V Makedonii byli evakuováni civilisté

Z vesnic v severní Makedonii, které jsou pod kontrolou albánských povstalců, bylo v úterý evakuováno přes 300 civilistů. Červenému kříži se zatím nepodařilo dopravit humanitární pomoc do oblasti města Kumanovo, jehož sto tisíc obyvatel je již týden bez dodávek vody. Americký prezident George Bush na zasedání NATO v Bruselu odmítl návrh francouzského prezidenta Jacquese Chiraca na zvážení vojenské intervence v Makedonii.

Od pondělí platí v Makedonii příměří, které vyhlásila vláda ve Skopji. Albánští povstalci sice vyhlásili v pondělí 24 hodinové příměří, ale své bojové akce neobnovili ani po ukončení této lhůty.

Úsilí humanitárních organizací je zatím bez výsleku
Mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže ve Skopji Amanda Williamsová informovala, že humanitární pracovníci využili nynějšího příměří mezi armádou a vzbouřenci k přesunu civilistů.

Kumanovo, které je pod kontrolou vládních jedenotek, má již týden problémy s vodou, protože zásobovací jezero u obce Lipkovo je pod kontrolou rebelů a zařízení je zřejmě porouchané. Po pondělním vyhlášení příměří se proto vláda pokusila vyslat do Lipkova odborníky, ale neuspěla.

Makedonská armáda zahájila bombardování povstaleckých pozic 3. května. Od této doby opustily oblast bojů tisíce lidí.

Vláda zablokovala první velkou humanitární misi
Agentura Reuters uvedla, že konvoj 26 vozidel s humanitární pomocí ale vrátily v pondělí i v úterý přímo vládní jednotky zpět  s tím, že to není bezpečné pro novináře, kteří konvoj doprovázeli. Rebelové údajně žádali, aby se novináři na vlastní oči přesvědčili, že nedostatek vody je způsoben technickou závadou. Rozhodnutí vlády tak zablokovalo první velkou humanitární misi po šesti týdnech nepřetržitých bojů.

Podobně neúspěšné jsou i žádosti mezinárodních organizací adresovaných povstalcům.

Podle makedonského ministra obrany Vlada Bučkovského oblast kolem Kumanova kontroluje asi 400 albánských vzbouřenců. V úterý byl v celé oblasti napjatý klid a nebyly hlášeny žádné incidenty.

Vůdce druhé největší albánské strany v Makedonii byl zavražděn
Na jihozápadě Makedonie ve městě Struga byl v úterý večer zavražděn známý regionální představitel Demokratické strany Albánců (DPA), druhé největší albánské politické strany v zemi, Naser Hami. Podle policie na Hamiho stříleli dva zatím neznámí muži z jedoucího automobilu kolem 21:00 SELČ. Hami, který byl předním činitelem místních Albánců, jež tvoří ve městě většinu, byl na místě mrtev. Pachatelům se podařilo z místa činu ujet.

Policie motiv vraždy nezná. Nicméně se neoficiálně předpokládá, že pachatelé chtěli Hamiho, který byl i ředitelem jedné místní společnosti, asi unést, konstatovala v souvislosti s událostí agentura AFP odvolávající se na místní zdroje.

Francouzský prezident Jacques Chirac ve středu na summitu NATO v Bruselu prohlásil, že občanskou válku v Makedonii by měl ukončit zásah aliance.

NATO diskutovalo o intervenci v Makedonii
Kancelář makedonského prezidenta Borise Trajkovského oznámila, že ve čtvrtek zavítá do Skopje generální tajemník NATO George Robertson. S představiteli makedonské vlády bude hledat možnosti ukončení povstání etnických Albánců, uvedla mluvčí prezidentského úřadu.

Americký prezident George Bush naopak myšlenku, aby aliance v Makedonii intervenovala, odmítl. Usoudil, že je třeba nejdříve hledat politické řešení.

Albánský chlapec pláče v náručí svého otce po příjezdu Kumanova, kam ho Červený kříž evakuoval se skupinou dalších 300 lidí z vesnic na severu Makedonie. (13. června 2001)

Albánská žena se dívá z vozidla Červeného kříže, jejímž pracovníkům se v úterý podařilo během křehkého příměří evakuovat 300 lidí z vesnic na severu Makedonie do Kumanova. (13. června 2001)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video