Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Krakově protestovali proti pohřbu Kaczynského vedle králů

  22:11aktualizováno  22:11
Rozhodnutí pohřbít prezidenta Lecha Kaczynského a jeho choť Marii na krakovském hradě Wawel, kde jsou ostatky polských králů a dalších historicky významných osobností, začalo rozdělovat Poláky. V Krakově proti plánovanému pohřbu dnes večer protestovalo asi 400 lidí, informovala Gazeta Wyborcza.

Rakev s tělem polského prezidenta Lecha Kaczynského na letišti ve Varšavě. (11. dubna 2010) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Při vší úctě k tragicky zemřelému prezidentovi si nemyslíme, že by byl národním hrdinou a zasloužil si být pochován na místě, které je pro národ tak důležité," řekla jistá studentka krakovské Jagellonské univerzity.

"Smrt prezidenta se mě hluboce dotkla, i když jsem pro něho nehlasovala," řekla jiná účastnice demonstrace. "Cítili jsme se tou tragédii sjednoceni, ale teď se jedním rozhodnutím cítíme rozděleni," dodala.

Demonstrující vykřikovali heslo "Powonzki, Powonzki," což je název varšavského vojenského hřbitova, o němž se ještě dnes spekulovalo jako o možném místě posledního odpočinku prezidentského páru. Podle poslance Jana Widackého za Demokratickou stranu byl Lech Kaczynski skromným člověkem a prý by určitě nesouhlasil s tím, aby byl pohřben v kryptě katedrály na Wawelu.

Kromě polských králů a jejich rodin tam byl pochován například obnovitel polské státnosti po roce 1918 maršál Józef Pilsudski, předseda polské exilové vlády v době druhé světové války Wladyslaw Sikorski nebo básník a spisovatel Adam Mickiewicz.

Účastníci protestu křičeli, že ve středu se sejdou znovu. Jeden muž, který s pohřbem manželů Kaczynských na Wawelu souhlasí, je obvinil z toho, že jsou "ruskými zaprodanci".

Nesouhlas s uložením ostatků prezidenta v Krakově vyjádřil i filozof z Jagellonské univerzity v Krakově Jan Hartman. V rádiu TOK FM řekl, že zřejmě zvítězil patos, protože obřad na Wawelu bude dobře vypadat. Odmítavé hlasy zaznívají také na internetu, mnozí lidé si myslí, že pohřbít manžele Kaczynské vedle polských králů není vhodné.

Konzervativní prezident Kaczynski, jeho manželka a desítky dalších osobností polského veřejného života zahynuli v sobotu při letecké katastrofě u západoruského Smolenska. Polská delegace mířila do Katyně, která leží nedaleko tohoto města, aby si připomněla 70. výročí masakru, při němž tajná sovětská policie NKVD postřílela tisíce Poláků, především armádních důstojníků

. - (tragický příběh posádky osudného letu najdete zde)

Polsko zůstalo po tragické události v šoku. Do země míří vyjádření soustrasti z celého světa. Na nedělní pohřeb prezidenta Kaczynského zamíří světové politické špičky. - (kdo všechno už potvrdil účast na pohřbu čtěte zde)

Stále také pokračuje vyšetřování příčin nehody. Objevily se různé spekulace, například o tom, že si piloti a řídící věž nerozuměli kvůli jazykovým problémům. - (podrobnosti zde)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz