Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V kostelní kopuli byl staletý dopis

  19:46aktualizováno  19:46
Rekonstrukce kostela v obci Olešnice na Blanensku přinesla překvapivý nález. V kopuli kostela svatého Vavřince našli řemeslníci balíček s dopisem a několika mincemi z roku 1882. Ty do věže dali před 120 lety farář a radní obce.

"Podle vzoru předků i my do věže dáme odkaz příštím generacím," řekl olešnický starosta Zdeněk Peša.

Dokument nalezený v kopuli sepsal v roce 1882 farář Ondřej Haas spolu s olešnickými radními.

"Toužili jsme po opravě věže, která při namáhavém stavění chrámu Páně po požáru v roku 1827 krytbu dosti jednoduchou a skoro neúhledného tvaru obdržela, a nad to již i hnilobou trpěla," vzkázali společně dnešním Olešnickým.

Dopis dále hovoří o tom, že přestavba věže přišla na 2750 zlatých. Mezi mecenáši, kteří kdysi investovali do vybudování kostela, byl například císařsko-královský klíčník baron Hugo Honrich z Kunštátu a příspěvek poslala i císařovna Marie Anna.

Nález poputuje z Olešnice do archívu, kde bude dopis uložen. V kopuli zůstane pouze kopie, kterou město doplní o kroniku města do roku 2000.

Poselství, kronika i mince budou do kopule uloženy před prázdninami, kdy se počítá s dokončením rekonstrukce. Oprava kostelní věže s kopulí přijde na 1,2 milionu korun.

Z nálezu malého pokladu neměli radost jen dělníci a zastupitelé, ale také mnoho obyvatel obce. Našli totiž pod dopisem podpisy svých přímých předků.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz