Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Libanonu se dál bojuje, příměří mají jepičí život

  16:55aktualizováno  16:55
Libanonem už třetí den otřásají prudké boje. Takové, jaké země naposledy zažila během občanské války, která skončila před sedmnácti lety. Libanonská armáda bojuje s radikály ze skupiny Fatah al-Islám. Dvě příměří skončila krachem, radikálové navrhli třetí. Zároveň vyhrožují zničením Bejrútu.

Libanonem otřásají nejhorší boje od občanské války - Hustý dým valící se z palestinského uprchlického tábora Nahr Bárid na severu Libanonu. (22. května 2007) | foto: Reuters

Boje se odehrávají na severu Libanonu, u palestinského uprchlického tábora Nahr Bárid poblíž města Tripolis. Radikálové dnes po poledni nabídli další příměří, od neděle už třetí.

Libanonem otřásají nejhorší boje od občanské války

Platit mělo od půl druhé odpolední. Armáda se odmítla zavázat ke klidu zbraní, ale oznámila, že nebude-li napadena, jako první palbu neobnoví. Už před čtvrtou hodinou ale agentury informovaly o dalším incidentu: nálož vybuchla poblíž konvoje s humanitární pomocí, který se tak musel stáhnout.

Izolovaná skupina
Fatah al-Islám ráno vydal prohlášení, v němž tvrdí, že jsou jeho bojovníci připraveni bojovat "do poslední kapky krve". A pohrozil zničením Bejrútu, libanonského hlavního města.

Libanonem otřásají nejhorší boje od občanské války

Že by však měl na něco takového sílu, je nepravděpodobné. "Jde o skupinu, která je poměrně nová a malá. A navíc izolovaná, distancují se od ní ostatní palestinské skupiny a rovněž Sýrie, která tradičně podporuje spíš šíitský Hizballáh," řekl v České televizi analytik Asociace pro mezinárodní otázky Cyril Bumbálek.

Libanonem otřásají nejhorší boje od občanské války

I tak si ale boje vyžádaly už desítky mrtvých. Podle zdrojů agentury AFP zahynulo 65 lidí, z nichž víc než 30 byli civilisté. Agentura AP ale citovala palestinského duchovního, který řekl, že od neděle přišlo o život
nebo bylo zraněno sto civilistů. A Reuters hovoří o 79 obětech.

Libanonci do táborů nechodí
Domy v táboře Nahr Bárid jsou bombardováním těžce poškozeny a uprchlíci začínají vyjadřovat rozhořčení nad postupem armády. Tvrdí, že jsou trestáni kvůli skupině dvaceti nebo třiceti lidí, které ani neznají. Nespokojenost se začíná ozývat také v dalších z dvanácti táborů, v nichž v Libanonu žijí Palestinci.

Libanonem otřásají nejhorší boje od občanské války

V největších z nich, v Ajn Hilvá a Rašídíja, lidé zapálili na ulicích pneumatiky a jsou připraveni vyvolat nepokoje ve všech táborech.

"V podstatě už od 60. let existuje dohoda, že libanonské úřady nezasahují do dění v táborech a Palestinci mají bezpečnost zajišťovat sami. Jenže to nezvládají a v táborech bují nový radikalismus inspirovaný Al-Kajdou," řekl Bumbálek.

Libanonem otřásají nejhorší boje od občanské války

Nynější boje jsou podle něj vyvrcholením dlouho opomíjeného problému, který palestinští uprchlíci v Libanonu představují. "Žije tam už přes 400 tisíc utečenců, vyrůstá třetí generace. Jsou na okraji společnosti, nemohou studovat a pracovat smějí jen manuálně," uvedl. - více o Palestincích v Libanonu zde

Do táborů se nedostanou sanitky
Těžké boje mají mimo jiné ten dopad, že do táborů se nedostanou sanitky ani vozy s humanitární pomocí. Ty mohou využít jen chvil relativního klidu či uzavřeného příměří. Jenže to obvykle trvá jen krátce, někdy pár minut.

Libanonská armáda už na boj s radikály povolala posily z jiných částí země. Podle zástupce Palestinců je v táboře mnoho zraněných, docházejí potraviny, léky a nefunguje elektřina. "Jsou tu pod troskami zničených domů děti," řekl telefonicky jeden z uprchlíků televizi Al-Džazíra.

Boje začaly v neděli ráno po policejním zátahu v Tripolisu na ozbrojence podezřelé z bankovní loupeže. Vypukla přestřelka a bojovníci Fatah al-Islámu pak zaútočili na vojenská stanoviště před uprchlickým táborem.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz