Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V muzeu lze hledět i do hrobu

  11:48aktualizováno  11:48
Staré Město - Bylo to vzrušující dobrodružství. Důmyslný systém rámů a zvedáků nadzvedával centimetr po centimetru čtyřiadvacetitunové víko vnějšího sarkofágu na dně hluboké šachtové hrobky. Pak se objevil sarkofág vnitřní a v něm zbytky původní dřevěné rakve s mumií Iufaa, pět století před Kristem správce královského paláce ve starověkém Egyptě. Mumie měla na rukou i na nohou návleky z tenkého zlatého plechu. Halila ji síť, protkaná stovkami modrých fajánsových korálků. A z pohřební výbavy hodnostáře nechybělo nic, protože zlodějům se do hrobky nikdy nepodařilo proniknout.

Našly se kanopy, neboli schránky na vnitřnosti mumifikovaných, sochy bůžků, které měly za zemřelého vykonávat pracovní povinnosti i nádoby na vonné masti se zachovalým obsahem.

Významný objev českých egyptologů v lokalitě Abúsír nedaleko Káhiry dokumentuje nová expozice Iufaa a jeho tajemství v Náprstkově muzeu především fotografiemi. Od osmdesátých let totiž archeologové musí veškeré nálezy zanechávat v Egyptě. Jedním z mála hmatatelných exponátů je tak vystavená replika nalezené sítě z modrých keramických korálků.

Fotografie Michala Balíka a Kamila Voděry však přibližují atmosféru odkrývání Iufaovy hrobky velmi působivě. Návštěvníci mohou přihlížet zvedání mnohatunového víka sarkofágu stejně, jako Ahmed a Talál z rodiny el-Keréti na jednom ze snímků.

Tito předáci egyptských dělníků jsou z rodiny, která spolupracuje s archeology už pět generací. Otevření hrobu dokumentuje i videozáznam, který je součástí expozice.

Na odkrývání šachtové hrobky začali čeští egyptologové pracovat v roce 1996. Než se dostali k sarkofágu v pětadvacet metrů hluboké šachtě, museli odkrýt dva a půl tisíce kubíků písku. Sarkofág byl pak otevřen o dva roky později.

Právě obtížný přístup odradil i vykradače hrobů, takže archeologové narazili na kompletní pohřební výbavu, kterou poškodila pouze vlhkost. "Zloději tam ovšem pracovali, ale zastavili se dva a půl metru nad víkem sarkofágu," řekl egyptolog Ladislav Bareš.

Šachtové hrobky řadí odborníci do pozdní doby starověkého Egypta, datované časovým úsekem mezi 8. a 4. stoletím před Kristem. Patřily k nejdůmyslnějším pohřebním stavbám, přesto se mnoho z nich stalo v minulosti cílem vykradačů hrobů. "Objev podobného charakteru se odehrál naposledy v roce 1941," připomněl význam nálezu Ladislav Bareš.

Průzkum v hrobce bude pokračovat ještě pravděpodobně čtyři roky. Pak se místo nálezu stane jedním z hlavních turistických atrakcí v Abúsíru.

Čeští vědci pracují na vykopávkách v Egyptě už čtyřicet let na základě smluv s egyptskou vládou. Od roku 1960 se pohybují v oblasti zvané Abúsír neboli Dům boha Usíra. Ta se nachází asi dvacet kilometrů od Káhiry, na břehu Nilu, v blízkosti jedné z nejstarších pyramid na světě - Džóserovy stupňovité pyramidy - a nedaleko slavné Chufevovy (Cheopsovy) pyramidy v Gíze. Zahrnuje pyramidové komplexy, hrobky, rozlehlá pohřebiště členů královské rodiny, úředníků, hodnostářů a kněží.

"Máme jednu z nej významnějších archeologických koncesí v Egyptě. Výzkum tam může probíhat ještě sto padesát až dvě stě let," řekl Ladislav Bareš. "Sami Egypťané nás řadí spolu s Anglií či Amerikou do světové špičky států s vysokou úrovní egyptologického výzkumu."

Vedoucí Českého egyptologického ústavu Břetislav Vachala připomněl, že zlomovým obdobím egyptologického výzkumu tehdejších československých archeologů byla léta 1961 až 1965. "Tehdy se uskutečnilo pět expedic do oblasti Dolní Núbie. Ty byly velmi úspěšné a položily základ sbírky staroegyptských předmětů a památek v Náprstkově muzeu," řekl Břetislav Vachala.

"Až do osmdesátých let se nálezy dělily mezi Egypt a Československo na základě dohod. Obvykle se podařilo získat až padesát procent nalezených předmětů, které pak putovaly většinou do Náprstkova muzea. Poté, co se v Egyptě v osmdesátých letech změnil zákon o památkách, se ze země žádné starožitnosti vyvážet nesmějí," vysvětlil Břetislav Vachala. I pohřební výbava z Iufaovy hrobky je tak nyní uložena v Egyptském muzeu v Káhiře.

Výstava dokumentuje i další významné objevy v Abúsíru, například práce na otevření pohřební komory soudce Intiho po loňském objevu jeho hrobky. Zpráva o nálezu hrobu z druhého tisíciletí před naším letopočtem loni obletěla svět.

Fotografie na výstavě zobrazují nalezené reliéfy, které představují majitele hrobky v bílé úřednické suknici. Místo Intiho hrobu zdobily i výjevy z domácího prostředí, obraz manželky, čichající k lotosovému květu i zlomek textu milostné písně.

Výstava Iufaa a jeho tajemství je v Náprstkově muzeu otevřena do 30. září. V září ji doplní přednášky o pohřbívání v Egyptě.

Poslední objevy českých egyptologů v Abúsíru dokumentují v Náprstkově muzeu hlavně fotografie, vystaveny jsou však i staroegyptské předměty ze sbírky muzea.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Čubu v Senátu nahradí Goláň, hlasovat přišlo jen deset procent voličů

Tomáš Goláň kandiduje do Senátu za hnutí Senátor 21.

Novým senátorem za obvod Zlín se stal daňový poradce Tomáš Goláň (Senátor 21). Nahradí Františka Čubu, který...

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Najdete na iDNES.cz