Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V kůži brtníka

  19:32aktualizováno  19:32
Vycvičený medvěd pro bruselské úředníky. Anebo svéprávní vládci regionů. I tak se dá popsat křižovatka, na níž dnes stojí kraje. Půl roku už máme krajská zastupitelstva. Zvolili jsme si je, aniž bychom věděli, čím přesně budou, co pro nás zařídí, změní, zlepší. Půl roku vládnou-nevládnou regionům. Nemají tradici, ani své peníze, ani pravomoci. Taková knížectví vazalů.

Desetiletí jsme ubezpečováni, že kraje jsou tím pravým receptem na přiblížení správy věcí veřejných k rukám občanů. Silnice, školy, zdravotní střediska, divadla už nebudou hlídat úředníci z Prahy, ale místní lidé, zvolení v regionálních volbách.

Zatím se krajští vládci zabývají ponejvíce sami sebou, ostatní plány vesměs končí v šuplících. I pronájem školní tělocvičny (kraj je již majitelem!) jim musí povolit páni z Prahy.

Hejtmanství jinak nemohou. Stát s nimi jedná jako s dítětem. Až budou příslušné zákony, bude jinak, lépe, samo-správněji, slibují politici v Praze. Otázka, zda kraje budou medvědy anebo životaschopnými útvary, je tedy stále bez odpovědi.

Pokud by bylo podle vlády, navlékla by kraje do kůže brtníka. Lpí po socialisticku na velkém přerozdělování, kraje mají samosprávně rozhodovat o pouhé šestině svých příjmů, ostatní podle befélu státu.

Co s takovou ochotnickou samosprávou? Ať si člověk-volič zvolí tu či onu stranu, ať bude hejtman takový či makový, vyjde to prakticky nastejno. Motivace místních parlamentů, být schopný, úspěšný, je tatam. Snaha hýčkat si podnikatele bude zbytečná. Zůstane jen nová byrokracie.

Vyslovené i nevyslovené obavy centra ze silných krajů jsou známé. Co by si počaly stovky pražských úředníků! I nějaké to ministerstvo by se muselo rušit! Cech hejtmanů by si příliš vyskakoval! Kraje rozparcelují zemi na dílečky!

A co když jeden bude vzkvétat a druhý skomírat! Námitka ke všem obavám je jediná: Pak jsme ty kraje neměli dělat. Bruselu jsme mohli předvádět jiné kousky, peníze věnovat na chudé, o blahodárnosti samosprávy a subsidiarity psát učené referáty.

A lidé, kteří rozumně a logicky chtějí rozhodovat o životě ve svém regionu? Mohlo by se jim namluvit, že v našich poměrech by kraje znamenaly jen úředníky navíc. Byla by to lež?

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Je to urážka Vladimira Putina, odsoudilo Rusko útok Západu na Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek označil za teroristický čin středeční...

Západní útok na Sýrii bude mít důsledky. Prohlásil to ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Vojenský zásah...

Další z rubriky

Jsme přesnější než Norové. Nyní i v mobilu, říká nový šéf meteorologů

Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Pro zprávy o počasí využívají Češi hlavně aplikace Aladin, Meteor nebo norský Yr.no. Už za pár dní si budou moci...

DOKUMENT: Projev prezidenta Zemana na sjezdu KSČM

Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku (21.4.2018)

„Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto, vážené soudružky, vážení soudruzi, dovolte mi, abych vás pozdravil tímto starým...

Vítej, Ty, který jsi v rozhodnou chvíli nemlčel, řekl Duka nad rakví Berana

Ostatky kardinála Josefa Berana budou pohřbeny v katedrále sv. Víta na Pražském...

Čeští věřící v sobotu slavnostně uvítali znovu v jeho vlasti kardinála Josefa Berana, jehož tělo spočívalo téměř pět...

Najdete na iDNES.cz