Samurajské meče dokážou být strašlivou zbraní i v novověku.

Samurajské meče dokážou být strašlivou zbraní i v novověku. | foto: Miroslav Matějka

V Japonsku rozsekl samurajský meč dva zločince. Teď se blýská v Liberci

  • 3
Krvežíznivé i krásné jsou meče samurajů, které od čtvrtka můžete obdivovat v Severočeském muzeu v Liberci. A mají často úchvatné osudy. Jeden z nich přišel s přípisem: Touto zbraní byla jedním seknutím rozetnuta dvě lidská těla.

Pravděpodobně šlo o popravené zločince, používané v dávné minulosti na vyzkoušení kvality mečů. Celkově výstava Pocta japonskému meči ukáže skvosty japonského mečířství od 15. do 20. století.

Vzácné exponáty pocházejí ze soukromých i ze státních sbírek. Návštěvníci spatří nejen meče věhlasných mistrů jako byl Sengo Muramasa či Bizen Jasumicu, ale také meč wakizaši, vlastněný secesním géniem, malířem Alfonsem Muchou.

"Například se traduje, že meče slavného mečíře Muramasi jsou samy od sebe krvežíznivé a nutí svého majitele k tomu, aby bezdůvodně vraždil," řekl japonolog Jakub Zeman z pražské společnosti Bušidó. Ta na libereckou výstavu zapůjčila většinu mečů.

V muzeu uvidíte i Tanec kostlivců a samurajské zbroje

"Skutečným skvostem je osobní džingasa císaře Kómeie z držby rodu Šimazu a svitek s námětem Tance kostlivců, zapůjčený z Náprstkova muzea v Praze," uvedla Kateřina Nora Nováková, historička libereckého muzea.

Na výstavě budou i tři kompletní zbroje samurajů nebo kimona. Spousta mečů ze sbírky se napila krve v nelítostných bitvách. "V období válek se dokonce říkalo, že si samuraj ráno koupil meč a odpoledne s ním už bojoval," dodal Zeman.

Samurajské meče se dostaly v Evropě do módy v období secese. Liberecké muzeum si je tehdy kupovalo samo, řadu předmětů souvisejících s japonským mečířstvím mu věnoval na začátku 20. století tovární magnát, baron Heinrich von Liebieg. Několik kusů získalo muzeum v roce 1921 od průmyslníka Willyho Ginzkeyho z Vratislavic.

Chystá se Den japonské kultury s čajovým obřadem

Meče hrály už od nejstarších dob v kultuře Japonska velice důležitou roli. Nosili je především muži. Podle mečů se dalo poznat, jakého postavení dosáhli jako válečníci.  "Existovaly však i ženy válečnice. Na konci 12. století žila slavná Tomoe Gozen," odhaluje Zeman.

Vernisáž výstavy začíná ve čtvrtek v 17 hodin. Lidé se na ní mohou těšit mimo jiné i na ukázky bojových umění. Výstava potrvá až do 12. května.

O dva týdny dříve - tedy 28. dubna - uspořádá Severočeské muzeum Den s japonskou kulturou. Bude obsahovat čajový obřad, ukázky originální kaligrafie, přednášku o restaurování mečů nebo japonské divadlo Kjogen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video