Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Nepálu zemřel další člen královské rodiny

  8:45aktualizováno  8:45
Počet obětí pátečního masakru nepálské královské rodiny vzrostl na deset. Následkům zranění totiž podlehl i mladší bratr nového krále Gjánédry. Jde o Díréndru Šáha, který se po sňatku s cizinkou v roce 1989 vzdal nároku na trůn. Podle místního státního rozhlasu se v nemocnici zotavují nejméně čtyři další příslušníci královského rodu, včetně manželky nové hlavy země.
Podívejte se na fotografie.
Smutek v ulicích

Smutek v ulicích - Muž zapaluje svíčku v ulicích nepálské metropole Kátmándú na památku členů zavražděné královské rodiny, 5. června 2001 | foto: Reuters

Nepálské ministerstvo vnitra oznámilo, že vláda rozhodla vyhlásit v Káthmándú na dvanáct hodin nový zákaz vycházení. Opatření, které má předejít nepokojům, začne platit v poledne. Výjimečný stav byl krátce přerušen v úterý ráno, kdy v Káthmándú zavládl relativní klid.

Úřady zakázaly lidem vycházet z domovů a shromažďovat se. "Kdo nařízení neuposlechne může být na měsíc uvěznen nebo dokonce zastřelen," hlásilo místní rádio.

Poprvé byl zákaz vycházení v metropoli vyhlášen v pondělí v půl čtvrté odpoledne místního času poté, co v centru města sešly davy lidí.

Smrt královské rodiny vyvolala nepokoje
Policie rozehnala slzným plynem a obušky tisícový dav u královského paláce. Protestující podle očitých svědků zasypali policisty kamením. Podle neoficiálních zdrojů byli po zásahu čtyři zranění a možná i jeden mrtvý.

Pouliční střety propukly kvůli nespokojenosti obyvatel s vysvětlením pozadí páteční střelby v královském paláci, při níž byla vyvražděna téměř celá královská rodina. Jde o největší královský masakr od roku 1918, kdy ruští bolševici popravili carskou rodinu Romanovců.

Nepálcům vadí i osoba nového krále Gjánéndry, který v prvním prohlášení k národu slíbil, že oficiální zpráva vyšetřovací komise bude zveřejněna do tří dnů. Nové vedení země v pondělí kvůli obavám z možných nepokojů odložila kremaci víkendového krále Dípéndry.

Dípéndra zřejmě rodinu postřílel, když nesouhlasila s jeho sňatkem
Tragédie královské rodiny se odehrála v pátek, když populární Bíréndra, královna a další příbuzní zahynuli v dešti střel. Králův syn a patrně i vrah Dípéndra zemřel v pondělí ráno, aniž se probral z dvoudenního kómatu. Na Kobří trůn pak usedl Bíréndrův bratr Gjánéndra.

Násilí vyprovokoval nesouhlas rodiny s plánovanou svatbou. Princova vyvolená sice měla dostatečně vznešený původ, ale astrologové varovali, že král by mohl po sňatku svého syna předčasně zemřít.

Vzhledem k tomu, že nynější dynastie, která v zemi vládne již 200 let, má od samého začátku nad sebou kletbu, že nepřežije desátou generaci a Bíréndra byl jejím jedenáctým králem, nebral panovník věštbu na lehkou váhu.

Královský palác tvrdil, že šlo o náhodu
Královský palác se o víkendu snažil - zřejmě v duchu tradice, že král se nekritizuje - vnutit veřejnosti novou verzi pátečního masakru, podle níž šlo o nešťastnou náhodu - výbuch automatické zbraně.

Tato verze se setkala s velkou skepsí. "Jak je možné, že automatická zbraň sama postřílí tolik lidí v různých směrech," podivoval se řidič rikši, kterého citovala agentura Reuters.

Nový král své dřívější prohlášení v pondělí mírně oslabil, když řekl, že o víkendu nebylo možné zveřejnit všechny podrobnosti, vzhledem k právním a ústavním obtížím.

Truchlící byli v ulicích už od soboty
Káthmándú bylo neklidné už od sobotního rána, kdy se lidé probudili a uslyšeli  zprávu o smrti oblíbeného monarchy a jeho rodiny. V ulicích lidé o víkendu zapalovali pneumatiky a muži si holili na znamení smutku hlavy.

Kdo je nový nepálský král

Na nepálský trůn usedl třetí král od pátečního vyvraždění královské rodiny. Gjánéndra je mladší bratr v pátek zavražděného populárního krále Bíréndry a strýc jeho nástupce Dípéndry. Gjánéndra je podle lidí z jeho okolí mnohem tvrdší a rozhodnější než bývalý král Bíréndra, má velký zájem o vztahy mezi hospodářstvím a životním prostředím a miluje poezii.

Od roku 1911 je Gjánéndra pátým panovníkem Nepálského království z dynastie Šáh, jediným hinduistickým králem na světě. Třiapadesátiletý král Gjánéndra přežil páteční královský masakr kvůli tomu, že nebyl v jídelně, která byla většině rodiny osudná.

Ač je Nepál od roku 1972 konstituční monarchií a panovník má jen omezenou moc, o kterou se dělí s vládou, je v zemi veřejná kritika královské rodiny tabu a ani parlament nesmí diskutovat o jejích záležitostech. Zabývá se jimi pouze 125členná Státní rada, která také oficiálně vyhlašuje novou hlavu státu.

Gjánéndra se narodil 7. července 1947 jako druhý syn krále Mahéndry. Na trůn usedl již jednou na čtyři měsíce v roce 1950, když jako tříletý zůstal jediným potomkem dynastie Šáh v Nepálu. Jeho dědečka, krále Tribhuvanu, a ostatní členy rodiny vyhnala tehdy fakticky vládnoucí dynastie Ránů do indického exilu. V roce 1951 lidovou revolucí svržená dynastie Ránů obsazovala dědičně úřad předsedy vlády. Králové dynastie Šáh, do roku 1951 pouze nominální hlavy státu, obnovili po revoluci svou moc.

Vzdělání Gjánéndra získal ve východoindickém Dárdžilingu a na Tribhuvanově univerzitě v Káthmándú. Když v roce 1972 nastoupil na trůn starší syn Mahéndry, Bíréndra, stal se Gjánéndra jeho nejbližším spolupracovníkem. Nový král sponzoruje nepálský nevládní program na ochranu přírody. Má dceru a syna, který se stanl korunním princem, ale netěší se příliš velké úctě pro svůj divoký životní styl.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...Najdete na iDNES.cz