V muzeu si lidé hýbou vitrínou

  12:08aktualizováno  12:08
Praha - Součástí nové expozice v Uměleckoprůmyslovém muzeu jsou i dvě unikátní pohyblivé vitríny, které mohou návštěvníci sami ovládat. Uměleckoprůmyslové muzeum jde cestou postupného zpřístupňování svých sbírek návštěvníkům a co největší divácké atraktivity jednotlivých expozic.

Dokazuje to i právě otevřená Klenotnice, která shromažďuje ukázky všemožného použití drahých i obyčejných kovů. Množství exponátů si mohou návštěvníci prohlížet skrze sklo původních depozitářových vitrín architekta budovy muzea Josefa Schulze, které byly pro novou expozici kompletně zrestaurovány. Lahůdkou pro diváky je však především dvojice speciálních pohyblivých vitrín, které fungují podobně jako pater noster a zvedají před oči přihlížejících jednotlivé police s exponáty.

V jedné pohyblivé vitríně je tak třeba možné shlédnout příběh použití litiny v dějinách a ukázky předmětů, na jejichž výrobu se tento kdysi oblíbený materiál využíval. "Expozice je pohyblivá a flexibilní, počítáme s jejím obměňováním a doplňováním podle zájmu návštěvníků," řekla ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková.

"V Klenotnici bylo třeba vyřešit umístění obrovského množství exponátů na malé ploše," doplnil architekt expozice Petr Hornek. "Část z tisícovky předmětů jsme umístili do rekonstruovaných Schulzových vitrín, k maximálnímu využití omezených prostor přispěly i zcela originální mobilní vitríny podle našeho návrhu," dodal architekt.

Ve vitrínách jsou umístěny ukázky výrobků z cínu a litiny, které měly v Čechách přírodní zdroje i dlouholetou tradici výroby. "Centrální místo v expozici zaujímá kabinet s předměty z doby Rudolfa II., který je známý svojí vášní pro drahé materiály a kuriozity," řekla ředitelka muzea. Právě předměty z rudolfínské doby dokumentují období, v němž byla kvalita zpracování kovů v českých zemích oceňována po celém světě.

Vystaveny jsou však i starší exponáty v často kuriózní kombinaci různých materiálů. Je to například lžíce ze stříbra a dřevěné kořenice z přelomu 14. a 15. století, lastury a korály z počátku 16. století či měděné talíře dekorované emailem. Schulzovy vitríny shromažďují především drobné předměty, šperky, módní doplňky či toaletní potřeby ze slonoviny, perleti, vzácných dřev, mušle, kameje či olověné plakety s mýtickými výjevy.

 Barevné kovy reprezentují středověké nádoby na mytí rukou, renesanční mosazné obřadní mísy či oltářní svícny, konvice ze stříbra tepaného a cizelovaného z roku 1800 či užitkové a dekorativní výrobky z období kubismu, secese i art deco. Sál představuje i rozsáhlé sbírky liturgického, zejména barokního zlatnictví či stříbrné příbory pocházející z doby renesance až po 19. století.

Novou expozici doplňují i ukázky z připravovaného sálu nábytku. K vidění je například renesanční kabinet z ebenového dřeva či  přijímací stůl vykládaný slonovinou z šestnáctého století. Ze slonoviny je i mnoho dalších předmětů, malých plastik, figurek či náboženských výjevů.

Ještě ve středu dopoledne zaměstnanci Uměleckoprůmyslového muzea připravovali unikátní pohyblivé vitríny v nové expozici Klenotnice, které mohou ovládat sami návštěvníci muzea. (20. června 2001)

Ještě ve středu dopoledne zaměstnanci Uměleckoprůmyslového muzea připravovali unikátní pohyblivé vitríny v nové expozici Klenotnice, které mohou ovládat sami návštěvníci muzea. (20. června 2001)

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Prahu zaplnily sdílené koloběžky, jezdci ohrožují lidi jízdou po chodnících

Praha, 12.10.2018 Elektrický skůtr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Segwaye i skútry z centra zmizely, chodci v Praze však stále musejí být na pozoru. Hlavní město zaplavila „zelená vlna“...

Nejoblíbenějšími jmény jsou Eliška a Jakub, narodili se i Madla a Gaston

Ilustrační snímek

Nejpopulárnějšími dětskými jmény v Česku jsou Eliška a Jakub, naopak Tereza vůbec poprvé od roku 1999 vypadla z...

Pojišťovny nepočítají s krizí, nemají rezervu ani na měsíc, vyplývá z analýzy

Ilustrační snímek

Systém zdravotního pojištění není připraven na zhoršení ekonomické situace a případnou další hospodářskou krizi. Nemá...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR VÝVOJÁŘ C#

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 KčNajdete na iDNES.cz