V minském metru bylo ušlapáno 54 lidí

  17:40aktualizováno  17:40
- V panice a návalu do metra v běloruském hlavním městě Minsku bylo v neděli večer ušlapáno a udušeno 54 mladých lidí, kteří se vraceli z pivního festivalu a chtěli schovat před prudkým lijákem. Zhmožděniny a zlomeniny utrpělo dalších asi sto lidí. Ruská televize NTV uvedla, že nejméně 35 lidí je ještě ve vážném stavu a není vyloučeno, že někdo z nich nepřežije. Je to největší neštěstí v městské hromadné dopravě za posledních několik let.

Pivního festivalu spojeného s rockovým koncertem se účastnilo přes deset tisíc lidí.  Ministr vnitra Jurij Sivakov řekl, že většina z obětí byli mladí lidé mezi 14 a 18 lety. Zemřeli na udušení nebo byli ušlapáni. Dodal, že policie nemohla proti tragédii nic udělat.

"Byly to převážně mladé dívky na vysokých podpadcích, které upadly na eskalátorech, když se na ně natlačil dav," řekl jeden ze svědků ruské nezávislé televizi NTV. "Lidé se natlačili dovnitř, i když tam nebylo místo pro všechny. Mnozí upadli a na ně padali další nebo po nich prostě šlapali. Nebylo úniku," dodal.

Mezi oběťmi je i policista, který se snažil dav usměrňovat a odklonit nával mimo chodbu vedoucí do stanice metra v centrální části běloruské metropole.

V pondělí se zdrcení příbuzní obětí vydali do nemocnic, aby se dopátrali osudu svých blízkých. Někteří ovšem museli do márnic.

Do vyšetřování byla nasazena speciální vládní komise, uvedla agentura Interfax. Prezident Alexander Lukašenko, který navštívil místo neštěstí, nařídil přísné vyšetřování události. "Je to strašná tragédie," řekl.

Paniky po neštěstí využily některé lidské hyeny a okrádaly mrtvé a zraněné.

Případy paniky se smrtelnými následky ve světě

1. listopadu 1894 - Při korunovaci ruského cara Mikuláše II. bylo na Chodyňském poli v centru Moskvy ušlapáno na 3000 lidí.
5. března 1953 - Po smrti sovětského diktátora Josifa Stalina bylo před jeho rakví ušlapáno na 1500 lidí.
23. června 1968 - Při fotbalovém utkání mezi Boca Juniors a River Plate v argentinském Buenos Aires vypukla panika, ve které bylo 73 lidí ušlapáno a dalších 150 zraněno.
11. května 1985 - Při utkání 3. britské fotbalové divize Bradford-Lincoln vypukla po požáru tribuny v anglickém Bradfordu panika, při které zahynulo 53 lidí a 200 bylo zraněno.
29. května 1985 - Před finále fotbalového PMEZ mezi FC Liverpool a Juventusem Turín nevydržela v Bruselu na Heysel stadiónu dělící zeď nápor anglických fanoušků a zřítila se. Při následné bitce anglických "rowdies" s příznivci Juventusu bylo zabito 39 lidí a na 600 zraněno.
12. března 1988 - Poté, co se nad nepálským Káthmándú  přehnalo krupobití, bylo v chaosu na uzavřeném stadiónu ušlapáno 71 osob a na 300 zraněno.
5. prosince 1988 - Na 50 dětí bylo usmrceno a přes sto utrpělo zranění ve škole v kamerunském hlavním městě Yaoundé při bezhlavé panice vyvolané zprávou, že se škola hroutí.
15. dubna 1989 - Neštěstí v Sheffieldu na fotbalovém stadiónu Hillsborough v prvních minutách semifinále Anglického poháru mezi FC Liverpool a Nottinghamem Forest, pořadatelé pustili do plného hlediště 4000 liverpoolských "fans" bez vstupenek a ve vzniklé tlačenici se udusilo a o ocelovou bariéru rozdrtilo 96 lidí a dalších 200 bylo zraněno.
2. července 1990 - Katastrofa při muslimské pouti hadždž v Saúdské Arábii, v tunelu v údolí Miná u Mekky zahynulo 1426 poutníků (nejvíce z Malajsie, Indonésie a Pákistánu), kteří byli ušlapáni ve zmatku, jenž zde vznikl po výpadku ventilace.
18. února 1994 - Při tlačenici na hongkongském nádraží v Cheng-jangu v provincii Chu-nan bylo 49 osob ušlapáno a 44 dalších utrpělo zranění.
24. května 1994 - Při rituálním obřadu "kamenování satana" se během muslimské pouti hadždž v Saúdské Arábii stalo obětí tlačenice v údolí Miná 270 poutníků.
13. srpna 1994 - Na 150 osob (převážně dětí) se udusilo a desítky dalších byly vážně zraněny v panice, která vypukla v katolickém kostele v jižní části konžského hlavního města Brazzaville.
23. listopadu 1994 - Nejméně 110 osob bylo ušlapáno při protestním pochodu v indickém městě Nágpur.
29. listopadu 1994 - Přes 230 lidí uhořelo nebo bylo ušlapáno v tanečním sále ve městě Fu-sin v čínské provincii Liao-ning.
16. října 1996 - Dav prorazil před kvalifikačním zápasem mistrovství světa mezi Guatemalou a Kostarikou bránu stadiónu v Guatemale a hnal se na tribuny. V tlačenici bylo ušlapáno nebo udušeno 79 lidí, 147 osob bylo zraněno.
15.dubna 1997 - V táborech muslimských poutníků v Saúdské Arábii vypukl v blízkosti svatého města Mekky požár, který se rychle šířil díky vedru a pouštnímu větru. Ušlapáno bylo 343 osob a 1290 bylo zraněno.
9. dubna 1998 - Při tlačenici v údolí Miná u saúdské Mekky zemřelo v rámci muslimské pouti hadždž na 118 lidí.

Běloruský voják střeží těla obětí z minského metra naložená na nákladní automobil

Záchranáři nakládají do sanitky mladíka zraněného při tlačenici v minském metru

Mladík s dívkou, která odnesla tlačenici v minském metru pouze zlomenou nohou

Těla obětí neštěstí v minském metru uložená v nákladním automobilu

Uklízečky sbírají v minském metru vše, co zbylo po hromadném neštěstí

Manžel a dcera doprovázejí ženu, která si při tlačenici v minském metru zlomila nohu

Záchranáři nakládají do sanitky jednu z obětí tlačenice v minském metru

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

Ruské dezinformace podporovaly republikány, potvrdila podrobnější analýza

Ilustrační snímek

V USA se dostává na veřejnost dosud nejpodrobnější analýza nekalého ovlivňování lidí před volbami pomocí internetu....

Ruská justice není sadistická, řekl Putin. Potírání jehovistů však nechápe

Ruský prezident Vladimir Putin na zasedání bezpečností rady státu (17. 12. 2018)

Ruský prezident Vladimir Putin popřel, že by ruský justiční systém projevoval „sadistické sklony“. Nicméně připustil,...

Začala obnova slavné mešity v Mosulu, kterou zničili islamisté. Potrvá pět let

Irák zahájil rekonstrukci slavné mešity v Mosulu, kterou zničili členové...

Velká mešita an-Núrí byla postavena ve 12. století. V červnu 2017 ji vyhodili do povětří radikálové z Islámského státu,...

Najdete na iDNES.cz