Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Louvru otevřeli vynikající expozici ukazující historii a poklady islámské civilizace

  8:45aktualizováno  8:45
V sobotu 22. září pařížské muzeum Louvre otevřelo oddělení věnované umění islámské civilizace. Inauguraci osmého oddělení největšího muzea na světě zahájil prezident Hollande, který mluvil o vytvoření mostu mezi západní kulturou a islámem, jakožto "opaku obskurantismu", který se právě odehrává v mnoha zemích Blízkého východu, kde vypukly krvavé vzpoury v reakci na film Nevinnost muslimů.

Louvre - oddělení věnované umění islámské civilizace: slavnostní otevření. Francouzský prezident Francois Hollande a Sophie Makariouová, vedoucí oddělení islámského umění. | foto: Remy de la MauviniereAP

Nová expozice přišla jak na zavolanou – možná pomůže potlačit napětí a zevšeobecňující předsudky, které by si nejeden člověk spojil s vypalováním ambasád a s krvelačnými útoky, při nichž v posledních dvou týdnech přišlo o život několik desítek lidí včetně amerického velvyslance v Libyi.

"Mekka islámského umění se přesunula do Louvru" či "islámské umění se stalo novým pilířem Louvru", psal o víkendu francouzský tisk. Ačkoliv se mohou zdát titulky nafouknuté, expozici lze považovat za velkolepou. Už jen proto, že vedení muzea nechalo speciálně pro islámské umění postavit dvoupodlažní prosklenou budovu o rozloze 2800 čtverečných metrů, která citlivě navazuje na starý palácový komplex. Stavba byla navržena architekty Mariem Bellinim a Rudym Ricciotim na míru nádvoří Visconti. Vyniká zejména zvlněnou střechou připomínající létající koberec, pokrytou pozlacenými kovovými plíšky. Prosklené stěny v prvním podlaží nechávají vyniknout architektuře starého královského paláce. Stavba trvala šest let a finální účet se vyšplhal na 100 miliónů eur, z nichž část uhradil saúdský princ.

Louvre - oddělení věnované umění islámské civilizace: pohled do expozice.

Louvre - oddělení věnované umění islámské civilizace: pohled do expozice.

"Jedna z nejhezčích a nejbohatších sbírek této civilizace na světě čítá více než tři tisíce uměleckých artefaktů výjimečné uměleckého kvality, prostřednictvím nichž jsou vyprávěny 1200 let staré dějiny této civilizace rozkročené přes tři kontinenty," říká vedoucí nové expozice Sophie Makariouová, která chce expozicí poukázat zejména na uměleckou pestrost umění islámu.  

Četné zeměpisné mapy doprovázené srozumitelnými texty návštěvníka zasvěcují do islámské civilizace, představují významné osobnosti a jejich podíl na duchovním i uměleckém vývoji, značí důležitá centra a dynastie či objasňují původ dodnes existující architektury, jako třeba paláce Topkapi či Tádž Mahalu. Podobně i popisky namísto unylých kunsthistorických textů bez kontextu uvádějí zajímavé souvislosti, v nichž to které dílo vzniklo. Expozice islámského umění je výbornou ukázkou toho, jak návštěvníka zaujmout a posílit jeho zájem o umění prostřednictvím dobře vyprávěného příběhu. Louvre tu prokazuje, že je muzeem 21. století, jehož cílem není diváka odradit.

Louvre - oddělení věnované umění islámské civilizace: egyptské masky žen  z

Louvre - oddělení věnované umění islámské civilizace: egyptské masky žen z druhého a třetího století.

Výstava je rozdělená do dvou podlaží. První je věnované době od roku 632 do roku 1000, v druhém patře jsou objekty pocházející od 11. až do 19. století. Spíše než geografické rozdělení jsou předměty rozděleny do tématických okruhů.

Třeba zmínit precizní umístění uměleckých předmětů - z keramiky, porcelánu, slonoviny, skla, dřeva či bronzu - do průhledných vitrín a efektivní nasvícení spodní části expozice bodovými světly. Perské koberce v expozici sice nelétají, ale instalace umožňuje obdivovat jejich geometrickými vzory. 

Louvre - oddělení věnované umění islámské civilizace: kresba Velké mešity v

Louvre - oddělení věnované umění islámské civilizace: kresba Velké mešity v Damašku.

   Nejvěším lákadlem, takzvanou Monou Lisou islámského oddělení, je 16 cm vysoká "piksla" z al-Mughiry vyhotovená ze slonoviny. Drobný předmět je fascinující zejména svým do hloubky dokonale vybroušeným reliéfem znázorňujícím obranu slona a čítající desítky lidských a zvířecích postav. Tento překrásný předmět, který mohl sloužit například jako šperkovnice, byl zhotoven v Andalusii roku 968 jako dar pro chalífa, který v té době vládl v Cordobě. Ve sbírkách Louvru se tento klenot islámského umění nachází již od roku 1898.

Louvre - oddělení věnované umění islámské civilizace: návštěvník si fotí

Louvre - oddělení věnované umění islámské civilizace: návštěvník si fotí předmět fascinující zejména svým do hloubky dokonale vybroušeným reliéfem znázorňujícím obranu slona a čítající desítky lidských a zvířecích postav.

Louvre - oddělení věnované umění islámské civilizace: detail 16 cm vysokého

Louvre - oddělení věnované umění islámské civilizace: detail 16 cm vysokého předmětu pocházejícího z al-Mughiry.

Druhým pozoruhodným dílem je Lev z Monzónu. Jedná se o bronzovou sochu atypického lva s otevřenou tlamou. Na základě analýzy kurátoři muzea zjistili, že bronzová socha lva, jež připomíná trochu i draka, pochází z přelomu 12. a 13. století a sloužila jako fontána. To je však skoro vše co o ní dnes víme, zůstává - tak jako mnoho jiných předmětů v Louvru - zahalena tajemstvím.

Dalším vynikajícím kusem je křestní mísa svatého Ludvíka, která sloužila pro křtiny dětí francouzské královské rodiny. Stříbrem a zlatem vykládaná mísa zobrazující moc mameluků pochází ze Sýrie a do Francie se dostala pravděpodobně v 15. století. Mísa byla například použita při křtu budoucí krále Ludvíka XIII. na zámku Fontainebleau roku 1601. A kuriozitou mísy je, že byla signovaná umělcem, který ji zhotovil, rovnou šestkrát.

Jestliže se v Louvru už začíná rýsovat nový projekt, totiž  oddělení věnovaného křesťanskému umění Orientu, pak na základě nynější expozice je se rozhodně na co se těšit.

Louvre - oddělení věnované umění islámské civilizace: slavnostní otevření.

Louvre - oddělení věnované umění islámské civilizace: slavnostní otevření. Francouzský prezident Francois Hollande, vlevo od něho jeho partnerka Valerie Trierweilerová, druhá zleva ministryně kultury Aurelie Filippettiová, zcela vpravo Sophie Makariouová, vedoucí oddělení islámského umění.

Autor:


ZPRÁVY: Radek Vondráček z ANO je novým šéfem SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz