Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V komoře je Rath

  0:01aktualizováno  0:01
V lékařské komoře se chodí po křivolakých chodníčcích: nesrovnalosti v účetnictví a někdejší lež prezidenta Ratha jsou eticky únosné, neúnosné je o tom veřejně mluvit. Tak pravil sjezd lékařů. A pro jasnost názoru dodal: Ten, kdo kdysi neříkal pravdu, budiž dál prezidentem lékařů.

A ten, kdo informace o nepravdě "vynášel", ať jde před disciplinárku! Lékaři si totiž v etickém kodexu napsali, že se nesmějí navzájem znevažovat.

Opravdu lze ta slova chápat tak, že stavovskou čest ochrání zabarikádované informace? A že k lékařskému tajemství patří i nesrovnalosti v hospodaření komory či pravdomluvnost šéfů?

Lékařská komora je povinná, monopolní organizace. Kdo chce léčit, musí tam. Kdo je vyloučen, v branži si neškrtne. Krajním trestem pro Rathovy největší kritiky je právě vyloučení.

A to je naprosto absurdní: lékaři, skvělému odborníkovi, může komora sebrat licenci, protože veřejně kritizoval chování svého lékařského prezidenta. Byť by měl dotyčný MUDr. za sebou prestižní studia, praxi na světových klinikách, nepředepíše babičce ani mastičku, pokud bez servítků řekne "císař pán je...".

Co však má profesní erudice společného s názorem na vedení lékařské komory? Právě jen tu povinnou komoru, nic víc. Povinné profesní komory tak trochu připomínají středověké cechy. Tehdy jako dnes kontrolují kvalitu a etiku práce, rozhodují o zkouškách a potrestání svých členů.

Stavovská privilegia jim byla udělena proto, aby si spravovaly své povolání nezávisle na státu a jeho byrokracii. Tehdy ve středověku samospráva cechů spolu s povinným členstvím ničila konkurenci a volný obchod. Dnes povinné členství v komoře může vyústit i v zákaz lékařského povolání kvůli nemedicínským sporům a hašteření.

Rathovi odpůrci chtějí prosadit nepovinné členství v komoře. Rath nesouhlasí, ale než se stal prezidentem, podporoval ho. Hle, nezamýšlený důkaz: komora je zmítána rivalitami, které s výkonem lékařské profese nemají pranic společného.

Dokud povinné členství lékařů je, musí komora připustit i kritické opoziční názory. Posílat odpůrce většiny před disciplinárku je znakem nesvobody projevu. Jako ve středověku...

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Najdete na iDNES.cz