Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V muzeu se blyští samurajské meče

  11:48aktualizováno  11:48
S t a r é M ě s t o - Tači, katana, wakizaši, tentó a ken. Jména japonských mečů mají zvuk, který se podobá svistu této legendami opředené zbraně. Japonské meče, smrtící nástroje a zároveň dokonale zpracované umělecké předměty, dominují výstavě. Vzpomínky na samurajskou slávu, která je k vidění v Náprstkově muzeu. Vystaveny jsou i mečové ozdoby, stojany, samurajská zbroj a výtvarná díla s japonskými motivy. Sami Japonci se prý často diví, jak moc je v Evropě rozšířeno slovo samuraj. Příslušníkům vojenské vrstvy, bojovníkům, se totiž v Japonsku říká buši, zatímco samuraj je spíše ten, kdo slouží.

Pro Evropany však zůstává samuraj synonymem válečníka s téměř nadpřirozenými schopnostmi a zázračným mečem a název výstavy tuto zvyklost respektuje. Dokumentuje však, že v případě tradičních japonských zbraní byla tím zázrakem především výrobní technologie, až rituální řemeslná dokonalost mečířů a zbrojířů.

Kurátorka Alice Kraemerová shromáždila v přízemí Náprstkova muzea třicítku mečů, nádherné exempláře zbroje a barevné dřevořezy s obrazy bojovníků s výrazem strašlivého hněvu ve tvářích. Na instalaci se podílel rovněž Viktor Hasuhana, brusič mečů, který tuto prastarou profesi studoval v Japonsku sedm let.

Doplňkem každého meče byla cuba, záštita, která chránila ruku bojovníka před zraněním. Cuba je obvykle malým uměleckým dílem, její provedení bylo věcí cti každého mečíře. "Zvláště v době míru se zbrojíři snažili o velkou zdobnost. Umělci, specializující se na výrobu ozdob, používali železo, bronz, speciální slitiny mědi, zlata a stříbra, nebo mosaz," popsala Alice Kraemerová.

Cuba byla oblíbeným suvenýrem, který přiváželo z Japonska mnoho cestovatelů. Každý vystavený meč proto mohl být doplněn množstvím různých typů záštit z muzejních sbírek. Zbroj je na výstavě instalována tak, že se zdá, jako by v šeru galerie vyčkával živý bojovník. Přispívají k tomu obličejové masky pod helmou, jež dávaly samurajům typický démonický výraz.

Základ zbroje válečníků tvořila leštěná kůže, hlavu chránila plechová helma kabuto, nýtovaná z dvanácti a více plátů. To vše mohou návštěvníci výstavy spatřit, stejně jako chrániče holení, obdoby evropských drátěných košil či dřevěné kufry na zbroj, které figuríny samurajů podpírají. Nejstarší vystavené meče jsou z období, kdy Čechám vládl Karel IV.

"Je těžké říci, který je nejcennější," říká Alice Kraemerová. "Některé jsou cenné pro své stáří, jiné pocházejí od slavného mečíře. Dalším dodává na hodnotě výbava, různé doplňky, nožíky či jehlice," dodává kurátorka.

Většina exponátů je vystavena pro veřejnost vůbec poprvé. Vystavena je část kolekce mečových ozdob a záštit Josefy Náprstkové z konce 19. století a předměty z rodiny Coudenhove. Mnoho vystavených předmětů věnoval muzeu také cestovatel Joe Hloucha. Vedení Náprstkova muzea upozorňuje, že od 1. dubna je pro návštěvníky otevřeno od 9 do 17.30 hodin bez polední přestávky.

Výstava o Samurajích v Náprstkově muzeu - dřevoryt - Kunioši: Iškawa Sósuke Sadatomo probodaný šípy se rozpřahuje mečem v obou rukách (bitva u Šizugamine v roce 1583) 1848-49.

Figurina v amurajském brnění v plné zbroji v Náprstkově muzeu. (21. března 2001)

Dřevoryt v Náprstkově muzeu - Kunioši: Amanaka Šikanosuke Jukimori stojí ve zbroji na břehu 1848-49.

Vzpomínky na samurajskou slávu, která je k vidění v Náprstkově muzeu. Vystaveny jsou i mečové ozdoby, stojany, samurajská zbroj a výtvarná díla s japonskými motivy. (21. března 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Vnitro a čtyři další křesla. Poslanci ČSSD se radili, zda vzít vládu

Jan Hamáček, Jiří Zimola a premiér Andrej Babiš před druhým jednáním...

Poslanci sociálních demokratů se sešli v „Klubu 5“ ve Sněmovně, aby se poradili, zda přijmout nabídku Andreje Babiše k...

Lessy končí jako policejní přidělenec na Slovensku, nahradit ho může Tuhý

Policejní prezident Petr Lessy

Bývalý policejní prezident Petr Lessy končí ve funkci styčného důstojníka Policie ČR v Bratislavě, kam nastoupil v...

Stát odškodní děti s trvalými následky po očkování, navrhuje ministr

(Ilustrační snímek)

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch plánuje odškodňovat děti, kterým povinné očkování způsobí závažné poškození...

Najdete na iDNES.cz