Expo v Miláně se otevřelo návštěvníkům, Česko láká i na živý les

  12:00aktualizováno  21:18
Světová výstava Expo 2015 otevřela v italském Miláně v pátek dopoledne své brány návštěvníkům. Úspěchy ve vědě a technice tam představí ve vlastním pavilonu i Česká republika. Italská média ho zařadila mezi pět nejlepších pavilonů letošní výstavy. Úvodní den provázely demonstrace odpůrců výstavy.

Letošní ročník výstavy, která oficiálně začala v pátek v poledne, nese podtitul Potraviny pro planetu, energie pro život. Jejím hlavním tématem je tedy hledání dostatku kvalitních zdrojů potravy a vody pro všechny obyvatele Země.

Český pavilon vábí na pivo i ticho

V českém pavilonu zahajovací večer doprovodilo vystoupení houslisty Jaroslava Svěceného, který zahrál na dva výjimečné nástroje. Jeho ruce rozezněly originální milánské housle z roku 1748, které byly zhotoveny v dílně slovutného mistra Landolfiho, a rovněž mramorové housle Opus 9 ze sochařské dílny Jana Řeřichy. Ty budou po nejbližší týdny součástí české expozice, načež budou předány Milánu.

Návštěvnost se podle Potužníka pohybovala v řádech tisíců lidí, což je výrazně méně, než se očekává v dalších dnech. Přispělo k tomu špatné počasí, ochromená doprava v Miláně i nestandardní režim vstupu stanovený pro úvodní den

Český pavilon tvoří jednoduchá bílá stavba sestavená z několika recyklovatelných modulů, které bude po demontáži možné opět použít. Pavilon by tak po Expu mohl sloužit jako kancelářská budova nebo školka.

Hlavním tématem české expozice je voda a její čištění prostřednictvím nanotechnologií. V pavilonu je i dvanáct metrů čtverečních živého lesa, ve kterém mají záběry z miniaturních kamer na rozměrné projekční ploše zprostředkovat jedinečný zážitek při pozorování života rostlin.

Fotogalerie

Součástí pavilonu o ploše 550 metrů čtverečních je i bazén, který symbolizuje tradici České republiky v lázeňství či odvěkou touhu po moři. K dispozici budou i restaurace, v nichž se bude čepovat plzeňské pivo a podávat různé druhy jídel od zvěřinových specialit až po utopence, zavináče nebo smažený sýr (více o tom se dočtete zde).

Českým pavilonem, který vytvořili architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof, by podle odhadů mohlo denně projít až 5 200 lidí. Italská média ho zařadila mezi pět nejlepších pavilonů letošní výstavy.

Na milánském Expu bude vystavovat celkem 145 zemí. Výstava potrvá do 31. října. Organizátoři odhadují, že za půlrok, po který bude výstava otevřena, přijede do Milána asi 20 milionů návštěvníků. Deset milionů vstupenek se už údajně prodalo.

Výstavu provází i protesty. Je to mrhání, říkají demonstranti

Událost nicméně provází i protesty. Hnutí No Expo na páteční odpoledne ohlásilo demonstraci, které by se mohlo zúčastnit až 30 tisíc lidí. Organizátorům protestu se nelíbí údajné mrhání veřejnými prostředky, neprůhledné smlouvy a vytváření nových dluhů v období hospodářské krize. Akce je prý pouze veletrhem pro mezinárodní potravinové koncerny jako Coca Cola, McDonald’s či Nestlé.

Demonstranti zapálili několik aut a střetli se s příslušníky pořádkových sil, proti nimž použili dělbuchy a házeli kameny a další předměty. Policie odpověděla slzným plynem a vodními děly. Podle zdrojů italské agentura ANSA, která o incidentech informovala, byli někteří demonstranti zadrženi. Počet účastníků demonstrace ANSA neupřesnila.

Už ve čtvrtek proti konání akce v Miláně protestovalo zhruba 800 lidí, z velké části studentů a odpůrců globalizace. Někteří z nich házeli vajíčka a dělbuchy a barvou pomalovali několik budov. Místní úřady se obávají násilností při pátečním protestu, o bezpečí návštěvníků se tak bude starat kolem dvou tisíc italských policistů.

Milán hostí Expo už podruhé. Poprvé se tam světová výstava konala v roce 1906. Po letošním ročníku v italské metropoli bude další výstavu v roce 2020 hostit Dubaj.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Sex se slevou. Francouzi díky kondomům na lékařský předpis ušetří

Muž rozdává kondomy na slavnostním zahájení desátého ročníku Gay Games. Mezi...

Sex je sice zábava chudých a mladých, ale ten bezpečný už zdaleka tak ne. Takový je názor francouzské vlády, která od...

Ponižující hra o čas. Média obvinila Mayovou, že uvrhla zemi do chaosu

Britská premiérka Theresa Mayová při vstoupení v parlamentu (10. 12. 2018)

Za ponižující a chaotickou označuje britský i zahraniční tisk situaci v Londýně po pondělním rozhodnutí premiérky...

Austrálie truchlí. Uhynul nejznámější klokan na světě svalovec Roger

Klokan Roger

Austrálie truchlí za svého nejznámějšího klokana. Obrovský jedinec jménem Roger, vysoký více než dva metry a vážící 90...

Najdete na iDNES.cz