Je to významný krok k posílení přímé demokracie, říká o schválení zákona o krajském referendu šéf poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka.

Je to významný krok k posílení přímé demokracie, říká o schválení zákona o krajském referendu šéf poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka. | foto: iDNES.cz

V krajích může být referendum. Jedno zřejmě bude o těžbě hnědého uhlí

  • 46
Kraje dostanou šanci uspořádat hlasování občanů regionu o důležitých věcech, které se jich týkají. Poslanecká sněmovna hlasy poslanců ČSSD, KSČM a Strany zelených přehlasovala veto Senátu. Jendo z prvních referend by mohlo být v Ústeckém kraji, kde by se lidé mohli vyslovit k tomu, zda si přejí rozšíření těžby hnědého uhlí.

"Je to významný krok k posílení přímé demokracie," řekl místopředseda ČSSD a šéf poslaneckého klubu Bohuslav Sobotka. Teď už podle něj zbývá jen prosadit přímou volbu prezidenta a také schválení možnosti pořádat referenda na celostátní úrovni. Zatím se celostátní lidové hlasování konalo ke vstupu do Evropské unie, ale k tomu byl přijat jednorázový zákon.

Referenda mohou zatím pořádat jen obce. Nyní tedy dostanou šanci i kraje. A sociální demokraté, kteří zákon dlouhodobě prosazovali, už také mají plán, k čemu by se občané mohli vyjádřit. Zajímá je názor občanů na možnost rozšíření těžby uhlí na Mostecku. Těžařské firmě Czech Coal v tom zatím brání limity, které stanovila začátkem 90. let tehdejší vláda Petra Pitharta.

Názor občanů na těžbu uhlí vyjádřený v krajském referendu by sice nebyl závazný, ale politici by jen těžko šli proti němu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek, který kandiduje v Ústeckém kraji a je pro prolomení limitů těžby, to podmínil právě výsledkem krajského referenda.(více o postojích stran k těžbě hnědého uhlí čtěte zde)

Místopředseda ODS Petr Gandalovič, který ve volbách povede kandidátku své strany také v Ústeckém kraji a je na rozdíl od Paroubka proti rozšíření těžby hnědého uhlí, před schválením krajského referenda varoval.

"Nedovedu si představit, že by lidé na Děčínsku nebo ve Šluknovském výběžku rozhodovali o lidech na Mostecku. Nejvýše stojí právo vlastníka rozhodovat o svém majetku," uvedl Gandalovič. A občané Horního Jiřetína a Černic, tedy dvou obcí, jimž hrozí, že padnou kvůli rypadlům těžařské firmy, s bouráním svých domů a stěhováním nesouhlasí.

Zelení na odporu proti rozšíření těžby staví významnou část své volební kampaně, přesto krajské referendum podpořili. Ve svém programu totiž podobně jako oranžoví podporují posílení prvků přímé demokracie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video