Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Kunovicích se bude propouštět

  17:13aktualizováno  17:13
Kunovice - Špatná zpráva se v posledních dnech roznesla na Uherskohradišťsku. Letecké závody Kunovice oznámily úřadu práce, že připravují propuštění asi 350 zaměstnanců. V okrese, který má už nyní míru nezaměstnanosti kolem 9,5 procenta, by to mohlo způsobit značné sociální problémy.

„Není to příznivá zpráva, situace v regionu není nijak růžová,“ potvrdil  ředitel uherskohradišťského úřadu práce Richard Janíček. Nechce však záměr Leteckých závodů ani dramatizovat. „Začátkem devadesátých let propouštěl Let Kunovice dokonce 600 zaměstnanců současně,“ vzpomíná. I tehdy se trh práce se situací vypořádal.

Jak potvrdil místopředseda představenstva Leteckých závodů Tomáš Štefánek, výpovědi by mělo dostat k 1. březnu asi 330 pracovníků firmy. Odejít by měli po uplynutí tříměsíční zákonné výpovědní lhůty, tedy na konci května. To už bude podle Janíčka míra nezaměstnanosti o něco nižší než nyní, protože řada lidí najde uplatnění při sezonních pracích.  Je pravděpodobné, že někteří zaměstnanci ve výpovědní lhůtě využijí příležitosti jiného zaměstnání a opustí firmu dobrovolně i dříve. Nápor na trh práce v okrese tedy nebude tak dramatický. Všichni propuštění kromě toho dostanou dvouměsíční odstupné.

„Dnes není doba na umělé vyrábění pracovních míst,“ říká předseda představenstva Leteckých závodů Libor Soska a vypočítává hlavní důvody pro redukci pracovních sil. Hovoří o negativním dopadu posilování české koruny vůči kurzu amerického dolaru. Firma mnohem víc vyváží než dováží. „Během čtyř let ztratil americký dolar kolem třiceti procent své hodnoty,“ zdůrazňuje předseda.

Dalším negativním faktorem, který firma nemůže ovlivnit, je podle Sosky deprese trhu způsobená obavami z války a z růstu cen paliva. To celosvětově vede k omezování leteckého provozu, rušení lokálních spojů. Nová letadla za této situace téměř nikdo nekupuje. Manažeři Leteckých závodů si stěžují také na nedostatek finanční hotovosti a na neochotu bank financovat výrobu a nové projekty.

Jmenovitý seznam zaměstnanců, kteří dostanou výpověď, dnes ještě Letecké závody nemají. „Bude na to čas během února,“ říká Štefánek.

Hrozbu propouštění nemají šanci zvrátit ani odboráři. Tak alespoň tlačí zaměstnavatele k tomu, aby důsledně postupovat podle platných zákonů. „Licitujeme o tom už dva měsíce. Hromadné propouštění má svá pravidla,“ konstatoval Jaromír Šváb z metodického pracoviště odborového svazu Kovo ve Zlíně. Podle něj se při přípravě propouštění dopustil několika  chyb personální náměstek Leteckých závodů. Ke kritice personalisty se připojil i jeho kolega Karel Šabršula. „Věřím však, že spolupráce a vztah mezi odbory a vedením firmy zůstanou na dobré úrovni,“ dodal Šabršula.

Let Kunovice měl na konci 80. let 5,5 tisíce zaměstnanců. V roce 2001, kdy firmu převzali noví vlastníci a kdy se změnil její název na Letecké závody, zde pracovalo asi 1100 lidí. Současný stav je 1085 zaměstnanců. Zhruba čtyřicet procent z nich se blíží důchodovému věku.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Najdete na iDNES.cz