Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V New Yorku začala stavba památníku 11. září

  17:03aktualizováno  17:03
Po letech dohadů začala v New Yorku stavba památníků obětem teroristického útoku z 11. září 2001. "První kopnutí" se obešlo bez slavnostních ceremonií. Proti projektu nazvanému Odraz nepřítomnosti (Reflecting Absence) protestují rodiny některých obětí a podaly kvůli němu žalobu.

Počítačový návrh památníku Reflecting Absence | foto: World Trade Center Site Memorial Competition

Na Ground Zero, jak se prostor po zřícených mrakodrapech Světového obchodního centra (WTC) nazývá, přijely nákladní vozy a dělníci začali místo uklízet. Postavili také dřevěné bednění, které má chránit části základů obou věží WTC.

Po šesti až osmi týdnech by se měly začít betonovat základy památníku. Guvernér státu New York George Pataki označil stavbu za "velmi důležitý milník". Žádné ceremonie, podobné při zahájení srovnatelných staveb, se však zatím neplánují.

Podle newyorských úřadů by památník měl být hotov podle plánu do roku 2009. Některé rodiny obětí se však snaží stavbu zastavit ještě před tím, než se začne betonovat.

Organizace Coalition of 9/11 Families (Koalice rodin z 11. září) minulý týden podala žalobu, podle níž stavba poškodí základy nedaleké budovy Světové obchodní organizace. Soud by měl o ní jednat už dnes. Odpůrci stavby plánují protest.

Nápad architekta Michaela Arada byl před dvěma lety vybrán z více než pěti tisíc návrhů. U základů věží WTC budou v hloubce 21 metrů vybudovány dvě nádrže s vodou. V kamenech kolem nich budou vyryta jména skoro tří tisíc obětí z 11. září.

Podle odpůrců stavby památník znevažuje mrtvé tím, že jejich jména budou pod úrovní ulice. Stejně tak je prý bezpečnostním rizikem, protože bude obtížné jej rychle evakuovat.

Zatím se na památník vybralo jen asi 100 milionů dolarů z 500 milionů, které má stavba stát. Dosud nebylo stanoveno, na kolik přijde provoz a údržba hotového památníku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

Katalánský parlament zvolil nového předsedu, je jím separatista Torrent

Poslanci katalánského parlamentu jako svého předsedu zvolili separatistického...

Na úvod ustavující schůze katalánského parlamentu, který vzešel z prosincových předčasných voleb, dnes poslanci jako...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Najdete na iDNES.cz