Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Dubí objevili kontroloři v lahvích Likérky Drak denaturovaný líh

  8:19aktualizováno  13:28
V Dubí na Teplicku našli kontroloři v jednom z obchodů lahve s etiketou Likérky Drak s rumem a vodkou pančovanou nebezpečným alkoholem. Nebyl to však metanol, kvůli kterému se kontroly provádějí, ale technický líh.

Technický líh byl podobně jako před tím metanol v lahvích s etiketami Likérky Drak Tuzemák Originál a Vodka Jemná, ovšem s kolky firmy AB Style. | foto: SZPI

"Byla v něm denaturační činidla. Šlo o líh, který v lahvích neměl co dělat. Používá se k jiným než potravinářským účelům, třeba do ostřikovačů," říká ředitel Krajské hygienické stanice Josef Trmal.

Na rozdíl od metanolu je denaturovaný líh méně toxický. "Může ale způsobit zdravotní potíže, jako jsou silné bolesti hlavy, zvracení, závratě. Následky jsou individuální a obvykle připomínají těžkou kocovinu," přibližuje Trmal.

Technický líh kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce odhalili u vietnamských obchodníků ve dvou lahvích - Tuzemák Originál a Vodka Jemná. Obě měly etiketu Likérky Drak a byly opatřeny kolky firmy AB Style.

Denaturační činidla se do technického lihu určeného pro průmysl přimíchávají, aby se znemožnilo jeho využití v potravinářství. Jenže nelegální výrobci lihovin dokážou většinu denaturačních činidel odstranit. Vyplácí se jim to - z technického lihu se totiž neplatí spotřební daň.

Metanol kontroloři v Ústeckém kraji dosud neobjevili, i když například policie minulý týden hledala v průmyslovém areálu bývalého závodu Kamenina v Háji u Duchcova podzemní nádrže se stovkami litrů lihu. Žádný ale nakonec nenašla.

V Ústeckém kraji našli inspektoři i metanol

Státní zemědělská a potravinářská inspekce také na severu Čech objevila ve třech vzorcích metanol. V mírně zvýšeném množství, které bylo spíše důsledkem výrobní chyby, se objevil ve vodce firmy Drinks trade z Lhotky u České Třebové.

Metanol se v lahvi zachycené v teplické pobočce Vinných sklepů Chomutov nacházel v množství 218 mg/l, což je dvakrát víc, než činí limit pro vodku.

Mnohem větší koncentrace metanolu a k tomu i stopy po denaturačních látkách ale obsahovaly lahve Tuzemáku a vodky s etiketami firmy AB Style, na které kontroloři narazili ve večerce v Žabovřeskách nad Ohří.

U Tuzemáku překročil obsah metanolu povolený limit téměř třikrát, u vodky dokonce více než dvacetkrát. Také podíl denaturačních látek byl velmi vysoký.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

Štěně se propadlo do úzké šachty, ven ho vytáhli strážníci a hasiči

Zachráněné štěně aljašského malamuta.

Strážníci v Mostě zachraňovali psa, který spadl do úzké šachty hluboké zhruba tři metry. Společně s hasiči museli otvor...

Najdete na iDNES.cz