V muzeu se blyští samurajské meče

S t a r é M ě s t o - Tači, katana, wakizaši, tentó a ken. Jména japonských mečů mají zvuk, který se podobá svistu této legendami opředené zbraně. Japonské meče, smrtící nástroje a zároveň dokonale zpracované umělecké předměty, dominují výstavě. Vzpomínky na samurajskou slávu, která je k vidění v Náprstkově muzeu. Vystaveny jsou i mečové ozdoby, stojany, samurajská zbroj a výtvarná díla s japonskými motivy. Sami Japonci se prý často diví, jak moc je v Evropě rozšířeno slovo samuraj. Příslušníkům vojenské vrstvy, bojovníkům, se totiž v Japonsku říká buši, zatímco samuraj je spíše ten, kdo slouží.

Pro Evropany však zůstává samuraj synonymem válečníka s téměř nadpřirozenými schopnostmi a zázračným mečem a název výstavy tuto zvyklost respektuje. Dokumentuje však, že v případě tradičních japonských zbraní byla tím zázrakem především výrobní technologie, až rituální řemeslná dokonalost mečířů a zbrojířů.

Kurátorka Alice Kraemerová shromáždila v přízemí Náprstkova muzea třicítku mečů, nádherné exempláře zbroje a barevné dřevořezy s obrazy bojovníků s výrazem strašlivého hněvu ve tvářích. Na instalaci se podílel rovněž Viktor Hasuhana, brusič mečů, který tuto prastarou profesi studoval v Japonsku sedm let.

Doplňkem každého meče byla cuba, záštita, která chránila ruku bojovníka před zraněním. Cuba je obvykle malým uměleckým dílem, její provedení bylo věcí cti každého mečíře. "Zvláště v době míru se zbrojíři snažili o velkou zdobnost. Umělci, specializující se na výrobu ozdob, používali železo, bronz, speciální slitiny mědi, zlata a stříbra, nebo mosaz," popsala Alice Kraemerová.

Cuba byla oblíbeným suvenýrem, který přiváželo z Japonska mnoho cestovatelů. Každý vystavený meč proto mohl být doplněn množstvím různých typů záštit z muzejních sbírek. Zbroj je na výstavě instalována tak, že se zdá, jako by v šeru galerie vyčkával živý bojovník. Přispívají k tomu obličejové masky pod helmou, jež dávaly samurajům typický démonický výraz.

Základ zbroje válečníků tvořila leštěná kůže, hlavu chránila plechová helma kabuto, nýtovaná z dvanácti a více plátů. To vše mohou návštěvníci výstavy spatřit, stejně jako chrániče holení, obdoby evropských drátěných košil či dřevěné kufry na zbroj, které figuríny samurajů podpírají. Nejstarší vystavené meče jsou z období, kdy Čechám vládl Karel IV.

"Je těžké říci, který je nejcennější," říká Alice Kraemerová. "Některé jsou cenné pro své stáří, jiné pocházejí od slavného mečíře. Dalším dodává na hodnotě výbava, různé doplňky, nožíky či jehlice," dodává kurátorka.

Většina exponátů je vystavena pro veřejnost vůbec poprvé. Vystavena je část kolekce mečových ozdob a záštit Josefy Náprstkové z konce 19. století a předměty z rodiny Coudenhove. Mnoho vystavených předmětů věnoval muzeu také cestovatel Joe Hloucha. Vedení Náprstkova muzea upozorňuje, že od 1. dubna je pro návštěvníky otevřeno od 9 do 17.30 hodin bez polední přestávky.

Výstava o Samurajích v Náprstkově muzeu - dřevoryt - Kunioši: Iškawa Sósuke Sadatomo probodaný šípy se rozpřahuje mečem v obou rukách (bitva u Šizugamine v roce 1583) 1848-49.

Figurina v amurajském brnění v plné zbroji v Náprstkově muzeu. (21. března 2001)

Dřevoryt v Náprstkově muzeu - Kunioši: Amanaka Šikanosuke Jukimori stojí ve zbroji na břehu 1848-49.

Vzpomínky na samurajskou slávu, která je k vidění v Náprstkově muzeu. Vystaveny jsou i mečové ozdoby, stojany, samurajská zbroj a výtvarná díla s japonskými motivy. (21. března 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video