Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V metropoli je málo policistů

  0:01aktualizováno  0:01
V sídlištích na okrajích Prahy stále chybějí policisté. Na ulicích kromě centra člověk skoro vůbec nevidí uniformu. Přitom v Praze se koncentruje nejvíce zločinců z celé České republiky.

Padesátiletý muž šel v jedenáct hodin večer domů ze stanice metra Stodůlky. Obstoupila ho skupina mladíků. Muž dostal několik ran a přišel o peníze a mobil. V centru města by měl velkou šanci, že svým křikem přivolá pomoc. Ve Stodůlkách ne.

Pražské Jihozápadní Město, jehož součástí Stodůlky jsou, má přibližně stejně obyvatel jako severočeské Teplice - padesát tisíc. Jenže má jen třetinu policistů. V této pražské čtvrti slouží u státní policie asi padesát lidí, kteří mají pouze jednu služebnu. Ve srovnatelných Teplicích jsou služebny tři.

Podobná situace je i v dalších okrajových částech metropole. Další policisty chce například i Jižní Město. Ještě složitější to pak mají obyvatelé některých obcí za hranicí města.

Starosta Jihozápadního Města David Vodrážka říká rovnou, že chce dosáhnout, aby v jednom ze sídlišť Jihozápadního Města byla zřízena další policejní služebna. „Budu o tom jednat s policejním ředitelem Prahy 5, zatím hledáme pro novou stanici místo,“ říká Vodrážka.

V Praze je sice šest tisíc policistů a v tomto roce jich přibude dalších šest set, ale ti posílí stálou pořádkovou jednotku. Budou tak mít jiné úkoly než hlídkování v ulicích.
Nedostatek policistů vnímají i pražští zastupitelé. Jak pomohou, to zatím netuší.

„Co nejdříve o tom chci jednat s novým policejním ředitelem. Bylo by nejlepší, kdyby se republikové policii povedlo posílit přímo místní oddělení,“ řekl náměstek primátora pro bezpečnost Rudolf Blažek.

Na nedostatek lidí si už roky stěžuje i vedení pražské policie. Zatím však příliš nepomohly ani rozsáhlé náborové akce, při nichž policie nabízí zájemcům příplatky. Velká část zájemců totiž neuspěje v nejrůznějších testech.

Policejní mluvčí Eva Brožová uvedla, že vyšší počet policistů v Praze musí schválit policejní prezidium. „Více lidí na šesti místních odděleních chce ředitel obvodu v Praze 4, ten by potřeboval posily nejen na sídlištích Jižního Města, ale například také v Podolí,“ řekla Brožová.

Mluvčí dále dodala, že situaci na Jihozápadním Městě by mohla policie řešit i přestěhováním místního oddělení z Košíř  do této pražské satelitní čtvrti. „Záleží však na tom, jestli by tam byly pro policejní stanici vhodné prostory,“ míní Brožová. 

Podle mluvčího policejního prezidia Zdeňka Zelenky může Praha o navýšení počtu policistů prezidium požádat. Jenže tím také řešení problému často skončí. Policisty totiž není kde vzít. Chybějí také peníze na jejich zaplacení. Město chce problém řešit mimo jiné přijímáním nových strážníků. Těch by mělo být  sedmnáct set.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš nese na Hrad demisi, druhý pokus má jistý. Čeká se na sjezd ČSSD

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Po 43 dnech v úřadu podává zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinese na Hrad prezidentu...

Na zdravotnické škole v Brně vládne strach, potvrdila také inspekce

Atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici kritizuje...

Klima nedůvěry a strachu. Tak označuje atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici část ze šesti...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Opravdu skvělá rychlovka, pokud se snažíte držet linii.

Najdete na iDNES.cz