Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Moskvě začal soud s údajnými strůjci vraždy novinářky Politkovské

  9:25aktualizováno  10:52
Před moskevským městským soudem začalo veřejné líčení s pěticí lidí, kteří se podle žalobců podíleli na vraždě Anny Politkovské. Kremlu nepohodlnou novinářku zastřelili v roce 2006 v den narozenin Vladimira Putina.

Z vraždy Politkovské je obviněna trojice čečenských bratrů Rustam, Ibragim a Džabrail Machmudovovi, jakož i jejich příbuzný, obchodník Lom-Ali Gajtukajev a bývalý policista Sergej Chadžikurbanov. Právě Rustam Machmudov podle obžaloby reportérku zastřelil. Všichni obvinění v úvodu přelíčení porotcům oznámili, že se necítí být vinnými.

Anna Politkovská

Novinářka opozičního listu Novaja gazeta se proslavila kritickými reportážemi z Čečenska, které se nelíbily ruskému vedení. Najatý vrah ji v říjnu 2006 zastřelil ve výtahu moskevského domu právě v den narozenin ruského prezidenta Vladimira Putina. Politkovská se po své smrti stala symbolem boje proti mocenské zvůli a právnímu chaosu v Rusku.

Údajní vrahové Politkovské se před soudem objevili už před čtyřmi lety, ale porota je pro nedostatek důkazů osvobodila. Nejvyšší soud pak vrátil případ prokuratuře k došetření. Zahájení nynějšího procesu komplikovalo několik neúspěšných pokusů o sestavení poroty. To se v úterý podařilo až napočtvrté.

Syn a dcera Politkovské před zahájením líčení vydali prohlášení, v němž proces označují za nezákonný. Věra a Ilja Politkovští si stěžují, že se na výběru poroty nemohli podílet a vyzvali porotce, aby sami odstoupili. Požádali soudce Pavla Melechina, aby hlavní líčení odložil. Soud však argumentaci pozůstalých odmítl.

Proti výběru poroty má výhrady i obhajoba. "Nemáme výhrady proti tomu, že v porotě je přibližně stejně mužů a žen. Ale vybrali hlavně staré lidi, ani mezi nimi nejsou Kavkazané. Profesí jsou to hlavně penzisté a nezaměstnaní. Taková jednostrannost nevyhnutelně povede k tendenčnosti. Máme pochyby, zda takto složená porota bude s to správně rozhodnout," prohlásil advokát Said Arsamerzajev. Předsedající soudu však námitku obhajoby zamítl.

Kdo si vraždu objednal?

První proces s údajnými vrahy Politkovské v roce 2009 skončil fiaskem, protože porota pustila obžalované pro nedostatek důkazů na svobodu. Nejvyšší soud pak ale vrátil případ prokuratuře k došetření.

Na potíže od samého počátku narážel i druhý proces. Vybrat porotu se třikrát nepodařilo, v jednom případě nebyl dostatek vhodných kandidátů, v ostatních označila obhajoba vybrané porotce za předpojaté. Až v úterý bylo vybráno dvanáct členů poroty a deset jejich zástupců. Podle ruských médií jde většinou o starší osoby, poměr mužů a žen je v rovnováze.

V odděleném procesu byl už za podíl na vraždě odsouzen k 11 letům vězení další policista Dmitrij Pavljučenkov, který se po dopadení rozhodl s vyšetřovateli spolupracovat.

Proces s vrahy Politkovské má být veřejný. Pátrání po lidech, kteří si vraždu objednali, zůstává ale bez výsledku. Média spekulují o kavkazském zločineckém podzemí, hovoří se ale i o ruských tajných službách či o promoskevském čečenském vládci Ramzanu Kadyrovovi.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Najdete na iDNES.cz