Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Za hranicemi stále mizí léky za miliardy, lékárny o ně často prosí marně

  • 243
České lékárny se potýkají s nedostatkem vybraných léků. Krom pár případů výpadku výroby jsou to většinou medikamenty, které se v distribuční síti ztrácejí skrze takzvané reexporty v zahraničí. Tam jsou totiž násobně dražší a distributorům se tak vyplatí je zde prodat. Chystaný zákon má této praxi zabránit, podle skeptiků se však nic nezmění.

Na nedostupnost vybraných a leckdy důležitých léků upozornila páteční MF DNES. „Případů, kdy zákazníkům nemůžeme vydat lék, který potřebují, přibývá,“ řekl deníku lékárník a člen vedení České lékárnické komory (ČLK) Antonín Svoboda. I přes násobně vyšší cenu tak někteří pacienti podle MF DNES jezdí kupovat dlouhodobě užívané léky například do Německa.

Právě zde přitom paradoxně léky, které české lékárny postrádají, často končí. V řetězci dodávek pro lékárny totiž dochází k takzvaných reexportům, které jsou dlouhodobým problémem českého zdravotnictví. Distributorům se zkrátka víc vyplatí prodat dané léky za hranicemi, než je nabízet v českých lékárnách.

Jen v roce 2014, z něhož pocházejí zatím poslední kompletní statistiky, bylo z Česka vyvezeno 6,3 milionu balení léčiv za zhruba pět miliard korun. To je o 1,5 miliardy víc než před čtyřmi lety.

MF DNES na základě informací od lékařů a lékárníků rovněž upozornila, že problém pociťují kvůli sílícímu vlivu velkých lékárenských řetězců zejména malé nezávislé lékárny. Na rozdíl od velkých lékáren, které jsou často úzce spjaté s některým z distributorů, se pak musí daného léku u dodavatele doslova doprošovat. „Poslední dobou se běžně stává, že dodavatel upřednostní pouze vybrané lékárny a do jiných lék nedodá,“ potvrdil tuto praxi pro MF DNES lékárník a člen vedení ČLK Martin Kopecký.

Framykoin a další

Mezi chybějící léky patří například hojně užívaný Framykoin (psali jsme zde). Jeho nedostupnost však souvisí s výpadky ve výrobě. Lékárníci uvádějí i další léčiva, jichž se nedostává. Namátkou lék proti srážení krve Fraxiparin, Strattera pro psychické poruchy u dětí, mast proti plísňovým onemocněním Fucidin, antibiotická mast na atopický ekzém Fucicort či lék na udržení těhotenství Utrogestan.

Zdroj: MF DNES

Česko je přitom jednou z posledních zemí ve střední a východní Evropě bez přísnější regulace vývozu léků. Na problematiku reexportů přitom média upozorňují dlouhodobě. Server iDNES.cz se této praxi podrobněji věnoval už v roce 2013 (text o reexportu léků najdete zde), od té doby se v české legislativě příliš nezměnilo. Ministerstvo zdravotnictví sice omezuje vývoz jednotlivých léků, zabránit mu zcela se však stále nedaří (o problému novely zde).

I nyní se mluví o zpřísnění pravidel v rámci chystané novelizace zákona o léčivech. V rámci ní by Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a ministerstvo zdravotnictví měly stanovit seznam „nenahraditelných“ léčiv, které nebude možné vyvézt. Jenže dodavatelský řetězec je podle právníka Ondřeje Dostála, který se specializuje na zdravotnické právo a jehož MF DNES oslovila, natolik složitý, že žádný zákon výpadkům ani reexportům nezabrání. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček už dříve řekl, že si od letošní změny slibuje úsporu pro pacienty i zdravotní pojišťovny (o chystané novelizaci zákona a názoru ministra Němečka čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video