Britský policista stojí u domu v jiholondýnském Lambethu, kde manželský pár

Britský policista stojí u domu v jiholondýnském Lambethu, kde manželský pár věznil tři ženy. | foto: Reuters

Maoistický pár věznil v Londýně i dceru vědce, jenž dešifroval Enigmu

  • 10
Jedna ze tří žen, jež tři desetiletí věznil revoluční maoistický pár v Londýně, je údajně dcerou klíčového vědce, který se za druhé světové války podílel na dešifrování německé Enigmy. Právě Josephine Herivelová nejspíše zkontaktovala charitativní organizaci, která ženám minulý týden pomohla na svobodu.

Sedmapadesátiletá žena je podle listu The Times dcerou Johna Herivela. Ten se zapsal do britské historie coby jeden z nejdůležitějších vědců, kteří během druhé světové války luštili v dešifrovacím centru Bletchley Park, známém i jako Stanice X, německé tajné kódy šifrované strojem Enigma.

Vystudovaný matematik Herivel začal pracovat pro dešifrovací centrum v roce 1940, když mu bylo teprve jednadvacet let. Vynalezl poté metodu, která umožňovala ruční dešifrování kódovaných zpráv. Pro tuto metodu se vžil název "herivelismus". Když v roce 2011 zemřel, v jeho nekrologu byla zmínka o dvou dcerách.

Dešifrovací centrum Bletchley Park v britském Milton Keynes na archivním snímku.

Harivel měl však dcery tři. A právě tou, již nekrolog opomněl, byla Josephine. Což vedlo ke spekulacím, že ji kryptoanalytik zavrhl. Josephine vyrostla v severoirském Belfastu, kde její otec vyučoval na univerzitě. V 70. letech minulého století odešla do Londýna, kde se přidala k maoistické komunitě.

Konkrétně ke krajně levicovému spolku, jenž si říkal Workers’ Institute of Marxism-Leninism-Mao Zedong Thought. Byla to malá politická sekta, která sídlila v londýnské části Brixton. Spolek založil v roce 1974 muž jménem Aravindan Balakrišnan, který je nyní podezřelý z třicetiletého věznění tří žen.

Třiasedmdesátiletý Balakrišnan držel společně se svou o šest let mladší manželkou Čandou v novodobém otroctví kromě sedmapadesátileté Herivelové ještě devětašedesátiletou Aishe Wahaovou a zhruba třicetiletou Britku jménem Rosie. Policie pár údajných věznitelů zatkla a obvinila z vymáhání nucených prací. Pak je propustila na kauci (více o osvobození žen čtěte zde).

Partneři údajně získávali do svého společenství ženy z podobně laděných komunit a vymývali jim mozek ideologií čínského komunistického vůdce Mao Ce-tunga. Komunistická organizace publikovala protirežimní tiskoviny a vyzývala k útokům na celý západní politický systém.

Podezřelé úmrtí v sektě možná vyšetří policie

Její činnost policie ukončila zátahem v roce 1978, po němž pár skončil ve vězení. Po návratu na svobodu podle policie ve svém náboru do komunity pokračoval, než se postupně komunita rozpadla a s dvojicí zůstaly na společné adrese žít tři ženy. Proč ji jako ostatní nedokázaly opustit, zůstává otázkou.

Ve společném bytě nebyly nijak fyzicky omezeny. "Domníváme se, že v životě obětí hrálo určující roli emocionální a fyzické zneužívání," řekl policejní velitel Steve Rodhouse. Ženy byly nakonec osvobozeny díky charitativní organizaci Freedom Charity, na niž se nejspíše právě Herivelová telefonicky obrátila.

Při razii v hlavním sídle komunity v roce 1978 policie zatkla i ji samotnou a s dalšími pěti ženami ji obvinila z maření úředního výkonu. Mezi zatčenými tehdy byla i Aishe Wahabová. Během procesu prý křičely hesla jako "Smrt fašistickému státu" a "Ať dlouho žije předseda Mao", popsal deník The Times.

Soudce tehdy nakonec dospěl k verdiktu, že jejich přečin byl triviální. Harivelová mezitím ztratila kontakt se svou rodinou. "Pokoušeli se ji kontaktovat celé roky. Vím, že se zapletla s jakousi sektářskou skupinou. A pokud vím, ona sama se odřízla od rodiny," řekla deníku rodinná přítelkyně Frances Presleyová.

Policie v tuto chvíli zvažuje otevřít vyšetřování smrti jedné z bývalých členek sekty Sian Daviesové, která byla podle některých zdrojů matkou nejmladší z vězněných žen, Rosie. Daviesová zemřela za podivných okolností v roce 1997 poté, co vypadla z malého okna v koupelně bytu, kde sekta kdysi přebývala.

Všechny tři ženy byly silně traumatizované a policie je odvezla na bezpečné místo. Podle psychologů potrvá dlouho, než se budou moci vrátit do normálního života. V každém případě budou klíčovými svědky během vyšetřování novodobého otroctví ve Velké Británii.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video