Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V muzeu si lidé hýbou vitrínou

  12:08aktualizováno  12:08
Praha - Součástí nové expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu jsou i dvě unikátní pohyblivé vitríny, které mohou návštěvníci sami ovládat. Uměleckoprůmyslové muzeum jde cestou postupného zpřístupňování svých sbírek návštěvníkům a co největší divácké atraktivity jednotlivých expozic.

Dokazuje to i právě otevřená Klenotnice, která shromažďuje ukázky všemožného použití drahých i obyčejných kovů. Množství exponátů si mohou návštěvníci prohlížet skrze sklo původních depozitářových vitrín architekta budovy muzea Josefa Schulze, které byly pro novou expozici kompletně zrestaurovány. Lahůdkou pro diváky je však především dvojice speciálních pohyblivých vitrín, které fungují podobně jako pater noster a zvedají před oči přihlížejících jednotlivé police s exponáty.

V jedné pohyblivé vitríně je tak třeba možné shlédnout příběh použití litiny v dějinách a ukázky předmětů, na jejichž výrobu se tento kdysi oblíbený materiál využíval. "Expozice je pohyblivá a flexibilní, počítáme s jejím obměňováním a doplňováním podle zájmu návštěvníků," řekla ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková.

"V Klenotnici bylo třeba vyřešit umístění obrovského množství exponátů na malé ploše," doplnil architekt expozice Petr Hornek. "Část z tisícovky předmětů jsme umístili do rekonstruovaných Schulzových vitrín, k maximálnímu využití omezených prostor přispěly i zcela originální mobilní vitríny podle našeho návrhu," dodal architekt.

Ve vitrínách jsou umístěny ukázky výrobků z cínu a litiny, které měly v Čechách přírodní zdroje i dlouholetou tradici výroby. "Centrální místo v expozici zaujímá kabinet s předměty z doby Rudolfa II., který je známý svojí vášní pro drahé materiály a kuriozity," řekla ředitelka muzea. Právě předměty z rudolfínské doby dokumentují období, v němž byla kvalita zpracování kovů v českých zemích oceňována po celém světě.

Vystaveny jsou však i starší exponáty v často kuriózní kombinaci různých materiálů. Je to například lžíce ze stříbra a dřevěné kořenice z přelomu 14. a 15. století, lastury a korály z počátku 16. století či měděné talíře dekorované emailem. Schulzovy vitríny shromažďují především drobné předměty, šperky, módní doplňky či toaletní potřeby ze slonoviny, perleti, vzácných dřev, mušle, kameje či olověné plakety s mýtickými výjevy.

 Barevné kovy reprezentují středověké nádoby na mytí rukou, renesanční mosazné obřadní mísy či oltářní svícny, konvice ze stříbra tepaného a cizelovaného z roku 1800 či užitkové a dekorativní výrobky z období kubismu, secese i art deco. Sál představuje i rozsáhlé sbírky liturgického, zejména barokního zlatnictví či stříbrné příbory pocházející z doby renesance až po 19. století.

Novou expozici doplňují i ukázky z připravovaného sálu nábytku. K vidění je například renesanční kabinet z ebenového dřeva či  přijímací stůl vykládaný slonovinou z šestnáctého století. Ze slonoviny je i mnoho dalších předmětů, malých plastik, figurek či náboženských výjevů.

Ještě ve středu dopoledne zaměstnanci Uměleckoprůmyslového muzea připravovali unikátní pohyblivé vitríny v nové expozici Klenotnice, které mohou ovládat sami návštěvníci muzea. (20. června 2001)

Ještě ve středu dopoledne zaměstnanci Uměleckoprůmyslového muzea připravovali unikátní pohyblivé vitríny v nové expozici Klenotnice, které mohou ovládat sami návštěvníci muzea. (20. června 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V nemocnicích kraje už nouzový režim nehrozí, lékaři stáhnou výpovědi

Nemocnice v Pardubicích.

Spor odborů a vedení Nemocnice Pardubického kraje při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě skončil v úterý...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz