto dvacet kilogramů ryb a odhaduji, že je to zatím třetina," řekl v sobotu odpoledne Krupička. Práce pokračovaly až do večera. "Hodně ryb uvízlo pod kameny nebo se dostalo do nepřístupných míst. Odhaduji, že přežilo tak jen jedno, dvě procenta ryb, pokud měly štěstí a dostaly se do míst, kde je nějaký přítok. Zatím nevíme, co je otrávilo, můžeme ale vyloučit, že by se ve vodě udusily."
 
Víkendový úhyn ryb v úseku několika kilometrů je pro rybáře na Liberecku tou nejhorší událostí za posledních deset let. "Před čtyřmi roky uhynuly ryby v Machníně na Liberecku, to ale nelze vůbec srovnávat, tehdy to bylo asi pětačtyřicet kilogramů ryb, teď je to mnohem horší," posteskl si Krupička.

"Potrvá tak tři roky, než se život do řeky vrátí v plném rozsahu, protože kromě ryb tu uhynul i hmyz, jímž se ryby živí," vysvětlil Krupička.

Policie odhaduje škodu na několik desítek tisíc korun. Český rybářský svaz je skeptický a  nemyslí si, že škodu jim někdy někdo uhradí. "Pokud bychom chtěli vyčíslit, jak vysoká je škoda, tak k ceně za uhynulé ryby musíme připočíst i další náklady," upozornil rybář. "Něco stojí odklízení ryb a jejich odvoz na kafilerii. Další peníze budeme muset dát na vysazení nových ryb. Zatím se nám v posledních téměř třiceti letech ani jednou nestalo, že by nám škodu někdo nahradil, protože se nikdy nepodařilo najít viníka."

Pstruzi se do řeky Nisy vrátí až na podzim.


Video