Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový památník v Mostě připomíná zavražděné letce a „Velký útěk“

  17:39aktualizováno  17:39
Osud čtyř spojeneckých letců, kteří se zúčastnili v roce 1944 hromadného útěku z německého zajateckého tábora, ale byli dopadeni a nedaleko Mostu popraveni gestapem, připomíná nový památník na mosteckém hřbitově. Slavnostního odhalení se zúčastnili také příbuzní čtveřice zavražděných pilotů.

Čestná stráž u památníku popravených letců na hřbitově v Mostě | foto: Karel Pešek, MF DNESMF DNES

Skvělý válečný film Velký útěk z roku 1963 je postavený na atraktivním příběhu a známých hercích v čele se Stevem McQueenem. Zmíněný příběh je natočený podle skutečné události. A část opravdových hrdinů, spojeneckých pilotů na útěku, od soboty připomíná památník na hřbitově v Mostě.

Právě poblíž severočeského města totiž byli čtyři uprchlíci 28. března 1944 zastřelení poté, co je Němci chytili.

Brit Leslie G. Bull, Polák Jerzy T. Mondschein, Australan Reginald V. Kierath a Novozélanďan John E. A. Williams mají svá jména vyrytá na žulové desce na mosteckém hřbitově. Slavnostního odhalení se v sobotu před polednem zúčastnily stovky lidí. Mezi nimi byli i příbuzní všech čtyř pilotů.

"Naše rodina i celá komunita jsme opravdu překvapeni, že lidé z České republiky i po tak dlouhé době nezapomněli," ocenil odhalení památníku Peter Kierath, synovec zavražděného Reginalda V. Kieratha.

Fotogalerie

Právě pro příbuzné popravených pilotů mělo odhalení památníku velký význam. "Jako ostatní rodiny, které ztratily své syny ve válce, jsme neměli možnost jim říct své sbohem na pohřbu. Vyjádřit lásku a ztrátu rodin. Moct nyní vzpomenout na Johna je něco, v co jsme nikdy nedoufali," přidala se k díkům Louis Williamsová, neteř Johna Williamse.

O vznik památníku v podobě žulové desky se jmény všech čtyř pilotů se zasloužil především český nadšenec Michal Holý, kterému také všichni příbuzní, ale i britský vojenský přidělenec v Česku, speciálně poděkovali.

Na přípravě válečného hrobu spolupracovali i další pomocníci a organizace, jako třeba muzeum letecké bitvy nad Krušnými horami nebo sdružení Českoslovenští zahraničních letců 1939 - 1945.

Fakta o skutečném útěku

Z tábora pro zajaté letce Stalag Luft III v Sagenu v dnešním Polsku se v roce 1944 rozhodlo uprchnout 200 pilotů. Měli připravené falešné doklady, německé marky, mapy okolí, kompasy. Uniformy si přešili na civilní obleky.

Z tábora utíkali 110 metrů dlouhou podzemní chodbou. Během útěku byli ale prozrazení, takže z tábora uniklo jen 76 letců. Němci poté zahájili obrovskou pátrací akci a během krátké doby také většinu uprchlíků chytili.

Angličan Leslie G. Bull byl tím, kdo tunel otevřel za plotem tábora. Pomáhal utéct třiceti dalším uprchlíkům, než se s jedenácti kolegy vydal na cestu. Skupina se později rozdělila a Bull, Mondschein, Kierath a Williams mířili na jih, aby se přes Krkonoše dostali do Čech, kde doufali v pomoc místních lidí. Při přechodu hor je ale chytila německá hlídka.

Čtveřici odvezla na gestapo v Liberci, kde už se potkala s dalšími uprchlíky. Padesátku chycený letců nařídil Hitler potají popravit. Šest z nich zemřelo na českém území, dva na Ostravsku, čtyři na Mostecku. V mosteckém krematoriu byla těla čtveřice zpopelněna a urny převezeny zpět do Sagenu. Dnes jsou na britském vojenském hřbitově v Poznani.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

V Táboře se 20. ledna setkali stoupenci nové platformy Zachraňme ČSSD, kterou...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Najdete na iDNES.cz