(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Čech pohřešovaný v Libyi nebyl zabit ani zraněn, uvedl Zaorálek

  • 210
Čech, který je pohřešovaný po pátečním útoku islamistů na ropné pole v Libyi, nebyl pravděpodobně zabit ani zraněn. Redakci iDNES.cz to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zdůraznil, že se nepřehledná situace v Libyi každý den mění a doporučil do země nejezdit.

Kdo je pohřešovaný Čech? Máte o něm bližší informace?
Jsme v kontaktu s rodinou, snažíme se jí poskytnout odbornou pomoc, ale osobní údaje o pohřešovaném nebudeme sdělovat. Víme, o koho se jedná a k čemu zhruba došlo. Vzhledem k tomu, že je tam i rakouský občan, máme řadu dobrých důvodů spolupracovat s rakouskou stranou. Jsem v opakovaném kontaktu s rakouským ministrem zahraničí. Máme různé možnosti, jak získat informace z Libye, jednak z vlastních zdrojů a jednak od ostatních zpravodajských služeb. Chceme si o tom, co se tam odehrálo, udělat co nejpřesnější představu a zjistit, jaké jsou naše možnosti, a nějak zasáhnout.

V neděli se sejde krizový štáb

„Zatím nepřišly zprávy, že by došlo k nějakému posunu,“ uvedla v neděli ráno pro iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. V 10:00 se na ministerstvu opět sejde krizový štáb, který se bude zabývat situací pohřešovaného Čecha.

Unesl pohřešovaného Čecha Islámský stát, který pravděpodobně stojí za útokem na ropné pole al-Ghaní?
Platí to, co jsem řekl, tedy že je pohřešován. Je to promyšlený výraz, protože tahle varianta je v tuhle chvíli nejpřesnější. Podle všech informací nebyl zabit ani zraněn. Z používání termínu Islámský stát mám divný pocit. Jednak to není žádný stát, není to žádný celek.

A když mluvíme o takzvaném Islámském státě v Libyi, tak je to zločinecká skupina, která se na území Libye prohlásila za Islámský stát. Je to jen tisícovka lidí, kteří použili tuto nálepku. Nejsou úplně bez vazby na IS v Iráku a Sýrii, jsou tam personální propojení, ale je to poměrně volné. „Licenci“ Islámský stát dnes může použít kterákoliv džihádistická skupina. My víme, že lidé, kteří přepadávají ropná pole v Libyi, jsou spojeni s libyjskou variantou Islámského státu. Je to daleko složitější a není to totéž, co IS v Sýrii a Iráku.

Po útoku na ropná pole v Libyi se pohřešuje Čech

Jaká je situace v Libyi?
Do regionu vyšleme našeho diplomata, ne však přímo do Libye, ale do jedné ze sousedních zemí, protože tam nemáme zastupitelský úřad. Libye samotná je navíc velmi riziková. Byl bych rád, kdyby si tohle uvědomili i čeští občané. Nedá se totiž říct, že by dnes byla v zemi oblast, která je stoprocentně bezpečná. Je rozbitá na několik kusů, které ovládají různé skupiny. Situace se každý den mění a není vůbec přehledná.

Máte přehled, kolik dalších českých občanů nyní v Libyi je?
Víme, že jsou další Češi, kteří pracují v Libyi, ale nejsme schopní tomu zabránit. Já mohu pouze apelovat, že je nebezpečné tam pracovat a podepisovat smlouvy s různými společnostmi. Byl bych rád, kdyby se ten počet zmenšoval, protože čím víc jich tam bude, tím větší bude riziko, že mohou vznikat situace, jaká nyní nastala. Ale nejsou to desítky Čechů, jen jednotlivci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video