Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

První blok Hitlerova mamutího resortu na Rujáně získal tajemný kupec

  14:23aktualizováno  14:23
První blok nacistického rekreačního megakomplexu Prora změnil majitele. Část betonového kolosu na ostrově Rujána vydražil anonymní berlínský investor. Dal za něj přibližně desetkrát více, než za kolik ho před šesti lety prodal německý stát.

Nacistický rekreační areál Prora na ostrově Rujána | foto: Profimedia.cz

Tajemný vítěz koupil 450 metrů dlouhou budovu na břehu Baltského moře za 2,75 milionu eur (68 milionů Kč). Jaké s ní má nový majitel záměry, není zatím známo. První blok komplexu má 26 tisíc metrů čtverečních užitné plochy a téměř dvaadvacetihektarový pozemek.

Prora

Komplex složený z osmi identických bloků vystavěl nacistický režim v letech 1936 až 1939. Měl sloužit jako rekreační středisko pro členy pracovního hnutí Kraft durch Freude (Radostí k síle). V celkem 4,5 kilometru dlouhém komplexu se mělo naráz zotavovat až 20 tisíc lidí. Krátce po dostavění ale vypukla válka a Prora nikdy Hitlerovy dělníky nepřivítala. Po pádu Berlína komplex využívala Rudá armáda, pak vojáci NDR a blok 1 nesl jméno komunistického předáka Waltera Ulbrichta. Prora je jedním z největších dochovaných architektonických monumentů nacistické éry v Německu. Trumfne ho jen areál pro pořádání srazů NSDAP v Norimberku.

Anonymní investor z Berlína se aukce účastnil po telefonu. Aukční síň o něm pouze prozradila, že podniká ve stavebnictví a má zkušenosti s územním rozvojem. "Zná všechny plánovací podklady. Přesně věděl, co získává," uvedl dražitel Mark Karhausen.

Podle platných plánů mohou v šestipodlažním objektu u pláže vzniknout byty nebo hotel. Od roku 1992 je tento betonový kolos chráněnou památkou, kvůli mnohaleté devastaci ale značně zchátralou.

Drolící se monument nacismu

Německá vláda se proto chtěla tíživého dědictví zbavit. V roce 2004 prodala polorozpadlý blok 6 neznámému kupci, který pro něj zatím žádné uplatnění nenašel. V sousední "pětce" byl loni otevřen hostel nabízející 96 pokojů se 400 postelemi.

V roce 2006 koupil bloky 1 a 2 za 455 tisíc eur (dnes 11,2 milionu Kč) obchodník s nemovitostmi Ulrich Busch. O dva roky později pak první blok prodal rakouské stavební firmě, která ho nyní poslala do aukce.

Po dražbě se okamžitě ozvaly kritické hlasy, podle nichž stát tuto "superrealitu" přenechal příliš lacino. "Prodejní cena dosažená při této aukci je více než desetkrát vyšší než ta, jakou před šesti roky přijal stát," prohlásil odborník na historii Prory Jürgen Rostock.

Podle něj hrozí, že se tato unikátní památka stane pouze objektem finančních spekulací. Německé úřady se však brání. "Tehdy jsme víc dostat nemohli," uvedl Raymund Karg z německého fondu národního majetku.

Nacistický rekreační komplex Prora na ostrově Rujána

Nacistický rekreační komplex Prora na ostrově Rujána

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Najdete na iDNES.cz