Fašisté v Maďarsku mohou opět nosit symbol hákového kříže. Ilustrační foto

Fašisté v Maďarsku mohou opět nosit symbol hákového kříže. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Maďaři mohou opět na klopě nosit rudou hvězdu, hákový kříž či znak SS

  • 296
Maďarský ústavní soud v úterý zrušil paragraf, který zakazoval veřejné používání symbolů totalitní moci. Týká se to rudé pěticípé hvězdy či srpu s kladivem, ale i třeba nacistického hákového kříže. Podle soudu zákaz porušoval právo na svobodu projevu a norma byla také málo konkrétní.

Symboly bude možné v Maďarsku opět nosit legálně od 1. května 2013. Posledních deset let to bylo trestné a za porušení zákona hrozila pokuta. Mezi zakázané symboly patřily kromě pěticípé rudé hvězdy, srpu a kladiva, hákového kříže i znak SS nebo šípový kříž, tedy znak maďarských fašistů, uvedl server pravda.sk.

Žádost na zrušení paragrafu zakazujícího nosit tyto symboly podal v roce 2008 komunistický politik Attila Vajnai, který byl v roce 2007 odsouzen k pokutě za nošení odznaku rudé hvězdy, připomněl zpravodajský portál Sme.sk.

Soud tehdy své rozhodnutí zdůvodnil tvrzením, že hákový kříž, rudá hvězda i srp a kladivo jsou "symboly krutovlády". Maďarští komunisté pak protestovali proti postavení komunistických symbolů na stejnou úroveň se symboly nacismu a Attila Vajnai se obrátil na Evropský soud pro lidská práva.

Vadila i hvězda piva Heineken

V roce 2005 se kvůli rudé hvězdě v Maďarsku dočkal žaloby pivní koncern Heineken. Pěticípou hvězdu totiž má ve svém logu. Heineken na svou obranu uvedl, že jeho rudá hvězda je ikonou společnosti od samého vzniku v roce 1863 jako starý symbol pivovarníků. Během studené války společnost hvězdu přemalovala na bílo s červenými okraji, po pádu komunismu se k rudé vrátila.
Nebyla to první žaloba, u těch dřívějších nicméně soudy uvedly, že nelze prokázat, že rudá hvězda v logu představuje propagaci komunismu.

Tribunál ve Štrasburku mu dal za pravdu. Rozhodl, že rudá hvězda není výlučně symbolem totalitního režimu. Maďarský parlament se proti rozsudku loni v létě ohradil a odmítl zákon změnit. Jenže zemi hrozilo, že bude prohrávat jednu soudní při za druhou. A jak už bylo řečeno, Ústavní soud nyní  sporný zákon pod vlivem rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva zrušil.

Vláda chce změnit ústavu

Zákon přijala v 90. letech tehdejší vláda konzervativního premiéra Viktora Orbána, který vede zemi i nyní. A maďarští vládní politici úterní rozhodnutí zkritizovali. Chtějí kvůli zachování zákazu totalitních symbolů změnit ústavu, píše agentura MTI.

"Kdokoli se bude moci procházet a okázale nosit svastiku, rudou hvězdu či znak SS," prohlásil předseda poslaneckého klubu strany Fidesz Antal Rogan, který se obává, že zrušení zákona se může dotknout maďarských Židů či lidí pronásledovaných komunistickým režimem.

V Česku zákon přímo neurčuje, který symbol je zakázaný. V trestním zákoně ale existuje paragraf o podpoře a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Na jeho základě je možné potrestat veřejné nošení nacistických, fašistických, komunistických a dalších symbolů.

Do problémů se častěji dostávají neonacisté, ale policie řešila v minulosti i mladé komunisty. Pro podobné případy má vypracovaný manuál, jehož autorem je odborník na extremismus Miroslav Mareš. Ten také spolupracoval na podobné příručce, kterou vydala armáda (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video