Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Moravském krasu omezí chataře

  20:28aktualizováno  20:28
Moravský kras - Posledních devět let si mohou užívat někteří chataři své víkendové příbytky na území Moravského krasu. Podle nového územního plánu chráněné krajinné oblasti by totiž do roku 2010 měly být odstraněny všechny chaty ležící v takzvané první zóně chráněné oblasti, tedy především v rezervacích.

"Obecně je chatová výstavba v chráněných oblastech v blízkosti velkých měst jako je Praha nebo Brno velkým problémem. Jako příklad může být třeba Český kras nebo Křivoklátsko. Nevím však, že by i jinde prosazovali názor, že v přírodně cenných lokalitách je tento problém potřeba řešit razantně," uvedl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

Likvidace chat se dotkne jen hrstky chatařů
V nejpřísněji chráněných místech v krasu je v současnosti asi pět chat na katastrálním území brněnské městské části Líšně v místě známém jako Hornek. Tato oblast je botanicky i zoologicky nesmírně cenným územím.

"Odstranění chat stanovuje územní plán ve své závazné části. Nemáme však žádné zkušenosti ani návody, jak chaty odstranit, nevíme ani, zda stát bude ochoten majitele vyplatit nebo jim dát náhradní pozemky," přiblížil možné komplikace Štefka. Ochranáři se tedy budou snažit nepovolovat opravy, aby rekreační objekty přirozeným procesem samy zestárly a mohly být odstraněny.

O záměru územního plánu odstranit chaty nevěděl ani starosta Úřadu městské části Brno-Líšeň. "Budu se na to informovat a případně svolám jednání se Správou CHKO, abychom se na toto téma mohli pobavit," uvedl líšeňský starosta Jiří Vondál.

S omezeními musejí počítat i další stovky chatařů
Územní plán ovšem také ukládá nerozšiřovat stávající a nezakládat nové chatové a zahrádkářské lokality. Ochranáři proto sice souhlasí s užíváním chat, ale trvají jen na základní údržbě nemovitostí.

"Máme vlastní evidenci chat na území Moravského krasu s jejich fotografiemi a popisem. Nebudeme povolovat rozsáhlejší opravy ani zhodnocování těchto objektů. Jde o to, aby si lidé dřevěné boudy nezačali přestavovat na kamenné, které by mohly stát další desítky let," uvedl Štefka.

Chataře územní plán překvapil
"Vůbec jsem o něčem takovém nevěděl ani neslyšel. Postavili nás před hotovou věc a úplně nás omezí. Chtěl jsem na chatě opravit střechu a teď nevím, zda budu vůbec moci," míní Vítězslav Pokorný, vlastnící chaty v údolí Říčky u Ochozu, tedy ve druhé zóně chráněné krajinné oblasti. 

Chaty v chráněné přírodě - to není jen zastavěná plocha, ochranářům jde i o hospodaření kolem nich. Chataři si totiž v okolí chat dělají zahrádky, pěstují zde květiny a zeleninu, která se odtud šíří do chráněného území, a ta tak ztrácí původní rostlinný charakter. Problémem je také vjezd aut či odpady.

"Na naše postoje upozorňujeme i kvůli budoucím zájemcům o koupi chaty v Moravském krasu. Aby nezískali objekt a potom nezjistili, že s ním nemohou vůbec nic dělat," dodal Štefka.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Teplý pátek zlomil rekordy na 102 stanicích. V Praze bylo přes 28 stupňů

Praha, teplo, počasí, slunce, Vltava, ilustrační foto

Teplý pátek překonal rekordy na 102 meteorologických stanicích, které měří déle než 30 let. Nejtepleji bylo v Praze na...

Zastánci obnovy Vřídelní kolonády sbírají podpisy pro další referendum

Vlevo pohled na železobetonový objekt současné  Vřídelní kolonády z roku 1975,...

Se sběrem podpisů kvůli dalšímu referendu začali členové iniciativy za nahrazení stávající karlovarské Vřídelní...

Nouzové zprovoznění trati u Dalovic není možné, práce potrvají měsíce

Na trati Cheb - Klášterec nad Ohří od soboty nejezdí vlaky kvůli sesuvu tzv....

Na trať z Chebu do Klášterce nad Ohří, kde se o víkendu v úseku Hájek - Dalovice sesunul svah, se vlaky jen tak...

Najdete na iDNES.cz