Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Moskvě zabíjí mráz i lhostejnost

  10:07aktualizováno  10:07
Mrazy v Moskvě zabíjejí. Podle úřadů umrzli v posledních dnech v ruské metropoli čtyři lidé, píše agentura AP. Úřady upřesnily, že od září tu na podchlazení zemřelo už 326 lidí. Dalších deset lidí skončilo v nemocnicích.

Noční teploty v Moskvě často klesají i pod minus 21 stupňů Celsia. Mnozí z obětí jsou podle zdravotníků opilci bez vlastní střechy nad hlavou, kteří nocují pod širým nebem.

Podle specialistů z charitativní organizace Lékaři bez hranic je příčinou mnoha úmrtí i lhostejnost veřejnosti.

Lékaři bez hranic se v Moskvě měsíc snažili o osvětu, aby zachránili životy lidí, kteří v mrznoucí metropoli nemají, kde složit hlavu.

Pochopení ale nenašli. U většiny Moskvanů totiž bezdomovci a tuláci vyvolávají spíše odpor než soucit. Většina z 1667 lidí, kteří umrzli v ruské metropoli za poslední čtyři roky, totiž zemřela jen proto, že jim nebyla včas poskytnuta nezbytná lékařská pomoc.

Ačkoli vedení metropole tvrdí, že bezdomovci mají několik možností, kde se v mrazivých dnech ubytovat, jejich výzvy se většinou k adresátům vůbec nedostanou.

Podle vedoucí odboru sociální pomoci Ljudmily Ševcovové bylo v Moskvě vytištěno pět tisíc oznámení o tom, kde jsou střediska pro pomoc bezdomovcům a dezinfekční střediska. Byly v metru, na nádražích, na tržištích a na dalších místech, kde se lidé bez stálého bydliště zdržují. Reagoval ale jen málokdo.

Ačkoli vedení města vyzvalo Moskvany, aby o bezdomovcích informovali příslušné instituce, ohlas byl prý velmi slabý. Jen málokdo se odváží přivolat záchranáře k někomu, koho nezná.

V Moskvě byly zřízeny horké linky pro bezdomovce a tuláky. Ani to však prý nepomáhá, neboť lidé se většinou štítí oslovit osoby bezmocně ležící na ulici. Navíc hrozí dlouhé popotahování s úřady, pokud bezmocně ležící tělo nahlásí policii.

Navíc se policie i rychlá záchranná služba snaží bezdomovců co nejrychleji zbavit. Přehazují si je často jako horký brambor, a než je dopraví do bezpečí, je většinou pozdě.

Lékaři pak s jistou nadsázkou konstatují, že v Rusku bylo letos v zimě více obětí mrazu než terorismu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Najdete na iDNES.cz