Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Faráři kvůli restitucím sčítají pařezy. V jejich lesích ubývají stromy

  12:19aktualizováno  12:19
S vydáváním majetku církvím v rámci restitucí se ještě nezačalo, a už s ním někteří faráři řeší první problémy. Zdá se jim, že Lesy ČR kácejí i na restitučních pozemcích. A chystají se proto zmapovat stav lesů, které v restitucích dostanou. Podnik tvrdí, že dělá jen nutné zásahy.
Firma Lesy ČR musí dělat zásahy pro udržení zdravého lesa. Ilustrační foto

Firma Lesy ČR musí dělat zásahy pro udržení zdravého lesa. Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Farář Ladislav Hojný ze Rtyně v Podkrkonoší chce v nejbližší době zjistit, jaký je stav takzvaného farského lesa. Tedy pozemků, které budou v rámci restitucí vráceny církvi, a to přímo jeho farnosti.

Hojný totiž tvrdí, že část lesa "jaksi" zmizela. Tedy byla vykácena. "Farníci si už před kácením všimli, že stromy byly označeny značkami. Když jsem na to upozornil státní podnik Lesy ČR, bylo mi řečeno, že je to podle plánu," popisuje. Před kácením si les nafotil, a jakmile sleze sníh, chce vyrazit do horského terénu znovu. Až se ukáže, jak velká část lesa byla vykácena, bude přemýšlet, jak situaci řešit.

"Jestli budeme žádat nějakou náhradu, to se uvidí. Mají vám vrátit nějakou věc a vrátí ji znehodnocenou. A vy máte povinnost holinu zalesnit. Já jsem za ten majetek zodpovědný," popisuje.

Podobnými úvahami se zabývají správci církevního majetku po celé zemi.

"Tušíme, že se to děje. Že se kácí," říká generální vikář královéhradecké diecéze Josef Socha. "Je to složitý problém, měly by to řešit jednotlivé farnosti, ale možná zvolíme jednotný postup. Ještě nejsme rozhodnuti, ale mělo by to být napraveno," dodává.

Bendl těžbu zakázal

Představitelé církví či obyčejní farníci si na řadu případů kácení stěžovali od loňského roku. Právě proto ministr zemědělství Petr Bendl státnímu podniku nařídil, že mají kácení zastavit už před dvěma měsíci. "Vedení Lesů ČR nás ujistilo, že pokyn ministra berou vážně. Ale zároveň upozorňují, že zásahy pro udržení zdravého lesa dělat musí. Takže si z toho můžete vybrat cokoli," říká Karel Štícha, ekonom Arcibiskupství pražského.

Církve mají dostat majetek v celkové hodnotě asi 75 miliard korun. Největší část vracených pozemků zabírají právě lesy. A o ty se povětšinou stará státní podnik Lesy ČR.

"Lesy ČR přijaly opatření, která zamezují tomu, aby byly předávány holiny," říká jejich mluvčí Zbyněk Boublík. Opatření platí od chvíle, kdy vstoupil v účinnost zákon o církevních restitucích, tedy od začátku roku. Od té doby prý podle Boublíka podnik žádné stížnosti neregistruje.

Zpochybňuje i tvrzení faráře Hojného. "Po detailním šetření bylo zjištěno, že se stížnosti nezakládají na pravdě," říká. K žádnému kácení prý nedošlo. Lesy ČR v místě jen vykácely břízy, které jsou považovány za plevelné stromy. Farář Hojný však i po seznámení se stanoviskem mluvčího Boublíka na svých informacích trval.

Jeho stížnosti nejsou vůbec výjimečné. Na kácení si stěžovali farníci například v Olešnici na Blanensku či v okolí Červené Řečice. "V mé farnosti je zvláštní případ. Máme lesy zapsané v katastru, platíme daně, ale státní lesy tvrdily, že lesy patří jim, a těžily tam. Pak jsme se dohodli, že se těžba omezí, ale stejně se těžilo. Problém je, že přesný přehled majetku se bude dělat teprve teď," říká farář Cyril Solčáni z východočeských Žíželic. Faráři mají jedinou možnost: při přebírání pozemků požadovat, aby byly v řádném stavu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

VIDEO: Lesníci propagují území, kde hospodaří příroda a ne člověk

Nový spot Lesů ČR navrhuje ponechání části lesů přírodním procesům

Lesy České republiky zveřejnily vzdělávací video, ve kterém popisují přínos bezzásahových území. Podle ekologů je to...

Háčkovaná paráda zdobí ve Františkových Lázních stromy i Františka

Netradiční háčkovaná výzdoba v ulicích Františkových Lázní

Zajímavá tradice vzniká ve Františkových Lázních. Do slušivých háčkovaných oblečků tam odívají nejen symbol města,...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...Najdete na iDNES.cz