Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Krkonoších žijí až čtyři rysi, pracovníci parku mají několik důkazů

  15:57aktualizováno  15:57
V Krkonoších se zřejmě zabydleli tři nebo čtyři rysi. Svědčí o tom několik stop, které objevili pracovníci národního parku. Minulý týden dokonce šelmu ve východních Krkonoších spatřili, informoval ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Turisté se ale nemusí bát, rys ostrovid je plachý a lidí se bojí.

Rys ostrovid | foto: Profimedia.cz

První důkaz přítomnosti rysa ostrovida objevili lesníci loni v říjnu. Tehdy šelma ulovila srnu a právě podle způsobu, jakým byla roztrhaná, poznali, kdo byl lovcem. (viz článek o první stopě rysa v Krkonoších)

Po dalších stopách rysa dnes pátrali pracovníci Krkonošského národního parku spolu s lesníky z Jizerských hor. "Vyrazili jsme pěšky či na sněžnicích po různých cestách. Zaměřili jsme se na sledování stop, ale také na hledání trusu či značkovacích a drbacích míst," vysvětlil Hřebačka.

Rys ostrovid

Rys ostrovid je silně ohrožený druh kočkovité šelmy, která žije v oblastech smíšených a jehličnatých lesů středních a vyšších poloh, pokud možno s bohatým podrostem a skalními útvary, málo dotčenými lidskou činností. V Česku se vyskytuje například na Šumavě či v Beskydech.

Cesta lesníků vedla především do oblastí, kde je výskyt rysa ostrovida pravděpodobný, tedy do klidnějších a odlehlejších údolí. Krkonoše jsou jinak poměrně hustě osídleny, což by tomuto zvířeti mohlo vadit, několik tichých míst zde ale stále je.

"Při dnešním pátrání jsme žádné jasné stopy nenašli, průběžně ale získáváme důkazy, že zde tři až čtyři jedinci žijí," doplnil pro iDNES.cz mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Mezi tyto stopy patří právě stržené srny, u kterých je jasné, že je ulovil rys, nebo vizuální pozorování. "Spatřeni už byli dva jedinci," řekl Drahný.

Podle Hřebačky stále není jisté, jestli se rys v Krkonoších usídlil nastálo nebo jestli tudy jen migruje. "Tyto pochybnosti rozptýlí až pár rysů, který zde vyvede mladé," přiblížil.

Turisté se každopádně nemusí výletů do hor bát. "Rys není pro člověka nebezpečný. Navíc je tak plachý, že jej málokdo uvidí," uzavřel Hřebačka.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Najdete na iDNES.cz